Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti

Není úplně obvyklé, aby šéfové automobilek shromažďovali ve svých garážích první vyrobené exempláře určitých modelů. Tady se to ale stalo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti

19.1.2020 | Mirek Mazal

Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Není úplně obvyklé, aby šéfové automobilek shromažďovali ve svých garážích první vyrobené exempláře určitých modelů. Tady se to ale stalo.

Ve své době nejrychlejší a nejvýkonnější americký supersport Dodge Viper RT/10 byl milníkem pro jeho výrobce i celou automobilovou historii. Nezkrotná Zmije disponovala největším motorem na trhu s dvojicí výfuků vyvedených po stranách, jejichž koncovky čněly do stran před zadní poháněnou nápravou. Osobitý model pro jednou změnil poměry uvnitř mateřského Chrysleru i v rámci celého automobilového průmyslu.

Viper byl nepostradatelný zachránce produkčního útlumu okolo 80. let 20. století, ikona televizního seriálu rovněž pomohla obnovit konkurenceschopnost detroitských automobilek. Bez hulvátského roadsteru či kupé by nejspíše nevznikl ani Chevrolet Corvette Z06 generace C5 nebo modernizovaný Ford GT.

První produkční Viper RT/10 z roku 1992 nese výrobní číslo 001 a kupodivu neskončil v muzeu. Koupil si jej osobně strůjce moderního úspěchu Fordu a Chrysleru, nedávno zesnulý manažer Lee Iacocca. Že si jej pořídil, někteří věděli, až smrt uznávaného šéfa, který po dlouholetém boji s Parkinsonovou chorobou zemřel 2. července 2019 ve věku 94 let za zdmi svého domova v kalifornském Bel Air ale ukázala, že první Viper mu zůstal až do jeho smrti.

Rudě červený roadster ujel za dlouhých 28 let jen 6 220 mil (10 010 kilometrů) a je k nerozeznání od jeho podoby při slavném představení hrdým autorem a následným jediným majitelem. Pečlivě udržovaný kus samozřejmě neobsahuje výdobytky moderní doby jako ABS nebo kontrola trakce, místo moderních berliček stačil osmilitrový desetiválec do V, manuální převodovka a nesmrtelná odvaha správného jezdce.

Neexistuje vzácnější Viper, aukční firma Bonhams jej jako artefakt doby plnotučných sporťáků vyvíjených gentlemany jako Carroll Shelby, Bob Lutz a právě Lee poslal včera do dražby. Odhadovalo se, že vůz bude prodán za 100 až 125 tisíc dolarů (2,3 až 2,8 milionu Kč), ale zájem o něj dalece předčil očekávání. Aukční kladívko jej nakonec přikleplo novému majiteli za 285 500 dolarů, tedy asi 6,5 milionu Kč. Inu, málokteré auto spojí v jedno hned několik ikon svého druhu.


Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti - 1 - Dodge Viper RT10 1992 Lido Iacocca foto 01Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti - 2 - Dodge Viper RT10 1992 Lido Iacocca foto 02Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti - 3 - Dodge Viper RT10 1992 Lido Iacocca foto 03Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti - 4 - Dodge Viper RT10 1992 Lido Iacocca foto 04Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti - 5 - Dodge Viper RT10 1992 Lido Iacocca foto 05Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti - 6 - Dodge Viper RT10 1992 Lido Iacocca foto 06Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti - 7 - Dodge Viper RT10 1992 Lido Iacocca foto 07Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti - 8 - Dodge Viper RT10 1992 Lido Iacocca foto 08Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti - 9 - Dodge Viper RT10 1992 Lido Iacocca foto 09Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti - 10 - Dodge Viper RT10 1992 Lido Iacocca foto 10Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti - 11 - Dodge Viper RT10 1992 Lido Iacocca foto 11Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti - 12 - Dodge Viper RT10 1992 Lido Iacocca foto 12Šéf automobilky si nechal první vyrobený kus slavného auta, přišlo se na něj až po jeho smrti - 13 - Dodge Viper RT10 1992 Lido Iacocca foto 13
První vyrobený Dodge Viper přímo ze sbírky Lee Iacoccy zamířil do dražby, prodal se více jak dvakrát dráž, než kdokoli čekal

Zdroj: Bonhams

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše