Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad

(+ videa) Nová Octavia je velmi dobrá, ve většině verzí by ale mohla být ještě lepší, kdyby se vyhnula použití anachronické zadní nápravy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad

10.1.2013 | Pavel Janda | Přidat příspěvek

Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ videa) Nová Octavia je velmi dobrá, ve většině verzí by ale mohla být ještě lepší, kdyby se vyhnula použití anachronické zadní nápravy.

Nemám ve zvyku vás v testech zatěžovat informacemi o tom, kde jsem měl možnost to či ono auto vyzkoušet. Pokud to nemá význam pro samotnou recenzi, nevidím důvod, proč by vás něco takového mělo zajímat více než barva oblečení, které jsem ten den měl na sobě. V tomto případě ale udělám výjimku (tedy ne u onoho oblečení, i když mám pocit, že mi to docela seklo...), a to nakonec ani ne kvůli místním podmínkám, jakkoli ty také hrály jistou roli. Umožněním prvních jízd s novou Octavií v portugalském městě jménem Faro totiž škodovka vyslala silný podprahový signál o tom, co si o daném autě máme myslet. Však co jiného než pořádné fáro byste na takovém místě měli poznat?

Pokud vám tedy jiní autoři budou vyprávět o tom, jak je nová Škoda Octavia dokonalá, neberte to jako zlý úmysl, ale spíše jako následek výše zmíněného. Já jsem snad podobným signálům nepodlehl, na vůz se podíval s čistým hledím a hned napoprvé se jej pokusil vystavit maximální možné zátěži ve všech smysluplných jízdních režimech, abych vám mohl odpovědět na jedinou podstatnou otázku: je to skutečně fáro, nebo jen další z aut, na které můžete bez uzardění zapomenout?


Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 1 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 002Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 2 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 004Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 3 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 005

Do odpovědi se tentokrát pustíme rovnýma nohama, neboť necítím potřebu otevírat na začátku jiný rébus, popř. znovu rekapitulovat něco z toho, co na našem webu v posledních týdnech zaznělo v asi 387 článcích o nové Octavii. Pokud tedy toužíte před praktickým testem po silné teoretické výbavě, projděte si naše poslední podrobné představení. Informace o tom, jak moc je Octavia pro Škodu důležitá, kolik ji v posledních dvou dekádách prodala nebo jak moc se automobilce zamlouvá, můžete klidně pustit z hlavy. Dnes se budeme zabývat hlavně tím, jestli by se měla líbit vám.

V reálu ji to sluší, působí až nepochopitelně kompaktně

Necítil jsem dosud potřebu o tom někomu vyprávět, přiznám se ale, že když jsem novou Octavii viděl na prvních fotkách, moc se mi nelíbila. Design vozu sice nebyl ošklivý, jakkoli nápaditostí po představení Rapidu zrovna nehýřil, auto jako celek na mě ale působilo až obludně. Skoro všechno se mi na něm zdálo být příliš velké - podivná přední světla, nárazník s tlamou, která by si mohla dávat francouzáky s Peugeoty a nakonec i tytéž partie vzadu. Nezdá se vám, že zadní světla zasahují až příliš hluboko do boku, nebo že výše horní hrana víka zavazadelníku i v rámci tradiční škodovácké kufrománie přesáhla únosnou mez? Že koncový nárazník je moc velký a vizuálně mu nepomáhá ani část, kterou jsem nazval „přípravou pro difuzor” a zvláštně tvarované odrazky?

Pokud ano, ke mně do klubu už se nehlaste. A pokud ne, asi máte lepší fantazii, neboť v reálu tohle všechno neadekvátně prostě nevypadá. Na mladoboleslavské premiéře jsem osobně nebyl, a tak jsem vůz naživo viděl poprvé až v Portugalsku. A když jsem nad ním večer zkoumavě stál, musel jsem, ač nechápajíc, uznat, že nová Octavia jako celek vypadá docela sympaticky. Z mého pohledu asi hlavně proto, že ony pocity přerostlosti a nevyváženosti v praxi nevyvolává.

Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 4 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 006Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 5 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 007Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 6 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 008

Neptejte se mě, čím to je, mohu jen říci, že alkohol jsem v tu chvíli v krvi neměl žádný. I když se teď podívám na některé fotky, hlavně ty oficiální ve stříbrné barvě, pořád mám pocit, že si Nissan GT-R konečně našel kamaráda. Vůz ale naživo působí paradoxně kompaktněji než Octavia dosavadní generace, vůbec vám nedává šanci si uvědomit, že před sebou máte snad největší auto nižší střední třídy na světě. Větší Rapid, to možná, Godzilla číslo dvě ani omylem.

Tím ale nechci naznačovat, že by si ve škodovce měli pomalu dávat přihlášku do Miss World, zase taková paráda to není. Negativně na mně na Octavii III působí zejména několik detailů. První - šílená linka na konci zadních bočních dveří, tu jsem nepochopil. Na otevřených dveřích působí tenhle falešný Hofmeister ještě snesitelně, na zavřeném autě ale překáží, vyloženě mě píchá do očí. A pokud někdy škodovka představí O3 jako „čtyřdvéřové kupé” s bezrámovými okny, pak se možná jednou někomu zapíchne i jinam. Podle mě je to gejzír zbytečné kreativity.

Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 7 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 011Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 8 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 015Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 9 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 018

Z profilu jsem dále u aut vybavených klikovou nápravou nemohl přijít na chuť pohledu na zadní část z pravé strany. Podmínkou jsou ještě kola z lehkých slitin s velkými otvory, pokud se ale tahle kombinace sejde, těžko se zbavujete pocitu, že na autě něco chybí. Vnitřní část vozu je vždy koncipována tak, aby byla s to pojmout i víceprvkovou zadní osu s citelně složitější konstrukcí a když je tam jen jedno vlečené rameno s vzhůru trčící pružinou a tlumičem, rázem je kolem spousta volného místa. Vůz je při pohledu z některých úhlů doslova průhledný, z výše položených míst skrz něj bylo vidět skoro až do Španělska.

Třetí rozporuplná věc - nové logo resp. znak výrobce. Jen kombinace chromu a matné černi vypadá možná nadčasově jednoduše, na barevném autě ale působí lacině. Na bílém se to ještě snese, na červené nebo modré je to zvláštní podívaná. Možná jsem příliš fixovaný na slípku v zelené, ale tohle se mi zkrátka nezdá. A tím se dostáváme k poslední záležitosti - Octavie nevypadá stejně dobře ve všech barvách, alespoň ne po mém soudu. Její tvary potřebují výraznější odstín a stříbrná ji zoufale nesluší. Bílá je lepší, ale také to není žádné terno, v modré nebo červené je to ovšem vážně fešák. Asi mě nebude tak rajcovat, až ho uvidím pět- až sedmkrát při ranní cestě pro rohlíky, ale teď, jako neokoukaný novic, se mi navzdory některým neduhům z nějakého důvodu zamlouvá.

Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 10 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 020Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 11 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 025Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 12 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 023 Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 13 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 028Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 14 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 031Test Škoda Octavia III 2013: dva kroky vpřed, jeden vzad - 15 - Test Skoda Octavia III 2013 prvni 20 TDI 030

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.