Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Tatra T87 na prodej v USA se nevidí. Je to 1 z jen 10 kusů a v dokonalém stavu
1.6.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Tahle T87 byla ve své době špičkové auto a pořídila si jej řada známých lidí. Tato se ale dostala až do USA a teď je v perfektním stavu k mání v aukci.
Tatra T77 byla sice obdivována jako první sériově vyráběný vůz s aerodynamickou karoserií na celém světě, také se ale stala terčem kritiky kvůli svým jízdním vlastnostem. Na scénu tak v roce 1936 přišel model T87, který byl v podstatě kratší, lehčí a silnější verzí T77 s přesvědčivějším jízdním projevem. V útrobách vozu byl třílitrový vzduchem chlazený osmiválec s rozvodem OHC, který nabídl 85 koní a rozjel vůz až na 160 km/h.
Tatra T87 je jedním z nejpokročilejších vozů meziválečné doby a přestože to byl drahý a luxusní automobil, prodával se docela dobře - v letech 1937 - 1950, kdy byl model T87 vyráběn, vznikly asi tři tisíce kusů. Z toho pochopitelně většina jezdila v Evropě; Hans Ledwinka, konstruktér T77 a T87, vlastnil jeden. Z dalších známých lidí, kteří měli či dodnes mají Tatru T87, zmiňme spisovatele Johna Steinbecka, závodnici Elišku Junkovou, generála Erwina Rommela, egyptského krále Faruka I., televizního moderátora Jaye Lena nebo architekta Normana Fostera.
Nedá se říci, že by se tohle auto prodávalo každý den, ale není zase tak nemožné jej sehnat. Stroj, který máme dnes před sebou, je ale velmi výjimečnou nabídku - jezdí ve totiž Spojených státech, konkrétně na jejich severovýchodním konci. Je registrovaný ve státě New York, kde je jeho současný majitel nabízí v aukci.
Do Ameriky se ale nedostal už po svém zrodu. Ještě v České republice byl v 90. letech koupen v původním stavu od majitele blíže neupřesněné továrny a zrenovován. Později, na přelomu století, se dostal do Velké Británie. A v srpnu roku 2000 ho v Londýně koupil současný vlastník a v říjnu si ho dovezl do Spojených států. Od té doby je tahle T87 v jeho garáži; tehdy byla relativně čerstvě po renovaci a od té doby příliš nejezdí, ale dostává se jí důkladné péče. Je to na ní vidět, na hromadě fotografií, které si můžete prohlédnout níže, tohle auto vypadá jako nové. Veřejně se moc neukazuje, vloni se ale účastnilo „Cruise Night” v Bear Mountain ve státě New York. Domů si dovezlo cenu za nejlepší vůz ve své třídě.
Jak vidno na fotkách, na autě jsou stále i původní české státní poznávací značky, pouze doplněné o ty newyorské, protože má americkou veteránskou registraci. K vozu jsou také původní české registrační dokumenty, uživatelský manuál v angličtině a doklady z dovozu do Států z roku 2000. Tohle všechno bude u vozu, když bude nabídnut v aukci na Greenwich Concours d'Elegance 5. června, pořádané domem Bonhams. Odhad vítězné nabídky zní na 2,4 - 3 miliony korun.
Ukazujeme vám tento vůz spíše pro zajímavost, neboť vidět české auto tohoto typu za oceánem je velmi výjimečné. Je odhadováno, že ve Státech je jen 10 kusů T87 a nemusíme asi dodávat, že většina z oněch třech vyrobených tisícovek už dost pravděpodobně neexistuje. A zas tak často se neprodávají obecně, natož pak v USA. Pokud tedy náhodou žijete v USA a chcete svou sbírku obohatit o takhle krásně zrenovovaný český stroj ve velmi přitažlivé barevné kombinaci tmavomodré karoserie a slonovinového interiéru. Tři miliony korun za něj se jeví jako docela lákavá nabídka...
















































































Ani v Evropě nenarazíte na T87 na prodej každý den, natož takto krásnou. Tato je v dokonalém stavu prodávána v USA
Zdroj: Bohnams
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
VW po sedmi letech váhání posílá do prodeje menší a levnější sen českých zahrádkářů, bude mu říkat Tukan
před 7 hodinami
Miliardáři s Bugatti schopnými zrychlit na 500 km/h za 20 s se sešli v zimním letovisku, jejich řádění na sněhu bere dech
2.2.2026
BMW za pár dnů definitivně skončí se svým dosavadním logem, srovnejte si ho s náhradou
30.1.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Mercedes třídy S ztratil během pár let skoro polovinu zákazníků. A facelift to nespraví, i když o něm automobilka básní
před 38 minutami
Číňané ukázali nového soupeře Škody Kodiaq, s luxusní výbavou a spotřebou 3,35 litru na 100 km bude stát pod 400 tisíc
před 3 hodinami
Slováci zahájili výrobu elektrického Porsche Cayenne, jeho velmi pravděpodobné fiasko poznají z první ruky
před 4 hodinami
VW zkouší zachránit hroutící se prodeje Transporteru sportovními verzemi ve stylu GTI, to už zní trochu zoufale
před 6 hodinami
VW po sedmi letech váhání posílá do prodeje menší a levnější sen českých zahrádkářů, bude mu říkat Tukan
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- Onboard videa 02.05. 16:23 - řidičBOB
- Přituhuje 02.05. 15:59 - řidičBOB
- S větrem ve vlasech.... 02.05. 14:56 - pavproch
- Politický koutek 02.05. 12:01 - pavproch
- BMW Divize 02.05. 10:39 - pavproch
- SAP - Dresscode nestačí, 02.05. 08:14 - Folown2006
- Elektromobily a vse kolem nich 02.04. 21:50 - Lachende Bestien
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 02.04. 18:50 - pavproch
