Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV

Udělejte cokoli, nazvěte to SUV a pak jen čekejte, až se peníze pohrnou, zní dnes univerzální repcept na úspěšný vůz. U Tesly evidentně nezafungoval.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV

29.5.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Udělejte cokoli, nazvěte to SUV a pak jen čekejte, až se peníze pohrnou, zní dnes univerzální repcept na úspěšný vůz. U Tesly evidentně nezafungoval.

Příznivci Tesly jsou už vyhlášeni schopností přehlížet všechno špatné, co se týká produktů jejich oblíbené firmy. A když na problémy někdo přece jen ukáže, označují to za snahu o očernění firmy. Povšimli si toho i lidé z J.D. Power, kteří hovoří o „růžových brýlích“, které mají majitelé nasazeny a ve výsledku kladně hodnotí i jinak ne až tak povedené věci. Proto také auta Tesly vychází z mnoha studií velice dobře - majitelé u svých vozů nedostatky přehlížejí, výměnou nejen za kladnější vlastnosti, ale i za reputaci průkopníků v rámci automobilového průmyslu a související ekologický kredit.

Proč zde ale zmiňujeme již dříve zmiňované? Důvod je prostý - ne všechny kroky Tesly lze považovat za šťastné. Jedním z těch, které lze označit minimálně za problematický, je Model X jako takový. Ten by v souladu s aktuálními zákaznickými trendy měl být na vrcholu registrací, crossovery a SUV totiž táhnou bez ohledu na značku, design nebo cenu. Jenže u tohoto vozu se děje přesně pravý opak.

Nasvědčují tomu americké prodeje, které v posledních dvou čtvrtletích poklesly, aniž by se stačily dostat na opravdu vysoký čísla. Letos navíc klesají poměrně výrazně. Zatímco loni bylo od července do září ve Státech prodáno 5 783 exemplářů Tesly Model X, od října do prosince to již bylo 5 500. Od ledna do března letošního roku pak registrace klesly dokonce na pouhých 4 300 kusů, což je v rámci čtvrtletních čísel druhý nejhorší výsledek od vstupu vozu na trh.

Situaci potvrzuje i Musk, který sám sebe na svém účtu na Twitteru označil za „idiota“. Tato sebekritická slova lze vztáhnout ke komplikované nabídce, se kterou Model X dorazil na trh. Součástí standardu jsou totiž kupříkladu zadní vzhůru výklopné „sokolí dveře”, největší panoramatické okno současnosti, automatické víko zavazadelníku či plnohodnotné čelní LEDky.

Při pohledu na tyto prvky výbavy pak ale vlastně ani nikoho nepřekvapí, že cena ve Státech startuje na částce 82 500 USD (cca 1 946 000 Kč). Za ně je prodávána verze 75D, která na jedno dobití ujede 380 kilometrů a stovku pokoří za 6 sekund. Nejsou to špatné parametry, Tesla Model S vám je ale nabídne za 57 700 USD (1 361 000 Kč). Přitom je rychlejší a dále dojede.

Tesle tedy zoufale chybí levnější varianty, které by se postaraly o dostatek zákaznické přízně. To potvrzuje i Michelle Krebs, analytička Autotrader.com, dle které „luxusní SUV jsou aktuálně žhavým zbožím, přičemž Model X by měl být bestsellerem, který rozšíří zákaznickou obec Tesly. Nicméně o něm mnoho šeptandy neslyšíte, a pokud ano, pak jsou to spíše negativní záležitosti.“

Analytička má přitom na mysli hlavně technické problémy, které jsou již natolik zásadní, že řadě lidí „rozbily” růžové brýle. „Model X byl vědeckým experimentem na téma: Jak daleko můžeme zajít? Oni ale zašli příliš daleko,“ dodává k tématu Jake Fisher ze společnosti Consumer Reports. S tím Musk vlastně i souhlasí, proto ona slova o „idiotovi“.

Šéf automobilky Tesla uvedl, že v případě Modelu S nebyla nabídka dokonce již při uvádění vozu na trh tak komplexní jako u SUV. To se stalo „výkladní skříní všech skvělých věcí, jenž si dovede představit a které jsou soustředěny na jednom místě“. To je strategie na jedné straně sice skvělá, na druhé však velmi limitující. Není proto divu, že u Tesly Model 3 zopakována nebude.

Co dodat? Snad jen tolik, že i kdyby Tesla přistoupila k řadě kroků, jež povedou ke snížení standardní výbavy Modelu X a tedy k jeho zlevnění, stále nepůjde odstranit ony výklopné dveře nebo řadu dalších prvků, které jsou již součástí konstrukce elektrického SUV. Automobilka tedy bude muset doufat, že v červenci příchozí Model 3 pomůže vykrýt klesající poptávku.

Kromě toho Tesla chystá i další expanzi, jejíž součástí bude menší SUV zvané Model Y. Tento vůz by v základu měl zůstat při zemi a očekává se, že bude daleko praktičtější než jeho dražší sourozenec. U něj totiž leckdo poukazuje i na fakt, že přestože by jako SUV měl být „užitkový“, reálně takovým vozem není a nakonec jako SUV ani pořádně nevypadá...


Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 1 - Tesla Model X problemy s prodejem tab01

Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 2 - Tesla Model X windshield celni sklo 01aTesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 3 - Tesla Model X windshield celni sklo 02Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 4 - Tesla Model X windshield celni sklo 03Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 5 - Tesla Model X windshield celni sklo 04Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 6 - Tesla Model X windshield celni sklo 05Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 7 - Tesla Model X windshield celni sklo 06Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 8 - Tesla Model X windshield celni sklo 07Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 9 - Tesla Model X windshield celni sklo 08Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 10 - Tesla Model X windshield celni sklo 09Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 11 - Tesla Model X windshield celni sklo 10Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 12 - Tesla Model X windshield celni sklo 11Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 13 - Tesla Model X windshield celni sklo 12Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 14 - Tesla Model X windshield celni sklo 13Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 15 - Tesla Model X windshield celni sklo 14Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 16 - Tesla Model X windshield celni sklo 15Tesla má problém. Model X špatně prodává i v době nekritického šílenství po SUV - 17 - Tesla Model X windshield celni sklo 16
Prodeje Tesly Model X v USA už klesají, i když neexistuje segment, ve kterém by se auta prodávala snáze, než SUV

Zdroj: Bloomberg

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše