Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu

Že je o revoluční tahač Tesly u firem zájem, jsme probírali před pár dny. Byly to ale jen kusé informace, teprve teď víme, jak obrovský onen zájem je.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu

12.12.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Že je o revoluční tahač Tesly u firem zájem, jsme probírali před pár dny. Byly to ale jen kusé informace, teprve teď víme, jak obrovský onen zájem je.

Elon Musk má sice problém s plněním svých slibů, přesto se zdá, že stejně jako král Midas mění ve zlato vše, čeho se dotkne. Svědčí o tom stále větší zájem o nový elektrický tahač. V pátek jsme zmínili, že Teslu Semi si objednalo hned několik známých firem, a to rovnou ve 140 exemplářích. To pro automobilku představuje finanční injekci ve výši přes 15 milionů korun, neboť součástí rezervace je i záloha ve výši 5 000 USD (cca 108 600 Kč). Nové informace ovšem naznačují, že půjde jen o kapku v moři.

Z našeho pohledu relativně bezvýznamná firma Elemental Landscapes (rozhodně ve srovnání s Anheuser Busch, Walmartem nebo DHL) se totiž nyní na Instagramu pochlubila se screenshotem obrazovky uzavírající předběžnou objednávku Semi na webu Tesly. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, pokud by nebylo vidět číslo objednávky, které má hodnotu 1 230. A to je neskutečně vysoké číslo.

S ohledem na minulost lze předpokládat, že čísla objednávek jdou postupně od jedničky dále, takže se v tuto chvíli bavíme už o 1 230 objednaných tahačích. A nebo možná ještě větším počtu - Elemental Landscapes si totiž zabrala hned tři kusy a je otázkou, jestli Tesla přiděluje čísla objednávkám podle aut (tj. jedno auto = jedno číslo objednávky) nebo podle samotných objednávek (pak by jedna objednávka mohla znamenat klidně 100 aut). Ona cifra tedy může znamenat, že před Elemental Landscapes Tesla přijala objednávky na 1 227 exemplářů. Stejně tak to ale může znamenat, že automobilka před ní přijala rezervace od 1 229 zákazníků.

Ať je ovšem již skutečnost jakákoliv, v obou případech jde pro Teslu o neskutečný úspěch. A vlastně nemusí až tak překvapit - o Model 3 stály statisíce lidí chvíli po odhalení a pokud jsme se jen z veřejných zdrojů dozvěděli o bezmála 200 objednávkách (v neděli jich bylo už 190), pak lze předpokládat, že o valně většině nevíme.

V případě, že by aktuálně evidovala rezervace na 1 230 kusů, pak do její kasy přiteče jen na zálohách 6,15 nebo 6,165 milionu dolarů (133,73 nebo 134,05 milionů korun). Pokud by ovšem šlo o zákazníky, pak již může počítat rovnou s miliardami, neboť třeba firmy jako Anheuser Busch a J.B. Hunt si každá objednaly hned po 40 kusech elektrického tahače.

Samozřejmě, objednávky dva roky před plánovaným začátkem výroby a reálné prodeje v momentě jejího skutečného zahájení věc druhá. Všichni přitom víme, že především s tím druhým má Tesla nemalé problémy. Koneckonců třeba takový Model 3 byl zákazníkům přislíben pro letošní rok, nicméně zatím k jeho doručení lidem mimo automobilku ještě nedošlo. Sériová výroba měla přitom najet na počátku července a do konce září chtěla značka vyrobit minimálně 1 600 vozů.

Z plánů ovšem kvůli problémům s náběhem automatizace výroby sešlo, místo necelých dvou tisícovek aut Tesla vyprodukovala za čtvrt roku jen 100 kusů. Aktuálně se ovšem zdá, že strádání je u konce, tedy alespoň pro zákazníky z Kalifornie, kteří již nějaký ten model značky vlastní. U továrny ve Freemontu totiž odpočívají na parkovišti desítky exemplářů Modelu 3, které zjevně čekají na doručení těm opravdu koncovým zákazníkům.

Je nutné dodat, že jde spíše o symbolický krok než cokoliv jiného, neboť automobilka původně slibovala, že od prosince se její produkční kvóta zvýší na 5 000 aut týdně. Do toho má ovšem Tesla ještě daleko, ostatně dané plány byly posunuty až na jaro příštího roku. Zda přitom na jejich realizaci dojde, to je nyní sporné.

Co dodat? Snad jen tolik, že Tesla chtěla dělat rovnou obrovské skoky, ovšem nyní má problémy s dětskými krůčky. Je přitom otázkou, kdy se jí je povede definitivně překonat a zda to zvládne dříve, než jí dojdou finance. Příští rok by tedy ve vývoji firmy mohl být tím zásadní. Pokud další odklady a nehynoucí důvěra investorů nerozhodnou jinak...


Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 1 - Tesla Semi uspech objednavky 01
Firma Elemental Landscapes se pochlubila svou objednávkou...

Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 2 - Tesla Semi truck za bileho dne 01Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 3 - Tesla Semi truck za bileho dne 02Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 4 - Tesla Semi truck za bileho dne 03Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 5 - Tesla Semi truck za bileho dne 04Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 6 - Tesla Semi truck za bileho dne 05Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 7 - Tesla Semi truck za bileho dne 06Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 8 - Tesla Semi truck za bileho dne 07Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 9 - Tesla Semi truck za bileho dne 08Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 10 - Tesla Semi truck za bileho dne 09
...elektrického tahače Semi, čímž jen poukázala na enormní zájem o nedávno poprvé na silnici natočenou novinku Tesly

Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 11 - Tesla Semi 2017 koncept prvni 01Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 12 - Tesla Semi 2017 koncept prvni 02Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 13 - Tesla Semi 2017 koncept prvni 03Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 14 - Tesla Semi 2017 koncept prvni 04Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 15 - Tesla Semi 2017 koncept prvni 05Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 16 - Tesla Semi 2017 koncept prvni 06Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 17 - Tesla Semi 2017 koncept prvni 07Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 18 - Tesla Semi 2017 koncept prvni 08Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 19 - Tesla Semi 2017 koncept prvni 09Tesla Semi je neskutečný úspěch, detaily jedné objednávky odhalily celou pravdu - 20 - Tesla Semi 2017 koncept prvni 10
Ten firmy projevují už od chvíle první prezentace

Zdroj: Inside EV's

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.