Polští policisté přestali řidičům dávat pokuty, důvod je pochopitelný

Přišli snad policisté náhle na to, že více mohou pomáhat jinak? Ne tak docela, sledují vlastní zájmy. Výsledek je ale stejný, řidiče v okolí Varšavy trestají jen domluvou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Polští policisté přestali řidičům dávat pokuty, důvod je pochopitelný

1.5.2018 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Polští policisté přestali řidičům dávat pokuty, důvod je pochopitelný

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Přišli snad policisté náhle na to, že více mohou pomáhat jinak? Ne tak docela, sledují vlastní zájmy. Výsledek je ale stejný, řidiče v okolí Varšavy trestají jen domluvou.

Pozoruhodný vzdor systému předvádí polští policisté. Na protest proti špatnému fungování bezpečnostního sboru uspořádali stávku v podobě řešení přestupků domluvou místo vypisování pokutových bločků. Už celý měsíc je tak z hlavního města Polska a okolí klidová zóna.

Polská televize TVN24 informovala, ze policisté takto postupují už od počátku dubna. Sice stále dohlížejí na pořádek, porušení pravidel ale řeší bez peněžitého trestu. Pokuty přichází na řadu jen v závažných situacích ohrožující bezpečí obyvatel. „To neznamená, že jste zrovna natrefili na hodného zaměstnance s dobrým srdcem, policejní sbor tak protestuje proti špatným podmínkám práce,“ popisuje stav ve městě TVN24.

Policisté jsou nespokojeni jednak s nízkými platy, také jim ale vadí výše odměny závislá na počtu udělených pokut, což naprosto chápeme. Proto zavedli vlastní systém. „Teď vypíšeme pokutu pouze za nejzávažnější porušení dopravních pravidel, za ty, které představují skutečné nebezpečí pro ostatní účastníky,“ uvedli účastníci protestu.

První dopady jsou vidět černé na bílém - od začátku dubna rozdali policisté pouhých 496 pokut, tedy v průměru ani ne 17 za den. V předchozích třech měsících bylo peněžitých trestů 27 103. Nepoměr není nic protizákonného, protože zaměstnanci polské policie mají na vlastním uvážení, jak s přestupkem naloží a jedna z možností je slovní domluva. Jsme docela zvědavi, jaký bude mít jejich přístup důsledky - nedivili bychom se, kdyby se negativně dotkl pouze příjmů do státní kasy...


Polští policisté přestali řidičům dávat pokuty, důvod je pochopitelný - 1 - Policie v Polsku na protest nedava pokuty 01Polští policisté přestali řidičům dávat pokuty, důvod je pochopitelný - 2 - Policie v Polsku na protest nedava pokuty 02Polští policisté přestali řidičům dávat pokuty, důvod je pochopitelný - 3 - Policie v Polsku na protest nedava pokuty 03Polští policisté přestali řidičům dávat pokuty, důvod je pochopitelný - 4 - Policie v Polsku na protest nedava pokuty 04Polští policisté přestali řidičům dávat pokuty, důvod je pochopitelný - 5 - Policie v Polsku na protest nedava pokuty 05Polští policisté přestali řidičům dávat pokuty, důvod je pochopitelný - 6 - Policie v Polsku na protest nedava pokuty 06Polští policisté přestali řidičům dávat pokuty, důvod je pochopitelný - 7 - Policie v Polsku na protest nedava pokuty 07Polští policisté přestali řidičům dávat pokuty, důvod je pochopitelný - 8 - Policie v Polsku na protest nedava pokuty 08Polští policisté přestali řidičům dávat pokuty, důvod je pochopitelný - 9 - Policie v Polsku na protest nedava pokuty 09
Pozoruhodný protest podle vymysleli policisté v Polsku - nedávají pokuty, protože se jim nelíbí, že jsou odměňování v závislosti na tom, kolik jich udělí

Zdroj: TVN24

Mirek Mazal

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.