Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní

(+ ilustrace) Automobilky GAZ a Marussia se poperou o přízeň ruského prezidenta. První využije techniku Audi, druhá začíná od nuly.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní

25.2.2013 | Miro Mihálik | 4 příspěvky

Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ ilustrace) Automobilky GAZ a Marussia se poperou o přízeň ruského prezidenta. První využije techniku Audi, druhá začíná od nuly.

Při pohledu na 3,5tunový Zil 4112-R, vybavený vidlicovým osmiválcem o objemu 7,7 litru, výkonu 400 koní a spotřebou jen 25 litrů na sto, jednoho snad ani nemůže nenapadnout: „A není to málo, Vladimire Vladimiroviči?” V automobilu pro státníka Putinova formátu bychom očekávali třeba proudové motory Ljulka z SU-35, případně alespoň dvanáctiválec z hlavního bojového tanku T-90 schopný pálit naftu, benzín či letecký petrolej, a metr či dva na délku navíc by jeho majestátu také neublížilo.

Jak to vidí samotný prezident veliké Rusi, oficiální zdroje neuvádějí, ruský tisk ale informuje, že Putin není s výsledkem spokojen, i když ho prý osobně ještě ani neviděl. Nevíme, zda je 4112-R považován za zastaralý, esteticky nevyhovující anebo někomu překáží jeho americká pohonná jednotka, každopádně vydání faktury Zilu mířící směr Kreml v nejbližší době očekávat nelze.

Pokud máme správné informace, je zájem dodat Kremlu novou prezidentskou limuzínu, na rozdíl od nedávné snahy ministerstva průmyslu a obchodu etablovat v Rusku novou značku luxusních aut pro širší klientelu, iniciativou konkrétních výrobců, kteří se tímto krokem chtějí zviditelnit. Přesto, nebo právě proto, se po údajném odmítnutí Zilu ze strany Putina snaží se svým vlastním řešením prosadit jiné automobilky.

Jako první se ozvala společnost GAZ. Někdejší producent vládní Čajky se sice aktuálně soustředí na spolupráci s Volkswagenem a výrobu modelů Yeti, Octavia a Jetta, oznámil ale, že na základech Audi A8 a VW Phaeton navrhne a postaví za 130 milionů dolarů vlastní stroj.

Druhým adeptem je automobilka Marussia, známá svými sportovními modely B1 a B2. Z její strany zatím jasnější informace nezazněla, spojila se však s neméně známou ruskou stránkou Cardesign a společně vyhlásily soutěž o nejlepší návrh limuzíny pro Putina. Jak se jim v hledání daří, můžete posoudit z obrázků účastníků, kteří byli vybráni do finále. Vítěz bude známý symbolicky 1. května, ani potom však samozřejmě nebude mít jistotu, že jej Putin posvětí.

Jak jsme již zmínili, formální výběrové řízení na nový prezidentský vůz neexistuje a jsou to výrobci, kteří se Vladimira Vladimiroviče snaží něčím zaujmout natolik, aby si to sám (tedy ze státních peněz, pochopitelně) pořídil. Nakonec se tak může snadno stát, že neuspěje nikdo...


Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 1 - Navrhy ZIL Marussia 01Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 2 - Navrhy ZIL Marussia 02Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 3 - Navrhy ZIL Marussia 03Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 4 - Navrhy ZIL Marussia 04Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 5 - Navrhy ZIL Marussia 05Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 6 - Navrhy ZIL Marussia 06Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 7 - Navrhy ZIL Marussia 07Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 8 - Navrhy ZIL Marussia 08Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 9 - Navrhy ZIL Marussia 09Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 10 - Navrhy ZIL Marussia 10Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 11 - Navrhy ZIL Marussia 11Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 12 - Navrhy ZIL Marussia 12Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 13 - Navrhy ZIL Marussia 13Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 14 - Navrhy ZIL Marussia 14Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 15 - Navrhy ZIL Marussia 15Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 16 - Navrhy ZIL Marussia 16Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 17 - Navrhy ZIL Marussia 17Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 18 - Navrhy ZIL Marussia 18Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 19 - Navrhy ZIL Marussia 19Putin prý nechce limuzínu od Zilu, Marussia a GAZ navrhnou vlastní - 20 - Navrhy ZIL Marussia 20
Vládní stroj od Marussie pomáhají navrhovat mladí designéři z domácí stránky Cardesign, poněkud ironické ale je, že spousta vizí nese tradiční jméno Zil


Zil dost možná tuší, že prezident Putin a Kreml nebudou jejím zákazníkem, a tak se snaží zápůjčkami na testování přilákat jinou bohatou klientelu

Zdroj: Carscoops

Miro Mihálik

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše