Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí?

Někteří výrobci aut a satelitních navigací prý mohou shromažďovat data o vašem pohybu a poskytovat je dál. Aniž byste o tom věděli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí?

9.1.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Někteří výrobci aut a satelitních navigací prý mohou shromažďovat data o vašem pohybu a poskytovat je dál. Aniž byste o tom věděli.

Dle amerického Úřadu vládní odpovědnosti (Government Accountability Office, GAO) je možné, že některé satelitní navigace v autech shromažďují a odesílají data o pohybu tohoto vozu. Výrobce, ať už vozu nebo satelitní navigační jednotky, tato data poskytuje dál, aniž by o tom byla kdekoliv varovná zmínka.

Jak ze zpráv posledních měsíců víme, americká vláda a špehování nejsou nespojitelné pojmy. GAO však provedlo tento výzkum údajně proto, že se množily obavy o to, že rostoucí počet služeb pracujících s aktuální polohou auta může „monitorovat spotřebitele bez jejich vědomí, sledovat jejich pohyb a posléze jim snáze ukrást identitu”.

Jedná se zejména o služby, které ve spolupráci s internetem zjišťují polohu vozu a tak poskytují řidiči data o dopravní situaci před ním. Nemá však jít jen o lecjaká data - má být podle nich identifikovatelné jak konkrétní auto, tak v některých případech i konkrétní řidič. V současné době jsou leckteré navigační jednotky nebo i jen rádia spárované jen s jedním konkrétním vozem; v jiném, a to i ve stejném modelu, fungovat nebudou. Vůz má VIN a registrační značku a je registrován na nějaké jméno, popř. se spojuje s mobilním telefonem konkrétního člověka, nebo je propojen s online-službami přes jednoznačná uživatelská jména náležící znovu konkrétní osobě.

Studie GAO také hovoří o tom, že přestože navigace dovolují uživatelům rozhodovat o některých získaných datech, ne všechny dovolují tato data zničit - a právě tohle GAO označila za doporučenou praxi. Jsou prý také velké rozdíly v tom, jak dlouho automobilky nebo výrobci navigací „uchovávají data, specifická ať už pro jednotlivá vozidla, nebo pro jednotlivé osoby”.

Otázkou je, nakolik byla předmětem výzkumu i americká služba OnStar, která je u spousty vozů prodávaných ve Státech dokonce ve standardní výbavě. Tato služba je non-stop asistencí, která detekuje nehody prostřednictvím senzoru odstředivých sil (ale některé vozy umí hlásit nehodu i při plné akceleraci, stačí několik stovek koní), spolu s možností vysledování ukradeného vozu a možností na dálku vypnout motor. GPS je nutností, součástí však je i kamera sledující vnitřek vozu.

OnStar však není do aut instalován povinně, na rozdíl od evropského systému eCall, který povinný být má, a tak štěnici připomíná výrazně více. My předem konstatujeme jediné - zárukou svobody a soukromí je v dnešní době pouze anonymita, v nejširším smyslu tohoto slova. Pokud si svým soukromým chcete být jisti, spoléhejte pouze sami na sebe a snažte se zůstat při používání všemožných online-služeb v autě co možná nejobtížněji identifikovatelní. Jinak se jednou možná budete divit, co všechno o vás vědí ti, s nimiž jste žádné citlivé informace o sobě a svém životě sdílet nechtěli...


Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 1 - Test Audi A3 Sportback 18 TFSI 2013 119Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 2 - Test Audi A3 Sportback 18 TFSI 2013 136Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 3 - Test Audi A3 Sportback 18 TFSI 2013 139Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 4 - Test Audi A3 Sportback 18 TFSI 2013 140Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 5 - Test Audi A3 Sportback 18 TFSI 2013 141Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 6 - Test Audi A3 Sportback 18 TFSI 2013 142Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 7 - Test Audi A3 Sportback 18 TFSI 2013 143Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 8 - Test Audi A3 Sportback 18 TFSI 2013 144Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 9 - Test Audi A3 Sportback 18 TFSI 2013 150Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 10 - Test Skoda Octavia III RS TDI Combi 2013 082Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 11 - Test Skoda Octavia III RS TDI Combi 2013 083Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 12 - Test Skoda Octavia III RS TDI Combi 2013 085Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 13 - Test Skoda Octavia III RS TDI Combi 2013 086Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 14 - Test Skoda Octavia III RS TDI Combi 2013 087Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 15 - Test Skoda Octavia III RS TDI Combi 2013 089Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 16 - Test Skoda Octavia III RS TDI Combi 2013 090Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 17 - Test Skoda Octavia III RS TDI Combi 2013 091Vaše auto vás může špehovat, jak se vyhnout ztrátě svého soukromí? - 18 - Test Skoda Octavia III RS TDI Combi 2013 092
Palubní systémy, satelitní navigace a dopravní služby s ní spojené umí řidiči ulehčit život, mohou jej však také špehovat. Zcela bez asistence majitele či uživatele to ale nezvládnou, povinně se „svlékat” před jinými zatím nemusíte.

Zdroj: Auto Express

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše