Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov

Otevřenost se v případě některých témat v automobilové branži nevyplácí. Elektromobily patří mezi ně a Walter Röhrl to nyní okouší na vlastní kůži.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov

21.4.2018 | Petr Miler | 61 příspěvků

Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Otevřenost se v případě některých témat v automobilové branži nevyplácí. Elektromobily patří mezi ně a Walter Röhrl to nyní okouší na vlastní kůži.

Troufneme si tvrdit, že bez Waltera Röhrla by dnes Porsche nebylo tam, kde je. Dvojnásobný mistr světa v rallye z dob, kdy elektronika pilotům pomáhala tak nanejvýš zabavit se mezi erzetami u primitivních videoher, je považován za jednoho z nejlepších pilotů automobilové historie. Člověk, který bravurně krotil i monstra smrtící skupiny B, je uznáván nejen pro svou rychlost, ale i čistý, precizní styl.

Existuje jen málo špičkových pilotů, kteří by zvládli v maximálním nasazení používat třeba i meziplyny při brzdění s dvojitým vyšlápnutím spojky. Röhrl to umí a strojově to dělal vždy, i za volantem Audi Quattro v kalupu, ze kterého mnozí hlásí „hnědý kód” už když jej vidí na televizních obrazovkách. Je zkrátka ztělesněním dokonalého řidiče - tím, kým by každý nadšený pilot chtěl být.

Svět závodních pilotů vás nemusí zajímat, Röhrl jej ale dalece překračuje. Právě kvůli výše zmíněnému se už od 80. let účastní vývoje silničních modelů značky Porsche, neboť automobilka došla k závěru, že když nějaké auto uspokojí jeho, uspokojí zřejmě všechny. Röhrl se podepsal už na vývoji ikonické 959 a v posledních skoro 20 letech stál coby šéf testovacích pilotů značky prakticky u všeho, co automobilka vypustila na trh. A ukažte nám špatné Porsche z té doby...

O jeho výjimečnosti svědčí i fakt, že dokáže být mimořádně rychlý a pro vývoj nových aut nutně přínosný i ve svých 71 letech. Dodnes se podílí na vývoji a zastává i pozici ambasadora značky, dny jeho působení u Porsche se ale možná chýlí ke konci. Vedení Prosche se totiž dostalo pod palbu kritiky mateřského Volskwagenu poté, co Röhrl v rozhovoru pro německý Motorsport Magazin otevřeně řekl svůj názor na elektromobily. Právě s nimi teď Porsche začíná, Röhrl tomu ale odmítá rozumět.

Ve zkratce řečeno označil současný posun k elektrickým autům za „neštěstí” a prozradil, že si ze své pozice vymínil možnost se vývoje elektrického Porsche Mission E nebo jakéhokoli jiného elektrického modelu značky osobně neúčastnit. Zmínil též, že elektromobily považuje za „environmentální pohromu” a politici, kteří za ně horují, jsou prý slepí. Podstatné pasáže rozhovoru si můžete projít níže v kompletním znění.

Přepis části rozhovoru Motorsport Magazin s Walterem Röhrlem

Motorsport Magazin: Díval jste se někdy na Formuli E?

Walter Röhrl: Televize byla puštěná, ale ve skutečnosti jsem se nedíval. A pak jsem slyšel ten zvuk. Znělo to jako golfový vozík, myslel jsem, že to je golf, pak jsem si ale uvědomil: „Hele, to je Formule E. To je přesně to, co potřebuji!” Samozřejmě jsem to hned vypnul. To je všechno, co můžu říct k Formuli E, prostě mě nezajímá. I kdyby mělo Porsche vyhrát, nezajímá mě to.

MM: Proč ne?

WR: Když se ptáte, už samotný nápad dělat auta jen pro závodění ve městech je směšný. Měli by udělat pořádné závody na okruhu, i s tím správným zvukem. To by jasně řeklo, že jsme na závodní trati a ne na nějakém představení pro hluché.

MM: Přepokládáme, že Porsche Mission E také není váš šálek kávy, nebo ano?

WR: Ne, něco takového nechci. Jsem přesvědčený, že tou dobou, kdy tohle auto půjde do prodeje, budu v důchodu nebo s ním nebudu mít nic společného.

MM: Takže máte takto postavenou smlouvu?

WR: Víte, nechci se dostat do problémů (to úplně neklaplo - pozn. red.). Ale nikdy mě neuslyšlíte říci, že elektromobily jsou skvělé. Říkám, že budoucnost elektrických aut je ve městech. Jet autem podle mě znamená sednout do něj a vyrazit na 800kilometrový výlet a pro tohle elektromobily nikdy nebudou řešením. A také jsou pohromou v environmentálním smyslu slova.

MM: Myslíte celkovou ekologickou bilanci?

WR: Přesně. A mimochodem, nikdy tu nebude dostatek potřebných materiálů. Jsem šokován tím, co politici říkají - tváří se, že elektrická auta jsou to pravé, ale nemají ponětí, o čem mluví. Přesto všichni míří tímto směrem, ignorujíce vývoj palivových článků, spalovacích motorů nebo syntetických paliv, které by mohly být budoucností, pokud se mě ptáte. Ale jak jsem řekl, slepí politici nám říkají, že tohle je cesta kupředu a všichni je následují. Je to neštěstí.


Koncern VW i automobilka Porsche se k této kauze odmítly oficiálně vyjádřit, podle zákulisních informací ale nyní sám nový šéf koncernu Diess tlačí na Porsche, aby se Röhrla zbavilo, protože jeho pohledy na věc nejsou v souladu se současnými cíli Volkswagenu. Röhrl ale není jen tak někdo, rodina Porsche, která de facto ovládá i celý koncern, jej považuje skoro za svého člena a i ředitel automobilky Porsche Oliver Blume odmítá provést jakékoli rozhodnutí. O Röhrlově osudu tak nejspíše nyní rozhodují vládci největšího světového impéria klany Porsche a Piëchů - pokud mu ukáží palec dolů, nebude první, kdo za své výroky na toto téma musel pykat...


Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 1 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 01Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 2 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 02Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 3 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 03
Röhrl si loni k 70. narozeninám nadělil Porsche 911 R, což naznačuje jeho představu o ideálním autě

Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 4 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 04Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 5 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 05Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 6 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 06Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 7 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 07Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 8 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 08Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 9 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 09Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 10 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 10Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 11 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 11Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 12 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 12Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 13 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 13Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 14 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 14
Vývoj nových modelů Porsche má pod palcem už dekády, vývoje elektrických modelů se ale na vlastní žádost neúčastní

Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 15 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 15Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 16 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 16Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 17 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 17Šéf testovacích pilotů Porsche otevřeně promluvil o elektromobilech. Teď mu hrozí vyhazov - 18 - Walter Rohrl 70 narozeniny darek 18
Ještě než začal pracovat hlavně pro Porsche, proslul jako jeden z nejlepších pilotů rallye vůbec - dvakrát vyhrál titul mistra světa, byl druhým vicemistrem na vrcholu éry skupiny B

Zdroj: Motorsport Magazin

Petr Miler

Diskuze 61 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše