Policie vytáhla do boje proti Googlu, ostře kritizuje jeho aplikaci

I u nás populární program umožňuje nejen pasivně navigovat podle dostupných mapových podkladů, ale i upozorňovat na aktuální okolnosti hlášené uživateli. Policii se nelíbí, že jde i o její hlídky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Policie vytáhla do boje proti Googlu, ostře kritizuje jeho aplikaci

8.2.2019 | Mirek Mazal

Policie vytáhla do boje proti Googlu, ostře kritizuje jeho aplikaci

/

I u nás populární program umožňuje nejen pasivně navigovat podle dostupných mapových podkladů, ale i upozorňovat na aktuální okolnosti hlášené uživateli. Policii se nelíbí, že jde i o její hlídky.

Mobilní navigace Waze funguje od roku 2006, o sedm let později celý projekt zakoupila firma Google. Software pro mobilní telefony dovoluje kromě přesného vedení k cíli také hlášení mnoha událostí na cestě ze strany jejích uživatelů. Všichni ostatní jsou poté na základě toho včas varováni třeba před nebezpečným výmolem, překážkou na vozovce, odstaveným vozidlem, nehodou či uzavírkou silnice. Jednou z možností je ohlásit na trase aktivní policejní hlídku a právě z této funkce policisté radost nemají.

Američtí příslušníci nezůstali jen u hlasité kritiky sdílení takových informací, vedení newyorské policie (NYPD) oficiálním dopisem požádalo Google o vymazání funkce hlášení hlídek z programu. Počítačový gigant prý může bránit udržování bezpečí v ulicích. „Lidé, kteří zveřejňují místa policejních stanovišť, mohou být zapojeni do trestné činnosti, neboť takové akce mohou být považovány za úmyslné pokusy zabránit a/nebo narušit vymáhání zákonného práva a dalších příslušných trestních a dopravních předpisů,“ píše se v textu s dotčeným podtónem.

NYPD v dokumentu skloňuje slova jako bezohlednost či narušení vymáhání práva. „Poskytování takových informací pro veřejnou potřebu je nezodpovědné, neboť slouží jen k tomu, aby pomohlo opilým řidičům vyhnout se kontrolám, a také podporuje bezohledné řízení,“ nešetří kritikou zástupci bezpečnosti.

Stále rozšířenější aplikace Waze a její provozovatel ale fakticky za nic nemohou, neboť sama aplikace žádným způsobem aktivně nemonitoruje kontrolní body policistů a ani Google taková hlášení nevytváří. Výstrahy do mapy umisťují sami uživatelé vlastníma rukama. Pokud by policie chtěla takovou funkci jakkoli omezovat, může rovnou požadovat i to, ať si lidé o takových věcech nepovídají, nepíší si o nich na internetových fórech nebo je nesdílí na sociálních sítích. Toto všechno se ale děje a policie proti tomu nic nenamítá.

Ze strany internetového gigantu zatím nepřišla ucelená reakce, souhlasné stanovisko ale nezle předpokládat. Tiskový mluvčí pronesl pouze tolik, že pro Google je bezpečnost nejdůležitější prioritou při vývoji Waze, i informování řidičů o výskytu policie ale ve výsledku vede k opatrnější jízdě a pozornějšímu chování za volantem.


Policie vytáhla do boje proti Googlu, ostře kritizuje jeho aplikaci - 1 - cop killer waze 01Policie vytáhla do boje proti Googlu, ostře kritizuje jeho aplikaci - 2 - NYPD chce zrusit hlaseni hlidek ve Waze 01Policie vytáhla do boje proti Googlu, ostře kritizuje jeho aplikaci - 3 - NYPD chce zrusit hlaseni hlidek ve Waze 02Policie vytáhla do boje proti Googlu, ostře kritizuje jeho aplikaci - 4 - NYPD chce zrusit hlaseni hlidek ve Waze 03Policie vytáhla do boje proti Googlu, ostře kritizuje jeho aplikaci - 5 - NYPD chce zrusit hlaseni hlidek ve Waze 04Policie vytáhla do boje proti Googlu, ostře kritizuje jeho aplikaci - 6 - NYPD chce zrusit hlaseni hlidek ve Waze 05Policie vytáhla do boje proti Googlu, ostře kritizuje jeho aplikaci - 7 - NYPD chce zrusit hlaseni hlidek ve Waze 06Policie vytáhla do boje proti Googlu, ostře kritizuje jeho aplikaci - 8 - NYPD chce zrusit hlaseni hlidek ve Waze 07Policie vytáhla do boje proti Googlu, ostře kritizuje jeho aplikaci - 9 - NYPD chce zrusit hlaseni hlidek ve Waze 08
Navigace Waze slouží řidičům k plynulejší jízdě bez neočekávaných událostí právě díky hlášení uživatelů. Newyorští policisté ale chtějí po Googlu, aby odstranil oznámení o výskytu jejich hlídek

Zdroj: NY Times

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše