Tesla si prosazuje kontroverzní způsob prodeje aut, navzdory dřívějšímu odporu

Přímo automobilky v USA auta prodávat nesmí, Tesla to ale dělá a snaží se to legalizovat. Je o kousek blíže úspěchu, dealerům se to pochopitelně nelíbí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla si prosazuje kontroverzní způsob prodeje aut, navzdory dřívějšímu odporu

18.6.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Tesla si prosazuje kontroverzní způsob prodeje aut, navzdory dřívějšímu odporu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Přímo automobilky v USA auta prodávat nesmí, Tesla to ale dělá a snaží se to legalizovat. Je o kousek blíže úspěchu, dealerům se to pochopitelně nelíbí.

Prodej nových vozů se ve Spojených státech nemůže odehrávat bez prostředníka, v tomto případě bez dealera. Automobilka Tesla se však rozhodla to ignorovat a prodávat svá auta zákazníkům přímo. Nějakou dobu jí to procházelo, pak jí to některé státy, jako třeba Texas nebo Arizona, přestaly trpět. Podobný vývoj byl ještě před pár měsíci i v New Jersey, jedním z nejlukrativnějších trhů pro luxusní automobily ve Státech, a New York měl následovat.

Nyní jsme však svědky obratu v této situaci - newyorský guvernér Andrew Cuomo podepsal návrh zákona, který Tesle umožňuje v tomto státě nadále provozovat svých pět showroomů podle starých, kontroverzních pořádků. Co se v něm přesně píše, nám není známo, údajně ale značně zvýhodňuje Teslu na úkor jiných automobilek. Pro ně má být otevření prodejen stejným způsobem obtížnější.

V sousedním New Jersey také vidíme zásadní změny - vedení státu hlasovalo o návrhu, který by povolil přímý prodej elektromobilů. Nebude to tak rychle, návrh zákona musí projít ještě senátem a být podepsán guvernérem, než může nabýt moci, ale i tak to je velká změna. Ta by umožnila Tesle provozovat své čtyři prodejny v tomto státě a patrně by v rámci férové hry mohly stejně prodávat své elektromobily i ostatní automobilky.

Národní asociace automobilových dealerů (National Automobile Dealers Association, NADA) s těmito kroky pochopitelně nesouhlasí. Říká, že existence dealerů znamená konkurenční prostředí, ze kterého zákazník profituje nižšími cenami a lepším zákaznickým servisem. Přímý prodej by údajně zafixoval ceny na vyšší úrovni, než jsou v současnosti. S tím by se nejspíš pojil konec smlouvání o ceně, které Američané nemají příliš v lásce.

Ani ostatní automobilky nejsou v tomto sporu zticha. Říkají, že v současné situaci mají dealeři příliš velkou moc. „Pokud budou skupiny dealerů pokračovat ve snaze o frančízové zákony, které nám přinášejí více potíží než prospěchu, budeme se muset zamyslet nad tím, jak se v budoucnu co nejlépe postarat o zákazníky," uvedlo sdružení výrobců Auto Alliance v prohlášení pro Auto News.

Jak vývoj dopadne, se zatím musíme nechat překvapit. Je nasnadě, že z konkurenčního prostředí dealerů těží zejména zákazník, i když si to někdy neuvědomuje. Tesle se však pravděpodobně podaří prosadit si svou, jakkoli je zřejmé, že bez lobbingu, nad kterým se přinejmenším vznáší pár otazníků, se to neděje.


Tesla si prosazuje kontroverzní způsob prodeje aut, navzdory dřívějšímu odporu - 1 - tesla s dalsi fotky 05Tesla si prosazuje kontroverzní způsob prodeje aut, navzdory dřívějšímu odporu - 2 - tesla s dalsi fotky 06Tesla si prosazuje kontroverzní způsob prodeje aut, navzdory dřívějšímu odporu - 3 - tesla s dalsi fotky 07Tesla si prosazuje kontroverzní způsob prodeje aut, navzdory dřívějšímu odporu - 4 - tesla s dalsi fotky 03dTesla si prosazuje kontroverzní způsob prodeje aut, navzdory dřívějšímu odporu - 5 - tesla s dalsi fotky 08Tesla si prosazuje kontroverzní způsob prodeje aut, navzdory dřívějšímu odporu - 6 - tesla s dalsi fotky 09Tesla si prosazuje kontroverzní způsob prodeje aut, navzdory dřívějšímu odporu - 7 - tesla s dalsi fotky 04dTesla si prosazuje kontroverzní způsob prodeje aut, navzdory dřívějšímu odporu - 8 - tesla s dalsi fotky 10Tesla si prosazuje kontroverzní způsob prodeje aut, navzdory dřívějšímu odporu - 9 - tesla s dalsi fotky 11Tesla si prosazuje kontroverzní způsob prodeje aut, navzdory dřívějšímu odporu - 10 - tesla s dalsi fotky 12Tesla si prosazuje kontroverzní způsob prodeje aut, navzdory dřívějšímu odporu - 11 - tesla s dalsi fotky 13
Tesla je o kousek blíže povolení svého způsobu prodeje, který vynechává dealery. To ve Spojených státech není povoleno. Zatím

Zdroj: Autoblog Green

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše