Smrt dieselů? Zapomeňte na to. Šéf VW bez obalu řekl, co se skutečně chystá

Ze zpráv z médií lze snadno nabýt dojmu, že smrt spalovacích motorů je na dosah, těch dieselových obzvlášť a TDI vůbec. Realita je úplně jiná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Smrt dieselů? Zapomeňte na to. Šéf VW bez obalu řekl, co se skutečně chystá

10.10.2017 | Petr Prokopec | 166 příspěvků

Smrt dieselů? Zapomeňte na to. Šéf VW bez obalu řekl, co se skutečně chystá

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ze zpráv z médií lze snadno nabýt dojmu, že smrt spalovacích motorů je na dosah, těch dieselových obzvlášť a TDI vůbec. Realita je úplně jiná.

Jsme přesvědčeni, že elektrická mobilita je dnes okrajová záležitost a že se tento stav hned tak nezmění. Psali jsme o tom detailně nedávno, bohužel jsme ale s tímto střízlivým postojem skoro osamoceni - málokdo si dnes dovolí jít proti proudu a k elektromobilům a s nimi souvisejícím problémům přistupovat skepticky.

Všeobecně je ale elektromobilita vnímána jako lék pro všechny problémy světa mobility, palivy počínaje, designem konče. Alespoň tak by se mohlo zdát podle zpráv v médiích či projevů politiků a šéfů automobilek. Realita je ale zcela odlišná. Prodeje aut s alternativním druhem pohonu jsou zanedbatelné a kdyby nebylo dotací a dalších zvýhodnění, víceméně není o čem mluvit. Jenže v rámci snah o maximální politickou korektnost si tohle nikdo nedovolí na plná ústa říci, a tak se před mikrofony a objektivy kamer malují elektrické pohádky, kterým nevěří ani ti, co je vypráví.

Přesně tohle bylo jasně patrné na autosalonu ve Frankfurtu. Haly výstaviště byly zelenými vozy napěchovány až po střechu, na tiskových konferencích se mluvilo jen o nich. Jakmile ale vedoucí manažeři té či oné značky sestoupili z pódia, začali skutečný svět reflektovat daleko více. Jedním z nich je i Matthias Müller, šéf koncernu VW Group, který záhy uvedl, že s diesely německá automobilka hned tak neskončí.

„Věříme, že se budou prodávat i nadále. Zaprvé, jsou čisté. Zadruhé, potřebujeme je, abychom dosáhli cílů v rámci emisí CO2. A zatřetí, vyhovují celé řadě zákazníků. Takže diesely budeme podporovat, i když pravděpodobně nikoliv u malých modelů. Budeme také investovat do nové generace dieselů, a to v roce 2019 či 2020,“ řekl Müller. Jeho slova jsou jasným důkazem toho, že spalovací motory nevymřou tak brzo, jak by si řada politiků a zelených aktivistů přála - pokud VW začne vyvíjet nové diesely koncem této dekády, budou tu s námi ještě v roce 2030

Samozřejmě, vše je možné zpochybnit. Volkswagen sice může něco hlásat a může také investovat do nových motorů, ovšem trh může zamířit zcela jinou cestou. V tomto bodě ale zcela souhlasíme s Müllerem. Stačí si uvědomit, že třeba prakticky veškeré zásobování je realizováno dieselovými vozy. Pokud by dané firmy musely přepřáhnout na elektriku, logicky se to dotkne cen produktů. Momentálně velmi často skloňované máslo by tak rázem bylo ještě dražší.

Müller dále poukazuje na infrastrukturu, která sice narůstá, ale nikoliv takovou měrou, jakou je třeba. „Dostat se k plné elektromobilitě zabere roky a nikdo z nás neví, kolik jich přesně bude. O tom rozhodnou zákazníci. Nicméně pokud bude infrastruktura špatná, rychle se to nestane. Všechny vlády se o to musí postarat se zvýšenou péčí,“ dodává šéf VW Group. A přiznává, že právě kvůli bolestivému přerodu světa budou spalovací motory překlenovacím mostem a ještě chvíli zabere, než přijdou o vůdčí roli.

Zdá se tedy, že spalovací motory ještě hezky dlouho nezemřou. Na druhou stranu, pro fanoušky elektromobility má Müller rovněž příznivé zprávy. Během krátké doby by měly výrazně zlevnit, neboť dojde k zásadnímu propadu cen baterií. I proto šéf VW Group dodává, že také na elektromobilech bude koncern nakonec vydělávat. Ačkoliv zpočátku nepůjde o takové sumy, jaké jsou spojeny se spalovacími jednotkami. A právě proto je vlastně třeba mít nabídku ucelenou, jinak lze tak jako u Tesly čekat jen ztrátu.

O jakém časovém horizontu se přitom bavíme? „Podle nás bod zlomu přijde někdy za pět či sedm let,“ předpovídá budoucnost Müller. V tu chvíli již ale on sám nebude u kormidla koncernu, role šéfa se hodlá vzdát za tři roky. Přitom doufá, že v daný moment bude VW Group připraven na další zhruba desetileté období. Jeho nástupce proto nebude muset přistoupit k radikálním změnám, s jakými je konfrontován on, a místo toho jen uvede v životprocedury, na jejichž aplikace se koncern právě nyní připravuje.

Závěrem pak jen můžeme zmínit, že Müller se kromě elektromobility či dieselů zmínil i o dalším ožehavém tématu současnosti, a to o autonomním řízení. Dle něj „první krok nebude zahrnovat mě či vás. Bude zahrnovat taxíky či rozvoz balíků v městských oblastech, kde řidič je tou nejdražší položkou. Až o několik let později, kdy budou systémy vyvinuty a auta budou moci jezdit mnohem rychleji, dojde k rozšíření v masovém měřítku.“ Dny petrolheadů tedy evidentně v žádné oblasti ještě zdaleka nejsou u konce. Alespoň ne tak, jak se hlásá...


Smrt dieselů? Zapomeňte na to. Šéf VW bez obalu řekl, co se skutečně chystá - 1 - Matthias Muller CEO VW 2015 01Smrt dieselů? Zapomeňte na to. Šéf VW bez obalu řekl, co se skutečně chystá - 2 - Matthias Muller CEO VW 2015 02Smrt dieselů? Zapomeňte na to. Šéf VW bez obalu řekl, co se skutečně chystá - 3 - Matthias Muller CEO VW 2015 03Smrt dieselů? Zapomeňte na to. Šéf VW bez obalu řekl, co se skutečně chystá - 4 - Matthias Muller nove foto 01Smrt dieselů? Zapomeňte na to. Šéf VW bez obalu řekl, co se skutečně chystá - 5 - Matthias Muller nove foto 02Smrt dieselů? Zapomeňte na to. Šéf VW bez obalu řekl, co se skutečně chystá - 6 - Matthias Muller nove foto 03
Šéf koncernu VW Group Matthias Müller uvedl, že spalovací motory zdaleka nejsou mrtvé. Ostatně, Němci v roce 2019 nebo 2020 vyvinou novou generaci dieselů a nedělali by to, kdyby v nich neviděli budoucnost...

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Diskuze 166 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše