Policista zastavil doktorku kvůli vysoké rychlosti, místo pokuty ji dal své respirátory

Jste překvapeni náhlým objevem lidství v chování českých policistů? Nebojte, toto se nestalo u nás, i tak si ale tento přístup zaslouží pozornost.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Policista zastavil doktorku kvůli vysoké rychlosti, místo pokuty ji dal své respirátory

1.4.2020 | Petr Prokopec

Policista zastavil doktorku kvůli vysoké rychlosti, místo pokuty ji dal své respirátory

/

Jste překvapeni náhlým objevem lidství v chování českých policistů? Nebojte, toto se nestalo u nás, i tak si ale tento přístup zaslouží pozornost.

Možná jste již zaregistrovali případ dvanácti mladíků, kteří se dopustili opravdu hrdelního zločinu - rozdělali si oheň, na kterém si opékali buřty. Každý z nich přitom měl roušku, zároveň se snažili i udržovat mezi sebou patřičný odstup. Přesto policie došla k závěru, že tím porušili nařízení o omezení shlukování více než dvou lidí, za což každému hrozí pokuta až 20 tisíc korun. Policie si tím zapsala cenné body za rozbití skupiny protistátních živlů, zatímco polovina národa mládež v internetových diskuzích griluje podobě jako ony buřty.

Pokud se na věc případ podíváme lidsky, můžeme říci, že jedenáct chlapců a jedna dívka sice porušili nastolená pravidla, nebezpečnost jejich jednání směrem ke zbytku populace je ale otázkou. Ze strany policie bychom za nastalé situace očekávali domluvu a osvětu, nikoliv veřejné pranýřování a hrozby vysokými pokutami.

V přímém rozporu s tím máme příklad z Ameriky, kterou už pandemie koronaviru též zasáhla naplno. Stejně jako Česko přitom bojuje s nedostatkem zdravotnického materiálu. Tamní policisté ale nejspíše o trochu více než jejich kolegové z Rokycanska chápou, že v těchto těžkých chvílích je třeba více držet při sobě a chovat se co možná nejvíce lidsky.

Že to jde, poznala na vlastní kůži doktorka Sarosh Ashraf Janjua, kardioložka aktuálně sloužící na jednotce pečující o pacienty nakažené koronavirem ve městě Dulutě. Ta byla zastavena strážníkem Brianem Schwartzem kvůli překročení nejvyšší povolené rychlosti na silnici v Minnesotě, třebaže sama pochází z Massachusetts. Státní hranici přejela kvůli pracovním povinnostem a ze stejného důvodu nejspíše i šlápla na pedál. Když jí tedy Schwartz požádal o řidičský průkaz, logicky se obávala pokuty.

Jaké však bylo její překvapení, když se souběžně s doklady nedočkala pokutového bločku, ale hned pěti respirátorů kategorie N95, které dostal Schwartz k dispozici pro svou potřebu, protože ji budou platné více než jemu. To doktorku dojalo k slzám, přičemž netradiční setkání opouštěla se slovy díků a omluv. Schwartz pak překročení rychlosti formálně vyřešil domluvou. Případ tím však ani zdaleka neskončil, naopak měl ještě dohru v médiích a na sociálních sítích.

Doktorka Sarosh Ashraf Janjua se totiž s příběhem rozhodně netajila, ale naopak jej zveřejnila na svém profilu na Facebooku. Vzápětí pak o všem mohla promluvit také na CNN. Nedočkala se však kritiky, místo toho dorazila slova díků, a to dokonce od samotné policie, která upřesnila, že Schwartz se zachoval lidsky poté, co si v doktorčině kabelce všiml již hodně opotřebených ochranných pomůcek.

„Děkujeme doktorce Sarosh za její těžkou práci a odhodlání. Jakkoliv koronavirová pandemie změnila svět, jak jej známe, lidskost, jakou předvedl strážních Schwartz je upomínkou toho, že ani v časech krize nám nikdo nevezme naši jednotu,“ uvedla minnesotská státní policie. Rozhodně ji tak můžeme zatleskat, u nás si něco takového nedovedeme ani představit.


Policista zastavil doktorku kvůli vysoké rychlosti, místo pokuty ji dal své respirátory - 1 - Minnesota policie vs koronavirus 2020 prvni foto 01Policista zastavil doktorku kvůli vysoké rychlosti, místo pokuty ji dal své respirátory - 2 - Minnesota policie vs koronavirus 2020 prvni foto 02
Minnesotská policie se k doktorce Sarosh Ashraf Janjua zachovala lidsky, u nás stále platí, že „muž s brašnou nesmí projet”

Zdroje: Sarosh Ashraf Janjua@Facebook, CNN

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše