Rodina koupila starý dům se zahradou. Podívejte se, co objevila pod zemí

Když si pořídíte starý dům ze zahradou, dříve nebo později ji začnete zvelebovat. Právě tam po několika kopnutí motykou čekalo rodinu Tracy Ward automobilové překvapení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rodina koupila starý dům se zahradou. Podívejte se, co objevila pod zemí

12.4.2018 | Petr Prokopec | 18 příspěvků

Rodina koupila starý dům se zahradou. Podívejte se, co objevila pod zemí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Když si pořídíte starý dům ze zahradou, dříve nebo později ji začnete zvelebovat. Právě tam po několika kopnutí motykou čekalo rodinu Tracy Ward automobilové překvapení.

Pokud jste alespoň část mládí strávili třeba u babičky na vesnici, nejspíše jste párkrát popadli do ruky rýč a motyku a vyrazili hledat zakopané poklady. Jen málokdo se sice na konci svého snažení shledal s úspěchem, nicméně již samotné hrátky na archeology a „dobyvatele ztracené archy“ měly něco do sebe. Rodina Tracy Ward, která si loni v listopadu pořídila nový dům na ostrově Guernsey ležícím uprostřed kanálu La Manche, měla větší štěstí.

Tracy se letos rozhodla, že nově nabytou usedlost začnou s manželem a dětmi zvelebovat. Svou práci společně začali na zahradě, kde houštiny zakrátko vydaly nečekané tajemství. Ve chvíli, kdy rýč narazil na jiný kov, si rodina myslela, že objevila pozůstatky dávno nepoužívaného a možná i do bahna zapadlého traktoru - to by nebylo překvapivé, koneckonců část zahrady se nyní nachází v místech, kde dříve bývalo pole. Jenže zakrátko se ukázalo, že o traktor rozhodně nejde.

Po dalším kopání rodina objevila zrezivělé šasí, stejně jako zkroucené metalické rámy oken, hnijící čalounění a rozbité sklo. Bylo tedy nad slunce jasné, že jde o pozůstatky automobilu, což následně ještě dosvědčil nález bloku motoru, převodovky a předního nárazníku. Nechyběla dokonce ani registrační značka, ze které lze snadno vyčíst písmena a číslice GUK 880, stejně jako plaketka, jenž napomohla s identifikací.

Nyní je jasné, že jde o Daimler, přičemž motor propojený se šasí naznačuje, že vůz byl vyroben před rokem 1960. Velmi pravděpodobně navíc dostal černý lak a červený interiér, což by okruh pátrání zužovalo na 40. či 50. léta. V té době přitom Daimler vyráběl model DB18, jenž byl ostatně prvním, se kterým automobilka obnovila produkci po druhé světové válce.

Dalším vodítkem je skutečnost, že první exempláře zamířily na ambasády a konzuláty do Evropy, stejně jako jimi disponovali oficíři pracující na ostrovech Jersey a právě Guernsey. Pokud by se přitom tato skutečnost potvrdila, pak by oním nalezeným motorem byl 2,5litrový řadový šestiválec, který disponoval 70 koňmi, jenž dostala na starosti čtyřstupňová převodovka.

Tracy nyní vyzývá zájemce, aby si vůz přijeli vykopat ze země, čímž jde možná sama proti sobě. Daimler DB18 sice bůhvíjak vzácným vozem, vznikl ale v méně než 10 tisících kusech a do dnešních dnů jich přežilo minimum. Pochopitelně, z této vykopávky - zde doslova - už asi nikdo pojízdné auto neudělá, ale víte, jak jsou sběratelé lační po čemkoli s příběhem. A tohle auto má hodně svéráznou historii.

Heather Fattorini z tamního veteránského klubu říká, že předchozí majitel nejspíše odstartoval renovaci, kterou nakonec vzdal a vůz jen přikryl plachtou, místo aby jej umístil třeba někam do stodoly. Poté se ale na vše zapomnělo, přičemž onu plachtu začala zakrývat zemina. A s tou něco udělala až letos Tracy a její rodina. Až si tedy příště vyrazíte hrát na archeology, vězte, že výsledkem nemusí být jen dobrý pocit ze hry...


Rodina koupila starý dům se zahradou. Podívejte se, co objevila pod zemí - 1 - Daimler nalez na zahrade Velka Britanie 01Rodina koupila starý dům se zahradou. Podívejte se, co objevila pod zemí - 2 - Daimler nalez na zahrade Velka Britanie 02Rodina koupila starý dům se zahradou. Podívejte se, co objevila pod zemí - 3 - Daimler nalez na zahrade Velka Britanie 03Rodina koupila starý dům se zahradou. Podívejte se, co objevila pod zemí - 4 - Daimler nalez na zahrade Velka Britanie 04Rodina koupila starý dům se zahradou. Podívejte se, co objevila pod zemí - 5 - Daimler nalez na zahrade Velka Britanie 05Rodina koupila starý dům se zahradou. Podívejte se, co objevila pod zemí - 6 - Daimler nalez na zahrade Velka Britanie 06
Rodina Tracy Ward náhodou objevila na své zahradě zakopané něco...

Rodina koupila starý dům se zahradou. Podívejte se, co objevila pod zemí - 7 - Daimler nalez na zahrade Velka Britanie 07
...co velmi pravděpodobně dříve bývalo Daimlerem DB18 Consort

Zdroje: BBC, Guernsey Press

Petr Prokopec

Diskuze 18 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše