Takto může skončit vzácný Mercedes SLR McLaren, když se o něj „stará” český stát

Byl vyroben v pouhých 2 000 kusech a jako nový stál skoro 11 milionů Kč. Taková auta jsou obvykle laskána v klimatizovaných garážích, až na toto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Takto může skončit vzácný Mercedes SLR McLaren, když se o něj „stará” český stát

14.2.2017 | Petr Miler | 60 příspěvků

Takto může skončit vzácný Mercedes SLR McLaren, když se o něj „stará” český stát

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Byl vyroben v pouhých 2 000 kusech a jako nový stál skoro 11 milionů Kč. Taková auta jsou obvykle laskána v klimatizovaných garážích, až na toto.

Nevíme, jestli je tento příběh dokonale pravdivý, ale možná už jste ho slyšeli. Auto, které vidíte na snímcích - bílý Mercedes SLR McLaren vyráběný mezi léty 2003 až 2010 ve spolupráci dvou velkých automobilových ikon - se dostal do České republiky jako ojetý coby dar pro partnerku jeho kupce. Ta se s ním měla vyfotit a protože snímky pěkných aut ve společnosti atraktivních slečen kolují internetem jako máloco jiného, měla se tato fotka dostat i před zraky člověka, kterému byl dříve jeden bílý Mercedes SLR McLaren ukraden.

Asi to nebyl jediný takový kus na světě, dotyčný ale minimálně z viditelné specifikace pojal podezření, začal se o vůz dále zajímat, až bylo zjištěno, že to je nebo by mohl být skutečně on. Podle všeho neměl v krádeži prsty ani český majitel, ani jeho partnerka, prostě někdo koupil kradené auto, to se stane. Pak ale do hry vstoupila česká policie a české úřady a z relativně jednoduchého případu šťastného shledání ukradeného vozu s jeho původním majitelem (a trochu méně šťastného rozžehnání nového majitele s ním...) došlo k něčemu, co lze nazvat jedním slovem: devastace.

Totiž, události, které popisujeme výše, se staly v roce 2011, tedy před dlouhými šesti léty. O tomto případu jsme se doslechli v roce 2014, ze kdy také pochází poslední fotka Milana J. Sikory úplně dole, kde SLR stojí vedle Lotusu Elise. Tohle vzácné auto, které dnešním kursem stálo jako nové přes 10,5 milionu Kč a i dnes jej jako ojetinu budete obtížně shánět v dobrém stavu za méně než 8 milionů korun, stálo celé ty tři roky z popudu českých autorit na pronajímaném nekrytém parkovišti, zarůstajíc trávou. Už tehdy to trhalo srdce, už tehdy z toho bylo menší haló, a tak měli jsme pocit, že tím musí být případ vyřešen. Jenže nebyl.

Fotky od kolegů z ProDriver CZ totiž zachycují úplně to samé auto na úplně to samém místě a byly pořízeny právě dnes. Jakkoli to zní neuvěřitelně, tohle cenné auto i po šesti letech chátrá na místě, kde by rozumný člověk na delší dobu neodstavil ani Trabant, natož pak něco takového. Jenže české úřady netrpí úctou k čemukoli, zejména pak ne k penězům a majetku, který jim nepatří, a tak to nikoho netrápí.

Přesný důvod, proč nebyl případ dodnes rozumně vyřešen, neznáme - problém spočívá prý v tom, že auto bylo pořízeno na leasing, takže jsou zde celkem tři strany, které na něm kvůli údajné předchozí krádeži nechtějí tratit (nový majitel, starý majitel, leasingová společnost) a řešení se zjevně nepodařilo najít. A jasno zřejmě není ani v oné krádeži. Vyřešení nebo nevyřešení případu tu ale nakonec není podstatné - klíčový je tu fakt, že auto mělo být zabaveno českou policií, která o něj spolu s dalšími úřady po léta takto „pečuje”.

Smutné. Pak po státu chtějte, aby třeba opravil silnici, když neumí ani zaparkovat tak cenné auto do adekvátního prostoru. Jednat nad rámec hesla „z cizího krev neteče” české autority zjevně stále nedokážou...


Takto může skončit vzácný Mercedes SLR McLaren, když se o něj „stará” český stát - 1 - Mercedes SLR McLaren zabaveny CR chatra 01Takto může skončit vzácný Mercedes SLR McLaren, když se o něj „stará” český stát - 2 - Mercedes SLR McLaren zabaveny CR chatra 02Takto může skončit vzácný Mercedes SLR McLaren, když se o něj „stará” český stát - 3 - Mercedes SLR McLaren zabaveny CR chatra 03Takto může skončit vzácný Mercedes SLR McLaren, když se o něj „stará” český stát - 4 - Mercedes SLR McLaren zabaveny CR chatra 04
Toto jsou dnešní fotky auta, kterého se český stát chopil v roce 2011. Postaral se o něj skutečně prvotřídně...

Takto může skončit vzácný Mercedes SLR McLaren, když se o něj „stará” český stát - 5 - Mercedes SLR McLaren zabaveny CR chatra 05
Snímek z roku 2014 zachycuje už dost tristní stav. Ani další tři roky času na něm nic nezměnily

Zdroje: Prodriver CZ, Milan J. Sikora

Petr Miler

Diskuze 60 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše