Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví

Dosud jsme v této kauze mohli slyšet jen názor jedné strany, zítra ale bude moci Carlos Ghosn 10 minut veřejně promluvit před soudem. A prý se budou dít věci, říká jeho syn Anthony.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví

7.1.2019 | Petr Prokopec

Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví

/

Dosud jsme v této kauze mohli slyšet jen názor jedné strany, zítra ale bude moci Carlos Ghosn 10 minut veřejně promluvit před soudem. A prý se budou dít věci, říká jeho syn Anthony.

Již takřka 50 dnů pobývá Carlos Ghosn v malé a chladné cele. Do té byl uvržen japonskými vyšetřovateli krátce poté, co firemní tryskáč aliance Renault-Nissan přistál na tokijském letišti. Viněn je přitom z toho, že měl za pomoci Grega Kellyho zfalšovat finanční výkazy týkající se jeho platu. Kromě toho měl využívat k soukromým účelům mnohé rezidence spadající do majetku Nissanu, stejně jako prý na konto této automobilky převedl nemalou ztrátu, jíž utrpěl s příchodem globální ekonomické krize v roce 2008.

Ghosn přitom již mohl být na svátky doma, stejně jako Kelly, který byl propuštěn 25. prosince na kauci 70 milionů yenů (cca 14,48 milionu korun). To by ovšem v momentě, kdy jeho propuštění hrozilo, nesměli vyšetřovatelé přijít s dalšími dvěma obviněními - v prvním případě šlo znovu o falšování výkazů, jen v jiném časovém rozmezí, což soud nepřijal jak dostatečný důvod pro další zadržování. Poté ale vyšetřovatelé vytáhli další údajný finanční delikt a Ghosn zůstal pod zámkem.

Už se zdálo, že tento stav bude trvat věčně, Ghosn se svými právníky ale evidentně našel cestu, jak alespoň na chvíli navázat kontakt s veřejnosti. Již zítra, 8. ledna by tak měl dostat prostor pro 10minutové vystoupení před soudem, který se bude zabývat důvody jeho pokračujícího zadržování.

Dozvídáme se o tom díky Ghosnovu synovi Anthonymu, který poskytl rozhovor francouzskému Journal du Dimanche. „Poprvé bude moci promluvit o obviněních proti němu. Myslím, že každý bude překvapený, až uslyší, co před soudem řekne. Dosud jsme mohli slyšet jen ty, kteří jej z něčeho viní,” prohlásil Ghosn mladší.

Syn slavného manažera sice konstatuje, že ani on nemá žádný přímý kontakt s otcem, dostává ale informace přes jeho právníky. Podle nich Ghosn ztratil během zadržování 10 kg na váze, když může jíst pouhé tři misky rýže za den. A prý dále „odolává”.

Jak jsme zmínili dříve, japonský justiční systém je do značné míry založen na přiznání - pokud jej vyšetřovatelé s prokurátory z obviněného dostanou, mají u soudu vyhráno. Anthony Ghosn říká, že také v případě jeho otce šlo prokurátorům přesně o to a že mu slibovali okamžité propuštění z cely předběžného zadržení, pokud přizná vinu. Otce ale nezlomili.

„Po sedm týdnů bylo jeho rozhodnutí vcelku jasné... On to nevzdá,“ uvedl dále Anthony Ghosn a dodává, že navzdory Japonci budovanému mediálnímu obrazu otec nikdy nebyl posedlý penězi a nikdy pro něj neznamenaly příliš. „Vždy nás učil, že peníze jsou tu proto, abychom pomohli těm, které milujeme, nikoliv proto, abychom je nahrnuli k sobě.“ Ghosn starší tedy v rodině má nemalou podporu. Tu rozhodně potřebuje, zvláště ve sporu se značkou, která se mu podivně odvděčila za záchranu před bankrotem.

Dodat pak jen můžeme, že jedinou Ghosnovou zábavou zůstává čtení knih, na nic jiného nemá nárok. Možná i proto se neskutečně zatvrdil a podle slov svého syna „odolává nátlaku“. Ten patrně zítřejším soudním jednáním neskončí, na druhou stranu však možná o to větší tlak následně před celým světem ponese právě japonská justice. Už fakt, že před soudem se musí objevit v poutech a vězeňském oblečení, nebude pro Japonce dobrou vizitkou. Ghosn přece není žádný vrah nebo terorista a otazníky nad zacházením s ním visí už od první momentu jeho zadržení.


Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 1 - Carlos Ghosn a rodina novy perex
Anthony Ghosn prozradil...

Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 2 - Carlos Ghosn 01Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 3 - Carlos Ghosn 02Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 4 - Carlos Ghosn 02Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 5 - Carlos Ghosn 01Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 6 - Carlos Ghosn 03Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 7 - Carlos Ghosn 04Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 8 - Carlos Ghosn 05Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 9 - Carlos Ghosn 06Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 10 - Carlos Ghosn 07
...že jeho otec trvá na své nevině a u soudu odhalí překvapivé věci

Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 11 - Tokyo Detention Center 01Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 12 - Tokyo Detention Center 02Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 13 - Tokyo Detention Center 03Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 14 - Tokyo Detention Center 04Syn zadržovaného šéfa Nissanu promluvil. Budete překvapeni, co táta řekne u soudu, praví - 15 - Tokyo Detention Center 05
I proto před svátky odmítl propuštění na kauc výměnou za přiznání a místo toho závěr roku strávil v malé a chladné cele v dalekém Tokiu

Zdroj: AP

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše