Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Tesla je prý nejdůležitější automobilkou světa, navzdory své pozici i historii
23.6.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Inovace a nová pracovní místa patří k důvodům, proč Adam Jonas označil Teslu za nejdůležitější automobilku. Sdílení patentů však naznačuje, že se mýlí.
Co odpovědět na otázku, která automobilka je na světě nejdůležitější? Daimler, protože s auty vůbec začal? Ford, protože z hračky pro pár lidí udělal dopravní prostředek pro masy? Nebo snad Volkswagen, protože už dekády dokáže prodávat solidní auta za solidní ceny milionům lidí? Adam Jonas, analytik společnosti Morgan Stanley Research, věří, že nejdůležitější automobilkou na světě je kalifornská Tesla, a to pro inovace a růst, který ji údajně čeká.
„Ani ne za dva roky od prvního prodaného Modelu S se Tesla ze start-upu stala nejdůležitější automobilkou na světě,” nešetří chválou Jonas. „Bude také stát za růstem poptávky po kvalifikované výrobní pracovní síle,” dodává. General Motors má podle něj „Team Tesla”, tedy tým inženýrů, který pracuje na vývoji elektromobilu s dojezdem tak velkým, jako má Tesla Model S. I BMW údajně vidí roli Tesly v oživení inovátorství v automobilním průmyslu, alespoň podle Jonasových slov.
Odůvodnění důležitosti Tesly je podle Jonase hned několik. Jednak o ní dodavatelé „smýšlejí pozitivně” a zvažují možnost rozšíření výroby dílů jen pro tuto značku, jednak by Tesla mohla v průběhu příštích sedmi let zaměstnat 20 tisíc dalších lidí, což by znamenalo až 100 tisíc nových pracovních míst v návaznosti. A jednak je Model S údajně „nejameričtější” auto na tamních silnicích, až 90 % jeho dílů údajně pochází ze Spojených států.
To úplně nekoresponduje s výsledky nedávného výzkumu American University, ten se však zaměřoval na díly vyrobené v USA a Kanadě, proto i Jonas může mít pravdu. Na druhou stranu, tvorba vlastních kategorií, aby vyhrál ten soutěžící, který se vám líbí, je přinejmenším diskutabilní.
Adam Jonas vidí potenciál i v plánované gigatovárně Tesly na akumulátory, která má přijít na více než 5 miliard dolarů (cca 99 miliard korun), zaměstnat okolo 6 500 lidí a srazit cenu jedné kilowatthodiny pod 150 dolarů (cca 3 tisíce korun). Má také být napájena zejména elektřinou ze slunce a větru a má začít fungovat ke konci roku 2016. Svět se však zatím nedozvěděl, kde bude továrna stát; ve hře je několik států na jihozápadě USA.
Dojem růžových brýlí však Jonas trochu mírní slovy o rizicích, kterým může automobilka čelit. Zákonodárné orgány třeba mohou přestat nabízet desetitisícové daňové úlevy na luxusní vůz, jehož cena může bez problémů překročit hranici 100 tisíc dolarů (necelé 2 miliony korun), třebaže v současnosti vidíme spíše opačný vývoj. Nebo se mohou ceny ojetých Modelů S dostat pod hranici, kterou Tesla svým zákazníkům garantuje. To by znamenalo další náklady a automobilka není úplně v pozici, kdy by si mohla dovolit rozhazovat.
Globální důležitost Tesly je tedy značně diskutabilní, už rozhodnutí sdílet patenty naznačuje, že to, co má v rukou, zas tak hodnotné není. Ne že by Tesla nepřinesla vůbec nic, ale kdyby její vynálezy skutečně byly přelomové, těžko by se jich vzdala, protože by měly potenciál vydělat jmění. To Tesla nevydělává ani s dotacemi a výhodami ze všech stran, bez nich by už firma těžko vůbec mohla existovat. Nejdůležitější automobilku světa si představujeme trochu jinak...








Podle analytika Adama Jonase je Tesla nejdůležitější automobilkou světa
Zdroj: Autoblog Green
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Richard Hammond k 20. výročí své skoro smrtelné havárie podráždil štěstěnu testem 3000koňového čínského vyzyvatele Ferrari
27.2.2026
Ferrari Purosangue vlétlo i se svým V12 na motorovou brzdu a předvedlo takové představení, že mu odpustíte, že jde o SUV
26.2.2026
„Bugatti pro chudé” si namazalo na chleba všechny a všechno na dalším okruhu, pomalejší je i McLaren za 20 milionů
26.2.2026
Nové na MotoForum.cz
- Proč Marcu Márquezovi „explodovala“ zadní pneumatika? včera 14:39
- Trumf Aprilie, vítězství Bezzecchiho včera 10:29
- Vítězem Gonzalez, 19. Salač včera 08:00
- Prvním letošním vítězem závodu Grand Prix David Almansa včera 07:00
- Prvním letošním vítězem a lídrem Pedro Acosta 28.2.2026
Nejnovější články
S novým vrcholným Mercedesem za 200 milionů už nikdy nebudete stát v zácpě, do garáže se vám ale nejspíš nevejde
před 2 hodinami
Šéf čínského gigantu ve světlé chvilce upřímnosti přiznal, jak jsou na tom dnes ve skutečnosti čínské automobilky
před 4 hodinami
Jedno z nejošklivějších aut posledních je nejen ošklivé, pod tíhou nákladu se hroutí a rozpadá
před 5 hodinami
Mate Rimac skončil v čele Rimacu. Firma, kterou založil a přivedl na výsluní, má nového šéfa
před 7 hodinami
Tento vynález přijede jako čmelák se sosáčkem k díře na silnici a bez další obsluhy udělá za 2 minuty práci 5 lidí
před 8 hodinami
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
