Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí

Buď Matthias Müller ví něco, co my nevíme, nebo je to věčný optimista. Budoucnost dieselových motorů ale vidí v růžových barvách.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí

7.3.2018 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Buď Matthias Müller ví něco, co my nevíme, nebo je to věčný optimista. Budoucnost dieselových motorů ale vidí v růžových barvách.

Od chvíle, kdy byla na světlo světa vynesena kauza Dieselgate, uplynulo již dva a půl roku. Za tu dobu stihl koncern Volkswagen utratit přes 600 miliard korun na pokutách a opravách, zároveň se s německou automobilkou rozloučila řada schopných manažerů a techniků. Mimo to se změnil i svět a na diesely je teď nahlíženo o dost nevraživěji, a to dokonce i v Evropě, která dříve bývala jejich neochvějnou baštou.

Po přelomovém rozhodnutí německého soudu v Lipsku jsme nad dieselovými motory začali lámat hůl. Bylo totiž rozhodnuto, že města, ve kterých dochází k překračování limitů emisí NOx, mohou dieselovým vozům zakázat vjezd na své území. Zájem o ně tak rázem začal klesat, stejně jako ceny ojetin. Nové přísnější emisní limity navíc tyto motory už vykázaly z nejmenších aut a zdálo se být jen otázkou času, když turbodieselům zazvoní umíráček.

Ne všichni jsou ale toho názoru. Nejde přitom jen o zatvrzelé fanoušky naftových motorů, zastání se dočkali z docela překvapivé strany - přímo od šéfa koncernu VW. „Budete se divit, co se ještě stane,” řekl před novináři na autosalonu v Ženevě. „Diesely v nepříliš vzdálené budoucnosti zažijí renesanci, neboť lidé, kteří s nimi jezdí, si uvědomí, že to byl velmi pohodlný koncept,“ uvedl šéf VW Group Matthias Müller. A rovnou dodal, že „jakmile se v myslích lidí upevní myšlenka, že diesely jsou přátelské vůči životnímu prostředí, pak podle mne neexistuje důvod, proč by si je někdo neměl kupovat“.

To jsou více než silná slova, zvláště ve světle výše zmíněných faktů. Nicméně naplnění klidně mohou dojít, neboť poptávka po těchto motorech nevymřela - je pouze zastřena obavami z ekonomické výhodnosti jejich koupě či společenského vnímání z ježdění takovým autem. Proto Müller hovoří hlavně o nutnosti změny smýšlení lidí o nich. A jeho kolega z vedení to nevidí jinak: „Potřebujeme diesely, abychom dosáhly emisních cílů,“ osvětluje celou záležitost Herbert Diess, šéf Volkswagenu jako značky. Dle Müllera jich sice Volkswagen zvládne dosáhnout, neboť dělá vše možné i nemožné, nicméně „bez dieselů to celé bude náročnější“.

Nejde však pouze o Volkswagen, ale o veškeré výrobce. Respektive o závazky Evropské unie plynoucí z Kjótského protokolu. „Pravidla hry v EU ve spojitosti s ochranou klimatu a emisními cíli jsou natolik náročná, že je vlády nezvládnout dodržet bez dieselů,“ dodal dále Müller. Evidentně tedy doufá, že onu renesanci dieselů zapříčiní „zásah shůry“.

V tomto kontextu se musíme ptát, jestli šéf VW neví něco, co my nikoli. Působil v Ženevě velmi sebevědomě, velmi jistě na to, že mluvil o motorech, které skoro všichni odepisují. Je tedy možné, že chystá nějaká legislativní změna („zásah shůry“), která by dieselům zase rozvázala dnes poněkud svázané ruce. Pak by díky své přirozeně vyšší efektivitě mohly znovu bodovat.

Dodejme, že i Mercedes velmi věří dieselům, byť je nově páruje s elektromotory. Kromě toho se ale začínají objevovat nové diesely i v Americe. Je tedy možné, že vystavení onoho parte bylo opravdu poněkud předčasné a jak říká Matthias Müller, budeme se divit, co se ještě stane...


Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 1 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 01Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 2 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 02Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 3 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 03Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 4 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 04Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 5 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 05Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 6 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 06Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 7 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 07Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 8 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 08Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 9 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 09Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 10 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 10Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 11 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 11Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 12 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 12

Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 13 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 13Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 14 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 14Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 15 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 15Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 16 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 16Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 17 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 17Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 18 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 18Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 19 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 19Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 20 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 20Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 21 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 21Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 22 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 22Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 23 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 23Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 24 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 24

Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 25 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 25Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 26 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 26Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 27 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 27

Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 28 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 28Šéf VW říká, že renezance dieselů ještě přijde. „Budete se divit, co se stane,” tvrdí - 29 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 29
Diesely se dle šéfa VW Group dočkají velmi brzy renesance. Je však otázkou, zda se tak nestane jen u větších vozů, ale i u těch menších typu Volkswagenu Golf

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše