Škody Octavia pro policii připomínají staré časy, jsou rychlejší než ty pro běžné lidi

Za časů komunismu bylo obvyklé, že Škody, Lady nebo Volhy pro policii nabízely věci, které „civilní” verze neuměly. Jak vidno, v Rusku na tyto doby nezapomínají.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Škody Octavia pro policii připomínají staré časy, jsou rychlejší než ty pro běžné lidi

30.12.2019 | Petr Prokopec

Škody Octavia pro policii připomínají staré časy, jsou rychlejší než ty pro běžné lidi

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Za časů komunismu bylo obvyklé, že Škody, Lady nebo Volhy pro policii nabízely věci, které „civilní” verze neuměly. Jak vidno, v Rusku na tyto doby nezapomínají.

Škoda je díky poměru ceny a nabízené muziky nadmíru oblíbená nejen mezi zákazníky z řad obyčejných lidí, ale také mezi mnohými institucemi. Navíc nikoliv jen těmi privátně vlastněnými, zájem o mladoboleslavské vozy mají i vlády a státní orgány. Octavia tak bude chránit a sloužit nejen na českých silnicích, ale totéž se od ní bude vyžadovat také v Rusku. Tamní ministerstvo vnitřních záležitostí totiž pořídilo v letošním roce hned 3 870 aut, které budou v rámci nového programu Bezpečné a kvalitní silnice začleněny do vozového parku dopravní policie.

Ve všech případech jde o Škodu Octavia třetí generace s prostředním stupněm výbavy Ambition. Nad její rámec bylo pořízeno ještě vyhřívání čelního okna, stejně jako dodatečná ochrana spodku motorového prostoru. V jeho útrobách se pak zabydlel 1,8litrový přeplňovaný čtyřválec TSI, který je spárován se sedmistupňovým automatem DSG. Nicméně ani pohonná jednotka nezůstala v základním stavu, místo toho k neobvyklé tovární úpravě, která vylepšuje akceleraci.

Policejní Octavia tak zvládá sprint na stovku za 7,3 sekundy, přičemž její rozlet zarazí omezovač ve 231 km/h. Pokud si toto provedení pořídí civilisté, musí počítat se sprintem delším o čtyři desetiny. Na druhou stranu ale mohou rozjet až na 233 km/h, patrně díky chybějícím majákům. Modifikace tak připomíná časy komunismu, kdy právě policie běžně dostávala vozy ve specifikacích, které byly běžným smrtelníkům zapovězené. Dělo se to i u nás, ale je to minulostí, místní policie jsou technicky v sériovém stavu, v Rusku zjevně nikoli.

Zbytek modifikací pak standarně odpovídá profesnímu zařazení vozů, pročež byl exteriér oblepen policejní grafikou. Nechybí ani klasické majáky, zatímco dovnitř se nastěhovalo policejní rádio, mikrofon a video kamera. Tím se ruská policie chce chránit před obviněním z braní úplatků. Opomenout nesmíme ani software umožňující vstup do ovládání dopravy třeba pomocí semaforů, další změny vůči sérii jsou pak spojeny s instalací druhé baterie a přídavné pojistkové skříňky.

Tyto úpravy zvedly cenu každého vozu z 1 454 000 RUB (cca 536 tisíc Kč), za které lze pořídit onu jedna-osmu s výbavou Ambition, na 1,8 milionu rublů (asi 663 tisíc Kč). Pro policii však stále jde o bezkonkurenční nabídku, která je navíc podpořena spolehlivostí českých vozů. Ty jsou vyráběny v továrně GAZu stejně jako civilní verze.


Škody Octavia pro policii připomínají staré časy, jsou rychlejší než ty pro běžné lidi - 1 - Skoda Octavia ruska policie 2019 nove foto 01Škody Octavia pro policii připomínají staré časy, jsou rychlejší než ty pro běžné lidi - 2 - Skoda Octavia ruska policie 2019 nove foto 02Škody Octavia pro policii připomínají staré časy, jsou rychlejší než ty pro běžné lidi - 3 - Skoda Octavia ruska policie 2019 nove foto 03Škody Octavia pro policii připomínají staré časy, jsou rychlejší než ty pro běžné lidi - 4 - Skoda Octavia ruska policie 2019 nove foto 04Škody Octavia pro policii připomínají staré časy, jsou rychlejší než ty pro běžné lidi - 5 - Skoda Octavia ruska policie 2019 nove foto 05Škody Octavia pro policii připomínají staré časy, jsou rychlejší než ty pro běžné lidi - 6 - Skoda Octavia ruska policie 2019 nove foto 06Škody Octavia pro policii připomínají staré časy, jsou rychlejší než ty pro běžné lidi - 7 - Skoda Octavia ruska policie 2019 nove foto 07
Ruská policie letos nakoupila 3 870 kusů Škody Octavia, u které došlo na dnes dosti neobvyklý tovární tuning

Zdroj: Drom

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.