Tohle auto najelo za svůj život přes 1,5 milionu km. Co vše je na něm pokažené?

Přes 1,5 milionu najetých km s původním motorem a převodovkou je vážně extrémní porce, jenže tohle auto je Lexus, jeden ze symbolů spolehlivosti a trvanlivosti.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tohle auto najelo za svůj život přes 1,5 milionu km. Co vše je na něm pokažené?

3.8.2018 | Mirek Mazal

Tohle auto najelo za svůj život přes 1,5 milionu km. Co vše je na něm pokažené?

/

Přes 1,5 milionu najetých km s původním motorem a převodovkou je vážně extrémní porce, jenže tohle auto je Lexus, jeden ze symbolů spolehlivosti a trvanlivosti.

Tento Lexus LS 400 z roku 1996 vlastní Matt Farah, americký motoristický novinář. Už když ho pořizoval, měl velký sedan za sebou tolik kilometrů, kolik spousta lidí nenajede za celý život - přes 1,4 milionu. Chtěl ho dotáhnout k magické hranici 1 milionu mil, tedy 1,6 milionu km, jenž Matt vlastní řadu aut a sám by to nezvládl. Auto půjčuje lidem na různé výlety a nejnověji tento bílo-stříbrný koráb zapůjčil cestovatelům Aně a Antonovi. Ti s ním vyrazili na cestu kolem USA a byť oné hranice zatím nedosáhli, s 983 tisíci mílemi (1 581 tisíc km) je vůz kýženému cíli velmi blízko.

Pod kapotou je stále originální motor a opravovaná původní převodovka, kromě drobných servisních zásahů vše slouží a auto plynule ukrajuje další a další míle. V poslední době se objevila nepříjemná vibrace ze zadní části, proto LS putovalo na zvedák. A tento moment se stal ideální příležitostí podívat se vozu na zoubek. Chopil se jej Alex z kanálu Legit Street Cars na Youtube a natočil, co všechno je poškozené po tak obrovské náloži ujeté vzdálenosti.

Zkušební jízda odhalila opotřebený interiér, na krémovém čalounění je znát těžký život nesmrtelného Lexusu. Za osahaným volantem svítí kontrolky mazání, motoru a airbagu, po návratu si pánové všimli úniku provozních kapalin. Ne každá kontrolka ale správně informovala o skutečném problému - během zkušební jízdy se neprojevily žádné podstatné závady a LS překvapilo svým kultivovaným projevem.

Dobrý dojem pominul po zvednutí auta. První pohled na podvozek ukázal vysoký únik oleje od motoru, který nebyl nikdy přetěsněn. Další kapky utíkaly z opravované převodovky. Jako opotřebovaná se jevila také pouzdra zadních ramen a diferenciálu - jejich příliš volné uchycení mohlo způsobovat vibrace, na které si Anton stěžoval.

Po vizuální kontrole se Alex rozhodl zkusit napojit diagnostiku. Tablet přes konektor OBD ukázal několik chyb motoru v oblasti tepelného okruhu, výfukových plynů a lambda sond, ale obecně se v rámci stáří a překonané vzdálenosti na silnicích pohodlný sedan ukázal v dobré kondici. Zmíněné problémy nejsou nic, co by nebylo možné snadno opravit a co by zabránilo v dalším putování vstříc milionu sbírání kilometrů, respektive mílí, do vytoužené mety jednoho milionu.

Mechanická kondice s několika nedostatky je velmi podobná vizuálnímu stavu. Zde též není vše stoprocentní, občas chybí lak, někde je ohnutý plech, ale na funkci to nemá zásadní vliv. Určitě by se hodilo provést kosmetickou očistu společně se zásahem automechanika na podvozku, ale v rámci nájezdu milionu a půl kilometrů se dalo čekat problémů daleko více. Inu, Lexusy neplatí za jedny z nejspolehlivějších a nejtrvanlivějších aut náhodou.


Tohle auto najelo za svůj život přes 1,5 milionu km. Co vše je na něm pokažené? - 1 - Lexus LS 400 1996 najeto milion a pul zavady 01Tohle auto najelo za svůj život přes 1,5 milionu km. Co vše je na něm pokažené? - 2 - Lexus LS 400 1996 najeto milion a pul zavady 02Tohle auto najelo za svůj život přes 1,5 milionu km. Co vše je na něm pokažené? - 3 - Lexus LS 400 1996 najeto milion a pul zavady 03Tohle auto najelo za svůj život přes 1,5 milionu km. Co vše je na něm pokažené? - 4 - Lexus LS 400 1996 najeto milion a pul zavady 04Tohle auto najelo za svůj život přes 1,5 milionu km. Co vše je na něm pokažené? - 5 - Auto milion a pul km zavady PerexTohle auto najelo za svůj život přes 1,5 milionu km. Co vše je na něm pokažené? - 6 - Lexus LS 400 1996 najeto milion a pul zavady 05Tohle auto najelo za svůj život přes 1,5 milionu km. Co vše je na něm pokažené? - 7 - Lexus LS 400 1996 najeto milion a pul zavady 06Tohle auto najelo za svůj život přes 1,5 milionu km. Co vše je na něm pokažené? - 8 - Lexus LS 400 1996 najeto milion a pul zavady 07Tohle auto najelo za svůj život přes 1,5 milionu km. Co vše je na něm pokažené? - 9 - Lexus LS 400 1996 najeto milion a pul zavady 08Tohle auto najelo za svůj život přes 1,5 milionu km. Co vše je na něm pokažené? - 10 - Lexus LS 400 1996 najeto milion a pul zavady 09Tohle auto najelo za svůj život přes 1,5 milionu km. Co vše je na něm pokažené? - 11 - Lexus LS 400 1996 najeto milion a pul zavady 10
U Lexusu LS 400 z roku 1996 po nájezdu přes milion a půl kilometrů se toho pokazilo relativně málo. Mouchy by se našly, ale nic, co by bránilo dalším dlouhým výletům

Zdroj: LegitStreetCars@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše