Tesla Model S hacknuta Číňany, dokážou na dálku i vypnout světla za jízdy

(+ video) Ochrana proti vniknutí do Tesly S není ani trochu dokonalá. Číňané umí části ovládat i v pohybu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla Model S hacknuta Číňany, dokážou na dálku i vypnout světla za jízdy

17.7.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Tesla Model S hacknuta Číňany, dokážou na dálku i vypnout světla za jízdy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Ochrana proti vniknutí do Tesly S není ani trochu dokonalá. Číňané umí části ovládat i v pohybu.

Se zvyšujícím se množství elektroniky v automobilech a také s možností připojení palubního systému k internetu může vyvstávat problém, jak vůz ochránit před útoky hackerů. Není to marginální obava, podle některých nejsou palubní systémy aut nijak chráněny a od přeladění rádia to údajně není daleko do řídící jednotky. Inženýři elektronických systémů aut při jejich původní konstrukci nepočítali s možností připojení k internetu a odstranit zpětně všechna slabá místa není jednoduché.

V dubnu jsme tu měli zprávu, kterak majitel jedné Tesly Model S prolomil šestimístný číselný kód, a tak mohl vůz odemknout. Někteří tuto zprávu považovali za aprílový vtípek, nové informace však naznačují, že úsměv na rtech majitelů těchto vozů může začít tuhnout. Na pekingské konferenci SyScan, která právě probíhá, se hackerům podařilo do Modelu S dostat.

Na konferenci totiž byla připravena jedna Tesla Model S a několik počítačů, kterými se měli zájemci o výhru 10 tisíc dolarů (necelých 200 tisíc korun) do vozu dostat. Na první pohled to byl dobrý nápad mimo jiné i pro zlepšení zabezpečení, avšak impuls pro tento test nepřišel od výrobce, jak mylně informovala některá média. Šlo o soukromou iniciativu, jejíž cíl nebyl a není zcela jasný - o ušlechtilý čin se jednat rozhodně nemusí.

S ohledem na zmíněné už vás asi nepřekvapí, že soutěž má prvního výherce - oněch 10 tisíc dolarů může získat i více účastníků. Do vozu se zatím podařilo dostat lidem ze společnosti Qihoo 360 Technology, kteří nebyli (zatím?) schopni nastartovat a odjet, k tomu by potřebovali klíč, ale vůz odemkli a dokázali v něm ovládat prakticky všechno - světla, okna, klakson nebo šíbr. A to i u auta v pohybu. Velkým průšvihem je už samotné odemčení automobilu, protože je pak možno interiér vykrást, poškodit nebo tam třeba nainstalovat štěnici, co všechno může způsobit zasahování do chování vozu za jízdy (třeba vypnutí světel v noci) raději ani nechceme domýšlet.

Tesla už se k celé záležitosti stihla vyjádřit a konstatovala, že obecně podporuje myšlenku, kdy se vývojáři pokoušejí objevit slabiny systému. Zároveň ale znovu padlo, že se soutěží nemá nic společného a doufá, že „ajťáci” budou jednat odpovědně a s dobrými úmysly. My bychom dodali: A co když nebudou?


Tesla Model S hacknuta Číňany, dokážou na dálku i vypnout světla za jízdy - 1 - tesla s dalsi fotky 05Tesla Model S hacknuta Číňany, dokážou na dálku i vypnout světla za jízdy - 2 - tesla s dalsi fotky 06Tesla Model S hacknuta Číňany, dokážou na dálku i vypnout světla za jízdy - 3 - tesla s dalsi fotky 07Tesla Model S hacknuta Číňany, dokážou na dálku i vypnout světla za jízdy - 4 - tesla s dalsi fotky 03dTesla Model S hacknuta Číňany, dokážou na dálku i vypnout světla za jízdy - 5 - tesla s dalsi fotky 08Tesla Model S hacknuta Číňany, dokážou na dálku i vypnout světla za jízdy - 6 - tesla s dalsi fotky 09Tesla Model S hacknuta Číňany, dokážou na dálku i vypnout světla za jízdy - 7 - tesla s dalsi fotky 04dTesla Model S hacknuta Číňany, dokážou na dálku i vypnout světla za jízdy - 8 - tesla s dalsi fotky 10Tesla Model S hacknuta Číňany, dokážou na dálku i vypnout světla za jízdy - 9 - tesla s dalsi fotky 11Tesla Model S hacknuta Číňany, dokážou na dálku i vypnout světla za jízdy - 10 - tesla s dalsi fotky 12Tesla Model S hacknuta Číňany, dokážou na dálku i vypnout světla za jízdy - 11 - tesla s dalsi fotky 13
Teslu Model S lze odemknout prolomením kódu po internetu. Nyní se to podařilo, a nikoliv poprvé


Toto již starší video hovoří o možnostech vniknutí do Tesly Model S

Zdroje: Weibo, Bloomberg

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše