Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí

Vypadá to jako jedna z těch cedulí, které si nemusíte všímat. Mluvit za jízdy s řidičem se ale opravdu nemá, natož pak dělat cokoli horšího. Následky mohou být i fatální.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí

2.11.2018 | Petr Prokopec

Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Vypadá to jako jedna z těch cedulí, které si nemusíte všímat. Mluvit za jízdy s řidičem se ale opravdu nemá, natož pak dělat cokoli horšího. Následky mohou být i fatální.

Nemluvte za jízdy s řidičem. Toto oznámení asi většina z nás dávno zaregistrovala zejména v předních částech linkových autobusů. Že přitom nejde o varování, které by tam bylo jen z plezíru, dokazuje nedělní nehoda, která se odehrála v čínském Čchung-čchingu. Jedna z pasažérek totiž překročila veškeré hranice, což se jí nakonec nevyplatilo. Bohužel však kvůli tomu zemřeli i všichni ostatní pasažéři, stejně jako řidič.

Co přesně se odehrálo? Z dostupných informací víme, že Číňanka zapomněla včas vystoupit na své zastávce. Když si to uvědomila, okamžitě vyrazila za řidičem, aby jí zastavil a ona mohla vystoupit. Nepřekvapivě se dočkala odmítnutí, což ale byl spouštěcí mechanismus pro hysterii a agresivní chování. Žena totiž začala na řidiče křičet a v jedné chvíli dokonce vyndala i mobilní telefon, kterým jej udeřila do hlavy.

Že se něco takového neslučuje s bezpečností, je nabíledni. Napadený řidič se začal začal bránit, ženu se snažil odstrčit a chvíli se nevěnoval řízení. Co přesně se stalo pak, není úplně jasné. Nezdá se, že by směr jízdy změnil v zápalu oné šarvátky, ale až poté dílem řidiče. Jestli byl po ráně do hlavy desorientovaný, nebo reagoval na něco jiného, nevíme, autobus ale přejel do protisměru, kde se nejprve střetl s Citroënem, než prorazil zábradlí a spadl do řeky Jang-c'-ťiang. V té chvíli se totiž autobus ke vší smůle nacházel na vysokém mostě.

Úřady již potvrdily, že nikdo v autobusu nepřežil, což s ohledem na více než 50metrový pád do vody nepřekvapí. Černou skříňku se přitom povedlo vylovit velmi rychle, i díky tomu má policie záznam z vnitřní kamery. S dalším videem pak přispěchal motorista, který jel v protisměru a měl vše přímo před očima. Samotný vrak ale potapěči vytáhli z vody až po pár dnech, nalézt se navíc povedlo jen 13 těl.

Důvodem náročného vyprošťování obětí neštěstí i samotného autobusu je mohutnost čínského veletoku. Řeka Jang-c'-ťiang je s délkou 6 380 kilometrů třetí nejdelší na světě, přičemž v místě incidentu leží její dno v 80metrové hloubce. Není tedy nikterak překvapující, že těla dvou obětí ještě nebyla nalezena a je otázkou, zda se tak vůbec stane.

Zajímavé pak je, že co předcházelo nejen incidentu, ale i samotné hádce. Žena totiž měla řidiče již při nastoupení požádat, zda by ji neupozornil na zastávku, kdy má vystoupit, aby se dostala do cíle. A ten tak podle čtyř cestujících, kteří v témže místě autobus opouštěli (jaké štěstí...), skutečně i učinil. Žena však na jeho slova nereagovala. Co se stalo pak, je už smutná historie.


Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí - 1 - Cina havarie autobusu 2018 01
Náhlý zkrat čínské ženy, která se pustila do pře s řidičem autobusu...

Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí - 2 - Cina havarie autobusu 2018 02Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí - 3 - Cina havarie autobusu 2018 03Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí - 4 - Cina havarie autobusu 2018 04Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí - 5 - Cina havarie autobusu 2018 05
...vedl k havárii a smrti minimálně třináci osob

Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí - 6 - Cina havarie autobusu 2018 06Mluvit za jízdy s řidičem opravdu není dobrý nápad. Tady to odneslo 15 lidí - 7 - Cina havarie autobusu 2018 07
Vrak se povedlo vylovit až několik dní po nedělním incidentu

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.