Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Tohle je první titanové auto na světě. Má 679 koní, stojí 80 milionů Kč
10.8.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
(+ video) Za nemalé finance dostanete originální a unikátní karoserii s 0,5 mm tenkými panely. Pod ní se skrývá přeplňovaná V8 z Corvette .
Automobilka Icona vám nejspíše nebude zcela neznámá, přestože v poslední době příliš rozruchu nenadělala. Nejvíce se činila v roce 2013, kdy světu odhalila svou prvotinu s názvem Vulcano. O její pohon se měl starat atmosférický motor V12 ve spolupráci s elektrickou pohonnou jednotkou, celkově mělo být k dispozici 950 koní při hmotnosti 1 595 kg. Zrychlení na stovku se tak dle sdělení firmy odehrálo za 3 sekundy, nejvyšší rychlost byla stanovena na 348 km/h.
Za uplynulé tři roky však Icona udělala pořádný úkrok stranou, přičemž je otázkou, co za ní skutečně stálo - zda neschopnost převést sliby do reality či naopak zkušenosti z vývoje, jež značku přiměly ke změně. Ať už je ale skutečnost jakákoliv, výsledkem je nové provedení Vulcano Titanium. To je vůbec prvním vozem na světě, k jehož výrobě byl v hojnější míře než dosud použit titan.
Podrobnosti značka prozatím nezmiňuje, nicméně dodává, že vysochat karoserii z titanu a karbonových vláken zabere 10 000 hodin ruční práce. Některé panely jsou přitom pouze 0,5 milimetru tenké, což se nakonec podepsalo na zachování výše zmiňované hmotnosti 1 595 kilogramů. Bylo však zapotřebí i dalších „obětí“, Vulcano přišlo o elektrickou část svého pohonu.
Namísto dvanáctiválce a elektromotoru pod kapotou najdeme 6,2litrový přeplňovaný osmiválec z Chevroletu Corvette ZR1 minulé generace. Ten byl dále upraven legendárním Claudiem Lombardim, někdejším inženýrem Ferrari a šéfem závodní stáje italské automobilky. Produkovat tedy prý může klidně přes 1 000 koní, zatím však byl jeho potenciál lehce umravněn.
Produkční varianta bude zpočátku naladěna na 679 koní a 843 Nm točivého momentu, což vozu dovolí zrychlit z klidu na stovku za 2,8 sekundy a na dvoustovku za 8,8 sekundy. Nejvyšší rychlost pak byla elektronicky omezena na 354 km/h, původně udávané hodnoty tedy byly i navzdory pohonné jednotce s menším počtem válců překonány.
Osmiválec byl přitom posunut co nejblíže ke středu vozu za přední nápravu, aby bylo dosaženo optimálního rozložení hmotnosti. O přenos výkonu na zadní kola se pak stará šestistupňový automat s pádly pod volantem, zatímco zastavení dostaly na povel karbon-keramické brzdy Brembo s šestipístkovými třmeny vpředu a čtyřpístkovými vzadu.
Dále můžeme zmínit 20palcová přední a 21palcová zadní kovaná kola, které jsou obuty pneumatikami Pirelli P Zero. Uvnitř Icona Vulcano profituje z karbonových dekorů, jenž jsou spárovány s kůží Poltrona Frau a Alcantarou. Nechybí ani dvojice digitálních displejů, z nichž ten suplující přístrojový štít má úhlopříčku 12,3 palce.
Uprostřed středové konzole trůní ještě větší tablet, kterému dělají společnost tlačítka v leteckém stylu. Na ten ostatně Icona odkazuje velmi často, karoserie navržená Saumelem Chuffartem byla totiž inspirována rychlostním speciálem Blackbird SR-71. Vnějšek ale již probraný máme, v interiéru pak musíme zmínit ještě skořepiny od Sabbeltu.
Závěrem jen dodáme, že Vulcano Titanium čeká výstavní premiéra od 1. do 3. září na britské přehlídce Salon Privé Concours d'Elegance. Zde si přitom trojice šťastných zájemců bude moci dvoumístné kupé rovnou objednat, za vůbec první titanové auto na světě však musí zaplatit minimálně 2,5 milionu liber (cca 79,84 milionu korun).
Pro značku Icona bude zmiňovaná show vyvrcholením šestiletého úsilí, oslavy ovšem kazí jedna smutná událost. Před pár dny zemřel zakladatel firmy Giovanni Forneris, který svou kariéru odstartoval v designovém centru Fiatu, než začal pracovat pro známé italské karosárny Michelotti a Giugiaro.
V roce 1978 pak založil společnost Cecomp Spa, která se po dlouhá desetiletí specializovala na výrobu konceptů pro Lancii, Maserati či Toyotu. Od roku 2010 pak tato firma touží proniknout mezi skutečné automobilky, k čemuž jí měla pomoci právě značka Icona. Tu nyní povede Giovanniho syn Gianluca.














































Icona Vulcano Titanium je prvním autem na světě z titanu. Pod originální karoserií skrývá 679 koní, za jeden ze tří kusů zaplatíte 80 milionů korun
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Čínskému SUV Ferrari za cenu Škody začaly při ostré jízdě hořet brzdy, výrobce říká, že je to úplně normální
2.7.2025Až budete páchat něco ilegálního, možná bude dobré držet se základní poučky týkající se volby auta
1.7.2025Měření „na brzdě” ukázalo, že Chevrolet neříká pravdu o výkonu motoru opěvované nové Corvette ZR1
28.6.2025
Nové na MotoForum.cz
- Borja Gomez tragicky zahynul včera 17:12
- Top crash pilotů po 10 Grand Prix včera 16:05
- BMW R 1300 RS 2025: sportovnější roadster včera 12:25
- Testy Moto2 a MotoGP v Brně 2.7.2025
- Zamíří Aron Canet do WSBK? 2.7.2025
Nejnovější články
Vědci popsali, proč se tolika lidem dělá z elektrických aut fyzicky špatně
před 59 minutamiNová Mitsubishi pro Evropu budou zjevně už jen předělané Renaulty, na tomhle to ale skoro není poznat
před 2 hodinamiElektrické Kie nekupuje v USA už skoro nikdo, prodeje se během pár měsíců propadly na směšná čísla
před 3 hodinamiPřekvapivě výrazně faceliftovaná Lada Niva odhalila své ceny, i s novým vzhledem a motorem stojí pořád pakatel
včeraMuž si v dubnu koupil vysněnou Alfu, platí za ní splátky i pojištění. Jeho auto ale dodnes stojí u dealera a nemůže si ho ani odvézt
včera
Živá témata na fóru
- Dříve M135i, nyní ///M2 07.04. 08:05 - Vrooom
- Řidiči, co to mají v ruce... 07.03. 19:31 - řidičBOB
- Policejní kontroly a měření 07.03. 16:53 - řidičBOB
- VZKAZY 07.03. 16:38 - řidičBOB
- Cyklistické vlákno 07.03. 13:15 - Vrooom
- BMW Divize 07.03. 12:13 - pavproch
- Onboard videa 07.02. 22:43 - řidičBOB
- Nejlepsi silnice v Ceske republice ( + SK) 07.02. 14:12 - pavproch