Rusko začíná být zemí svobody, jedna z oblastí zakázala mobilní měření rychlosti

Rusko rozhodně není svobodná země, političtí oponenti Vladimira Putina by o tom mohli vyprávět. Řidiči to tak ale vnímat nemusí, policie na ně poslední dobou dohlíží stále méně a nyní došlo k dalšímu průlomu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rusko začíná být zemí svobody, jedna z oblastí zakázala mobilní měření rychlosti

10.1.2020 | Mirek Mazal

Rusko začíná být zemí svobody, jedna z oblastí zakázala mobilní měření rychlosti

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Rusko rozhodně není svobodná země, političtí oponenti Vladimira Putina by o tom mohli vyprávět. Řidiči to tak ale vnímat nemusí, policie na ně poslední dobou dohlíží stále méně a nyní došlo k dalšímu průlomu.

O ruském politickém režimu nelze uvažovat v demokratických rovinách, autoritářský Kreml pojmy jako svoboda jedince nebo vláda lidu snad ani nezná. Lidsky se tvářící diktatura s Vladimirem Putinem v roli neomezeného vládce země neváhá zatočit s každým, kdo se ji znelíbí, proto vstřícný přístup k řidičům působí až zázračně.

Bez ohledu na jiné kroky stejného muže je třeba pozitivně vnímat jeho příkaz skoncovat se skrytým měřením rychlosti aut určený všem složkám. Rozumný přístup Putin podložil logickými argumenty, které by mohly inspirovat ostatní země. Hlava státu veřejně přiznala, že měření rychlosti „zpoza buku“ nevede ke zlepšení silniční bezpečnosti, neboť jen nachytává řidiče na švestkách a nemění jejich chování. To zůstává stejné i po obdržení pokuty, a tak skryté měření slouží jen jako nástroj na plnění státní kasy.

Jeho slova začínají rezonovat v nižších úrovních státní správy a nejnověji se guvernér Čeljabinské oblasti zasadil o skoro revoluční krok. Od příštího roku v oblasti zakázal používat mobilní radary instalované nahodile okolo silnic. Je to sice dobrý zdroj peněz, v Čeljabinsku jej ale chtějí vyměnit za nesporné uklidnění dopravy v nebezpečných místech. Prostředky krajského rozpočtu dříve určené na provoz mobilních komplexů tak budou směřovány do vybudování stacionárních systémů záznamu ve 20 vytipovaných úsecích, které budou viditelně označeny a budou více nutit řidiče ubrat tam, kde na rychlosti opravdu záleží.

Od ledna do září 2019 motoristé obdrželi 104,2 milionu pokut, ve stejném období loni to bylo 94,3 milionu. Růst byl přičítán zvýšenému počtu radarů i měření, za poslední dva roky množství sledovací techniky vzrostlo z 12 na 14 tisíc kusů, což přineslo do státního rozpočtu nejméně 2,5 miliardy rublů (924 milionů Kč). Reakce občanů se projevila nedávno, možná i proto je Putin tak vstřícný, zalíbit se lidem vždy uměl.


Rusko začíná být zemí svobody, jedna z oblastí zakázala mobilní měření rychlosti - 1 - Rusko opousti mobilni radary foto 01Rusko začíná být zemí svobody, jedna z oblastí zakázala mobilní měření rychlosti - 2 - Rusko opousti mobilni radary foto 02Rusko začíná být zemí svobody, jedna z oblastí zakázala mobilní měření rychlosti - 3 - Rusko opousti mobilni radary foto 03Rusko začíná být zemí svobody, jedna z oblastí zakázala mobilní měření rychlosti - 4 - Rusko opousti mobilni radary foto 04Rusko začíná být zemí svobody, jedna z oblastí zakázala mobilní měření rychlosti - 5 - Rusko opousti mobilni radary foto 05Rusko začíná být zemí svobody, jedna z oblastí zakázala mobilní měření rychlosti - 6 - Rusko opousti mobilni radary foto 06
V Rusku začne ubývat trojnožek s radary u silnic, v Čeljabinské oblasti budou zakázané zcela

Zdroj: Управление ГИБДД по Челябинской области@Vk

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.