Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí

Vypadá to jako jedna z těch cedulí, které si nemusíte všímat. Mluvit za jízdy s řidičem se ale opravdu nemá, natož pak dělat cokoli horšího. Následky mohou být i fatální.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí

2.11.2018 | Petr Prokopec

Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Vypadá to jako jedna z těch cedulí, které si nemusíte všímat. Mluvit za jízdy s řidičem se ale opravdu nemá, natož pak dělat cokoli horšího. Následky mohou být i fatální.

Nemluvte za jízdy s řidičem. Toto oznámení asi většina z nás dávno zaregistrovala zejména v předních částech linkových autobusů. Že přitom nejde o varování, které by tam bylo jen z plezíru, dokazuje nedělní nehoda, která se odehrála v čínském Čchung-čchingu. Jedna z pasažérek totiž překročila veškeré hranice, což se jí nakonec nevyplatilo. Bohužel však kvůli tomu zemřeli i všichni ostatní pasažéři, stejně jako řidič.

Co přesně se odehrálo? Z dostupných informací víme, že Číňanka zapomněla včas vystoupit na své zastávce. Když si to uvědomila, okamžitě vyrazila za řidičem, aby jí zastavil a ona mohla vystoupit. Nepřekvapivě se dočkala odmítnutí, což ale byl spouštěcí mechanismus pro hysterii a agresivní chování. Žena totiž začala na řidiče křičet a v jedné chvíli dokonce vyndala i mobilní telefon, kterým jej udeřila do hlavy.

Že se něco takového neslučuje s bezpečností, je nabíledni. Napadený řidič se začal začal bránit, ženu se snažil odstrčit a chvíli se nevěnoval řízení. Co přesně se stalo pak, není úplně jasné. Nezdá se, že by směr jízdy změnil v zápalu oné šarvátky, ale až poté dílem řidiče. Jestli byl po ráně do hlavy desorientovaný, nebo reagoval na něco jiného, nevíme, autobus ale přejel do protisměru, kde se nejprve střetl s Citroënem, než prorazil zábradlí a spadl do řeky Jang-c'-ťiang. V té chvíli se totiž autobus ke vší smůle nacházel na vysokém mostě.

Úřady již potvrdily, že nikdo v autobusu nepřežil, což s ohledem na více než 50metrový pád do vody nepřekvapí. Černou skříňku se přitom povedlo vylovit velmi rychle, i díky tomu má policie záznam z vnitřní kamery. S dalším videem pak přispěchal motorista, který jel v protisměru a měl vše přímo před očima. Samotný vrak ale potapěči vytáhli z vody až po pár dnech, nalézt se navíc povedlo jen 13 těl.

Důvodem náročného vyprošťování obětí neštěstí i samotného autobusu je mohutnost čínského veletoku. Řeka Jang-c'-ťiang je s délkou 6 380 kilometrů třetí nejdelší na světě, přičemž v místě incidentu leží její dno v 80metrové hloubce. Není tedy nikterak překvapující, že těla dvou obětí ještě nebyla nalezena a je otázkou, zda se tak vůbec stane.

Zajímavé pak je, že co předcházelo nejen incidentu, ale i samotné hádce. Žena totiž měla řidiče již při nastoupení požádat, zda by ji neupozornil na zastávku, kdy má vystoupit, aby se dostala do cíle. A ten tak podle čtyř cestujících, kteří v témže místě autobus opouštěli (jaké štěstí...), skutečně i učinil. Žena však na jeho slova nereagovala. Co se stalo pak, je už smutná historie.


Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí - 1 - Cina havarie autobusu 2018 01
Náhlý zkrat čínské ženy, která se pustila do pře s řidičem autobusu...

Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí - 2 - Cina havarie autobusu 2018 02Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí - 3 - Cina havarie autobusu 2018 03Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí - 4 - Cina havarie autobusu 2018 04Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí - 5 - Cina havarie autobusu 2018 05
...vedl k havárii a smrti minimálně třináci osob

Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí - 6 - Cina havarie autobusu 2018 06Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí - 7 - Cina havarie autobusu 2018 07
Vrak se povedlo vylovit až několik dní po nedělním incidentu

Petr Prokopec