Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil

Pakliže automobily skutečně začnou hromadně přepřahat na elektrický pohon, svět to změní k nepoznání. O řadě dopadů řeč byla, o dramatických změnách pro servisy nikoli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil

4.6.2018 | Petr Prokopec | 134 příspěvků

Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pakliže automobily skutečně začnou hromadně přepřahat na elektrický pohon, svět to změní k nepoznání. O řadě dopadů řeč byla, o dramatických změnách pro servisy nikoli.

Svět aut prochází prakticky neustálým vývojem, snad nikdy v jeho historii ale nebyla na spadnutí taková změna, která se hlavně vlivem politických tlaků chystá nyní. Ačkoli její pozitivní dopad nebude zdaleka takový, jak by si politici přáli, bez rozumně vedené diskuze malují automobilovému světu elektrickou budoucnost. A nezdá se, že by je v tom někdo mohl zastavit.

Nemáme proti elektrickým vozům jako takovým, vadí nám právě tlaky, které je lidem vnucují bez ohledu na to, zda pro ně jsou racionálním řešením nebo nikoli. Na politické úrovni je totiž velmi snadné přikázat, že teď se elektromobily musí prodávat, a aby tomu tak alespoň v minimálním množství bylo, vyrukovat s penězi daňových poplatníků ve formě dotací. I takto provedená revoluce by nepochybně měla své pozitivní dopady, je tu ale také řada negativ, které si příznivci elektromobilů nepřipouští či ještě hůře připustit nechtějí. Těžba surovin na výrobu baterií rozhodně není vůči životnímu prostředí ohleduplná, stejně jako výroba elektřiny spalováním fosilních paliv. A to již ani nemluvíme o nedostačující infrastruktuře a dalších potížích spojených s jejich potenciálním nepřirozeným rozmachem.

Nyní tu máme další problém, který dosud zůstával očím skryt. Nizozemská asociace Bovag, která již od roku 1930 sdružuje automobilové prodejce, servisy, půjčovny i zástupce čerpacích stanic či myček, totiž zveřejnila výsledky studie, dle které elektromobily vyžadují ve srovnání s automobily poháněnými spalovacími motory jen poloviční údržbu. Pro zákazníky to představuje dobrou zprávu, neboť elektrické vozy mají opravdu méně součástek, což značí méně příležitostí k poruše a tedy k následnému výdeji peněz. Nicméně je tu i druhá strana mince, a tou je dopad na samotné servisy. Těch zkrátka nebude třeba tolik, co dnes a přinese to vlnu propouštění a krachů.

Bovag počítá se třemi scénáři vývoje, přičemž dle prostředního by v roce 2025 měla být čtvrtina veškerých nových vozů osazena elektrickým ústrojím. I díky tomu by v tomto období elektromobily měly tvořit 5 procent vozového parku. Do roku 2030 by pak míra elektrifikovaných vozů na veškerých registracích měla vzrůst na tři čtvrtiny, načež bateriové automobily budou tvořit 18 procent. To je opravdu neskutečný posun vůči současnosti, kdy se prodeje elektromobilů pohybují okolo jednoho procenta a jejich celkové množství v oběhu v porovnání s benzinovými a dieselovými vozy je prakticky nulové.

Pokud podle Bovagu dojde k naplnění tohoto scénáře, pak servisy mají opravdu vážný problém. Skončit by mohlo až 31 procent z nich, zvláště pokud jsou zaměřeny na údržbu aut starých 0 až 6 let. Je samozřejmě možné, že popularita elektromobilů bude stoupat pomaleji, nicméně i v takovém případě by dle nizozemské asociace měla být ohrožena existence až 25 procent firem. A pokud elektrický boom bude razantnější, než bylo výše popsáno, pak skončit může 36 procent servisů, tedy více než jedna třetina.

Pochopitelně, takový vývoj je daní za evoluci a v historii tohoto světa nenastane zdaleka poprvé. Spousta oborů se proměnila tak, že se lidé starající o údržbu toho či onoho stali v podstatě zbytnými a jednoduše si museli najít jinou práci. Stane se to případně i zde, jen si říkáme, jestli i s tímto dopadem lidé spřádající elektrické plány počítají. Pokud se na podobné „detaily” ohlížejí stejně jako na to, kde se vlastně vezme energie potřebná pro samotná elektrická auta, pak se snadno může stát, že ušetřené peníze na provoz elektrických aut vydáme na daních za živení masy nezaměstnaných automechaniků...


Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 1 - 2017 chevrolet bolt produkcni 01Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 2 - 2017 chevrolet bolt produkcni 02Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 3 - 2017 chevrolet bolt produkcni 03Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 4 - 2017 chevrolet bolt produkcni 04Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 5 - 2017 chevrolet bolt produkcni 05Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 6 - 2017 chevrolet bolt produkcni 06Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 7 - 2017 chevrolet bolt produkcni 07Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 8 - 2017 chevrolet bolt produkcni 08Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 9 - 2017 chevrolet bolt produkcni 09Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 10 - 2017 chevrolet bolt produkcni 10Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 11 - 2017 chevrolet bolt produkcni 11Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 12 - 2017 chevrolet bolt produkcni 12Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 13 - 2017 chevrolet bolt produkcni 13Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 14 - 2017 chevrolet bolt produkcni 14Rozmach elektromobilů přinese ještě jeden problém, o kterém se dosud nikdo nezmínil - 15 - 2017 chevrolet bolt produkcni 15
Takový Chevrolet Bolt by se velmi rád stal masově žádaným elektromobilem. Čím více jej ovšem bude v oběhu, tím méně servisních techniků bude potřeba

Zdroj: Bovag

Petr Prokopec

Diskuze 134 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše