Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti

Natočit věrohodně v dnešních ulicích scénu, která se měla odehrát třeba v 60. letech minulého století, vyžaduje spoustu aut, z nichž naprostá většina dávno neexistuje. Kde je filmaři vezmou? I na to existuje docela svérázná firma.
 1. Autoforum.cz
 2. Rubriky a sekce
 3. Zajímavosti

Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti

20.10.2019 | Mirek Mazal

Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti

/

Natočit věrohodně v dnešních ulicích scénu, která se měla odehrát třeba v 60. letech minulého století, vyžaduje spoustu aut, z nichž naprostá většina dávno neexistuje. Kde je filmaři vezmou? I na to existuje docela svérázná firma.

Mnohé staré filmy a seriály zůstávají u diváků dlouhodobě populární, časem ale začnou být častým opakováním okoukané. Natočit dnes nové scény z minulosti není snadné, vyžaduje to mimo jiné vytvoření historického automobilového prostředí z vozů, z nichž většina dávno skončila na vrakovišti.

Pro precizní filmaře to není snadný úkol kvůli spoustě šťouralů, kteří budou vyčítat scéně zasazené do roku 1965 fakt, že se v ní objevilo jedno auto s prvkem, který byl do výbavy přidán až v roce 1967. Autoři, kteří nejsou současně experty na historické automobily (existují vůbec takoví?) nemají šanci něco takového posoudit, natož sehnat klidně i desítky nebo stovky těch správných aut. Jen to by jim zabralo měsíce příprav a může jít klidně o pár sekund filmu, to si ani velké produkce nemohou dovolit.

Pokud jste se tedy někdy ptali, jak to dělají, s odpovědí přichází firma Y'allywood Film Cars, která se specializuje na dodávku čtyřkolových kulis pro filmová a televizní studia přesně podle zadání. Název společnosti asi nikomu známý nebude, lepší bude zmínka o zajištění aut do nejrůznějších slavných filmů a seriálů. Za všechny zmiňme Catch Me If You Can alias Chyť mě, jestli to dokážeš - slavný dobrodružný film s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

Tohle specifické podnikání se rozjíždělo postupně, prvním do filmu poskytnutým autem byl v roce 2002 Rambler American Convertible z roku 1961 přímo od jedné ze současných majitelek firmy. Zápůjčka ji vnukla myšlenku a spolu s dalšími dvěma dámami rozjela záměrné kontaktování dalších majitelů zajímavých starších aut ve snaze dát dohromady databázi majitelů veteránů všeho druhu ochotných poskytnout své vozy filmovým štábům.

Zprvu nešlo o více než sdílení informací o natáčení a potřebných autech, časem se ale z přátelského uskupení stal seriozní byznys. Frima Y'allywood Film Cars nyní pracuje s kolekcemi stovek majitelů, z nichž někteří za úplatu poskytují až 25 různých vozidel ze svých garáží. Portfolio nabídky je tak opravdu široké a pokryje rozumné potřeby prakticky jakékoli produkce s citem pro historickou relevanci poptávaných aut.

Vedení obstarává Stacy Frasure, Jeana Lopeman a Beth Aylward. Poslední jmenovaná je zakladatelkou podniku a popsala například vzpomínky na výrobu reklamy k otevření amerického obchodního střediska Starcourt Mall. „Na scéně bylo asi 70 aut a asi 90 % bylo našich,“ popsala dnes šedesátiletá dáma jeden z mnoha pracovních zážitků.

Pokud tedy někdy uvidíte v moderním filmu scénu z minulosti, na kterých všechna auta perfektně zapadají do udávaného období, je velmi pravděpodobné, že vznikla díky zapojení zmíněných tří dam. Právě ony umí obstarat potřebné vozy v perfektním stavu v čase, kterému jiný způsob obstarání vozů nemůže konkurovat.


Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti - 1 - Kde se berou stara auta z filmu foto 01Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti - 2 - Kde se berou stara auta z filmu foto 02Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti - 3 - Kde se berou stara auta z filmu foto 03Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti - 4 - Kde se berou stara auta z filmu foto 04Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti - 5 - Kde se berou stara auta z filmu foto 05Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti - 6 - Kde se berou stara auta z filmu foto 06Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti - 7 - Kde se berou stara auta z filmu foto 07
Trojice žen dodává filmařům auta na přání

Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti - 8 - Kde se berou stara auta z filmu foto 08Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti - 9 - Kde se berou stara auta z filmu foto 09Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti - 10 - Kde se berou stara auta z filmu foto 10Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti - 11 - Kde se berou stara auta z filmu foto 11Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti - 12 - Kde se berou stara auta z filmu foto 12Už se ví, kde filmaři berou tolik starých aut potřebných k natáčení scén z minulosti - 13 - Kde se berou stara auta z filmu foto 13
Tvůrci služby využili mj. během natáčení upoutávky k otevření nákupního centra

Zdroj: Atlanta Magazine

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše