Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd?

Majitel Model S z Kanady jezdil mírně a brzdy zatěžoval jen minimálně. To znamenalo zatuhnutí brzdových pístků a oprava ho vyšla skutečně draho.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd?

24.5.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Majitel Model S z Kanady jezdil mírně a brzdy zatěžoval jen minimálně. To znamenalo zatuhnutí brzdových pístků a oprava ho vyšla skutečně draho.

Tesla Model S je elektromobil, což samo o sobě slibuje nízké provozní náklady. Elektřina je sice zdroj energie jako každý jiný a náklady na jeho výrobu a distribuci nejsou ve srovnání s ostatními diametrálně odlišné, jenže na rozdíl od benzinu a nafty není zatížena extrémně vysokým zdaněním. Takže i když jde o velké, těžké a výkonné luxusní auto, lze jej v tomto ohledu provozovat velmi levně. A to ani nemluvíme o tom, že u dobíjecích stanic Tesly není nutné platit vůbec nic.

Jenže provozní náklady nejsou jen spotřeba paliva. Ponechme nyní stranou ztrátu hodnoty a soustřeďme se na ceny údržby a nutných oprav. O těch se vzhledem k tomu, že se Model S vyrábí jen pár let a málokterý z majitelů jej zatížil opravdu vysokým nájezdem, příliš nemluví. O to překvapivější ale je, když nyní vyplouvají na povrch.

Nejnovější zpráva se týká brzd, které jsou vážně dost drahé. Na jednu stranu je logické, že když máte 2,2 tuny těžké auto, které má 600 nebo 700 koní, neubrzdíte ho brzdami z Fabie. Na druhou stranu od Tesly neočekáváte faktury jako za opravu Ferrari, zvláště když jste brzdy v uplynulých letech sotva pořádně používali. Co se tedy stalo?

Majitel Tesly Model S, který žije v okolí Toronta, měl s brzdami problém a svůj vůz tedy odvezl do servisu. Tam se zjistilo, že všechny čtyři brzdové třmeny jsou zatuhlé. Hlavním důvodem nutně musí být, že konvenční brzdy můžete u elektromobilu používat jen minimálně, pakliže jezdíte velmi defenzivním stylem. A svou roli sehrálo také to, že jsme v Kanadě, kde si auta dosyta užijí i prosolených zimních silnic.

Tenhle konkrétní vůz měl najeto 104 tisíc kilometrů a majitel ho měl od prosince 2012, tedy prý dvě tuhé a dvě mírné zimy. Brzdový pedál nedávno začal být trochu měkký, tak majitel svůj Model S odvezl do servisu. Ten mu po telefonu sdělil, že cena opravy bude činit 8 500 kanadských dolarů, tedy asi 157 tisíc korun. Model S je sice luxusní a silné auto, ale takhle ohromná cena za brzdy, které jsou principielně na každém autě stejné, je dost překvapivá.

Oprava nakonec tak drahá nebyla, a to ze dvou důvodů. Jednak byl jeden z brzdových třmenů zachráněn repasní sadou, takže jej nebylo nutné měnit. Podstatnější ale bylo, že mu servis neúčtoval práci, zřejmě právě kvůli tomu, že řešený stav lze do jisté míry považovat za závadu a nikoli běžné opotřebení. Cena nakonec byla „jen” 5 824,75 dolarů, tedy asi 107 tisíc korun.

Pozoruhodné jsou ale ceny některých dílů. Jeden přední kotouč stál 290 dolarů (cca 5 300 Kč) a jeden zadní 331 dolarů (asi 6 100 Kč). To zase nejsou tak vysoké cifry, i když na obyčejné ocelové kotouče to není málo, to hlavní tady ale udělaly třmeny. Majitel zmiňuje, že cena malinkatého třmenu parkovací brzdy s destičkami je 1 235 dolarů, tj. asi 22 600 korun. A to už je pořádná částka.

Majitel sdílel svou zkušenost na fóru majitelů vozů Tesla s tím, že se nyní obává, jaká další překvapení ho čekají. Zaplatit 107 tisíc za výměnu brzd, které ani neměly opotřebované kotouče, se pochopitelně chce málokomu. A to je třeba dodat, že šlo o „velkorysou cenu” bez práce servisu, reálně by měl platit skoro 160 tisíc.

Majitel doporučuje ostatním brzdy zkontrolovat, aby je nepotkalo něco podobného, zejména žijí-li tam, kde se v zimě solí silnice. Kontrolovat brzdy je jistě šlechetné, jenže spousta majitelů má za to, že by tahle oprava mohla buď proběhnout v rámci záruky - tento vůz měl rozšířenou záruku - nebo aspoň měl být v režii Tesly víc než jen práce, zejména je-li na vině nedostatečná trvanlivost sériových dílů při jízdě v zimě.

V každém případě máme před sebou dobrou ukázku, že provozní náklady Modelu S, o kterých se tolik nemluví, mohou být hodně vysoké, i když cena „paliva” je nízká, minimální nebo klidně nulová. Tento člověk zaplatil 1 Kč na ujetý kilometr jen na brzdách. Kdyby ho Tesla nešetřila, bylo by to skoro 1,50 Kč...


Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 1 - Tesla Model S brzdy oprava 01Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 2 - Tesla Model S brzdy oprava 02Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 3 - Tesla Model S brzdy oprava 03Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 4 - Tesla Model S brzdy oprava 04Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 5 - Tesla Model S brzdy oprava 05Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 6 - Tesla Model S brzdy oprava 06Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 7 - Tesla Model S brzdy oprava 07Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 8 - Tesla Model S brzdy oprava 08Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 9 - Tesla Model S brzdy oprava 09
Brzdy Modelu S...

Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 10 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 24Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 11 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 25Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 12 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 26Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 13 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 27Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 14 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 28Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 15 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 29Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 16 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 30Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 17 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 31Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 18 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 33Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 19 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 34Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 20 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 37Provozní náklady Tesly Model S: kolik si myslíte, že stojí oprava brzd? - 21 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 38
...nejsou levnou záležitostí

Zdroj: Tesla Motors Club

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.