Tesla je prý nejdůležitější automobilkou světa, navzdory své pozici i historii

Inovace a nová pracovní místa patří k důvodům, proč Adam Jonas označil Teslu za nejdůležitější automobilku. Sdílení patentů však naznačuje, že se mýlí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla je prý nejdůležitější automobilkou světa, navzdory své pozici i historii

23.6.2014 | Marek Bednář | 11 příspěvků

Tesla je prý nejdůležitější automobilkou světa, navzdory své pozici i historii

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Inovace a nová pracovní místa patří k důvodům, proč Adam Jonas označil Teslu za nejdůležitější automobilku. Sdílení patentů však naznačuje, že se mýlí.

Co odpovědět na otázku, která automobilka je na světě nejdůležitější? Daimler, protože s auty vůbec začal? Ford, protože z hračky pro pár lidí udělal dopravní prostředek pro masy? Nebo snad Volkswagen, protože už dekády dokáže prodávat solidní auta za solidní ceny milionům lidí? Adam Jonas, analytik společnosti Morgan Stanley Research, věří, že nejdůležitější automobilkou na světě je kalifornská Tesla, a to pro inovace a růst, který ji údajně čeká.

„Ani ne za dva roky od prvního prodaného Modelu S se Tesla ze start-upu stala nejdůležitější automobilkou na světě,” nešetří chválou Jonas. „Bude také stát za růstem poptávky po kvalifikované výrobní pracovní síle,” dodává. General Motors má podle něj „Team Tesla”, tedy tým inženýrů, který pracuje na vývoji elektromobilu s dojezdem tak velkým, jako má Tesla Model S. I BMW údajně vidí roli Tesly v oživení inovátorství v automobilním průmyslu, alespoň podle Jonasových slov.

Odůvodnění důležitosti Tesly je podle Jonase hned několik. Jednak o ní dodavatelé „smýšlejí pozitivně” a zvažují možnost rozšíření výroby dílů jen pro tuto značku, jednak by Tesla mohla v průběhu příštích sedmi let zaměstnat 20 tisíc dalších lidí, což by znamenalo až 100 tisíc nových pracovních míst v návaznosti. A jednak je Model S údajně „nejameričtější” auto na tamních silnicích, až 90 % jeho dílů údajně pochází ze Spojených států.

To úplně nekoresponduje s výsledky nedávného výzkumu American University, ten se však zaměřoval na díly vyrobené v USA a Kanadě, proto i Jonas může mít pravdu. Na druhou stranu, tvorba vlastních kategorií, aby vyhrál ten soutěžící, který se vám líbí, je přinejmenším diskutabilní.

Adam Jonas vidí potenciál i v plánované gigatovárně Tesly na akumulátory, která má přijít na více než 5 miliard dolarů (cca 99 miliard korun), zaměstnat okolo 6 500 lidí a srazit cenu jedné kilowatthodiny pod 150 dolarů (cca 3 tisíce korun). Má také být napájena zejména elektřinou ze slunce a větru a má začít fungovat ke konci roku 2016. Svět se však zatím nedozvěděl, kde bude továrna stát; ve hře je několik států na jihozápadě USA.

Dojem růžových brýlí však Jonas trochu mírní slovy o rizicích, kterým může automobilka čelit. Zákonodárné orgány třeba mohou přestat nabízet desetitisícové daňové úlevy na luxusní vůz, jehož cena může bez problémů překročit hranici 100 tisíc dolarů (necelé 2 miliony korun), třebaže v současnosti vidíme spíše opačný vývoj. Nebo se mohou ceny ojetých Modelů S dostat pod hranici, kterou Tesla svým zákazníkům garantuje. To by znamenalo další náklady a automobilka není úplně v pozici, kdy by si mohla dovolit rozhazovat.

Globální důležitost Tesly je tedy značně diskutabilní, už rozhodnutí sdílet patenty naznačuje, že to, co má v rukou, zas tak hodnotné není. Ne že by Tesla nepřinesla vůbec nic, ale kdyby její vynálezy skutečně byly přelomové, těžko by se jich vzdala, protože by měly potenciál vydělat jmění. To Tesla nevydělává ani s dotacemi a výhodami ze všech stran, bez nich by už firma těžko vůbec mohla existovat. Nejdůležitější automobilku světa si představujeme trochu jinak...


Tesla je prý nejdůležitější automobilkou světa, navzdory své pozici i historii - 1 - tesla s dalsi fotky 01Tesla je prý nejdůležitější automobilkou světa, navzdory své pozici i historii - 2 - tesla s dalsi fotky 02Tesla je prý nejdůležitější automobilkou světa, navzdory své pozici i historii - 3 - tesla s dalsi fotky 03Tesla je prý nejdůležitější automobilkou světa, navzdory své pozici i historii - 4 - tesla s dalsi fotky 04Tesla je prý nejdůležitější automobilkou světa, navzdory své pozici i historii - 5 - tesla s dalsi fotky 06Tesla je prý nejdůležitější automobilkou světa, navzdory své pozici i historii - 6 - tesla s dalsi fotky 09Tesla je prý nejdůležitější automobilkou světa, navzdory své pozici i historii - 7 - tesla s dalsi fotky 12Tesla je prý nejdůležitější automobilkou světa, navzdory své pozici i historii - 8 - tesla s dalsi fotky 13
Podle analytika Adama Jonase je Tesla nejdůležitější automobilkou světa

Zdroj: Autoblog Green

Marek Bednář

Diskuze 11 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše