V logu Subaru je faktická nepřesnost, její pozadí bylo vysvětleno teprve nyní

Asi každý člověk alespoň trochu blíže se zajímající o auta ví, co má ve znaku automobilka Subaru, ostatně i proto ji někteří nazývají familiárně Kuřátka. Tato hvězdokupa je ale už v mýtech spojena se sedmi hvězdami, proč jich tedy v logu značky je jen šest?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

V logu Subaru je faktická nepřesnost, její pozadí bylo vysvětleno teprve nyní

5.1.2021 | Petr Prokopec

V logu Subaru je faktická nepřesnost, její pozadí bylo vysvětleno teprve nyní

/

Foto: Subaru

Asi každý člověk alespoň trochu blíže se zajímající o auta ví, co má ve znaku automobilka Subaru, ostatně i proto ji někteří nazývají familiárně Kuřátka. Tato hvězdokupa je ale už v mýtech spojena se sedmi hvězdami, proč jich tedy v logu značky je jen šest?

Některá loga automobilek v sobě skrývají více, než se na první pohled zdá. V minulosti jsme tomu věnovali celý článek, ostatně i znak Škody má svůj skrytý význam. Mezi zmiňovanými emblémy bylo tehdy i logo japonského Subaru, které je zdánlivě docela výmluvné. Přímo slovo Subaru je nakonec označením pro souhvězdí zvané Plejády známé též jako Kuřátka.

V odborné terminologii jde o otevřenou hvězdokupu v souhvězdí býka, která je v Messierově katalogu označená jako M 45. Od Země je vzdálená 440 světelných let, díky čemuž její hvězdy vidíme pouhým okem. Právě to ale způsobilo, že logo Subaru nepřesně reflektuje to, co reflektovat má. A pozadí toho byl teprve nyní detailně osvětleno astronomy Rayem a Barnabym Norrisovými.

Japonská automobilka zjednodušenou podobu Plejád použila ve svém znaku, dopustila se ale faktické nepřesnosti - ve znaku najdeme jen šest hvězd. Plejád je ve ale skutečnosti sedm a nemusíte být ani astronomové, abyste to věděli. Hovoří se o nich už v antické mytologii jako o dcerách Titána Atlase, který byl za svou vzpouru proti Bohům potrestán tím, že na svých bedrech nese pohoří stejného názvu.

A o sedmi sestrách se nezmiňují jen starověcí Řekové, podobné příběhy prostupují také africkou, asijskou, indonéskou, americkou i australskou kulturou. V roce 1953, kdy bylo Subaru založeno, si toho museli být velmi dobře vědomi i Japonci.

Když se ale nyní na Plejády podíváte, uvidíte také hvězd jen šest, takže logo Subaru se zdá být v pořádku. Jenže není a na mysl se krade otázka, jak je možné, že my i tvůrci loga Subaru vycházeli z toho, co vidí pouhým okem a naši dávní předkové měli o podobě Plejád lepší představu. Nejednou se objevily spekulace o dosud neznámé vyspělosti starších civilizací, otec a syn Norrisové ale nyní přišli s uvěřitelnějším vysvětlením, k němuž dospěli za přispění vesmírného teleskopu Gaia.

Říkají, že jedna z hvězd se postupem času přiblížila k druhé tak moc, že je lidské oko nedokáže rozlišit, proto vidíme hvězd jen šest. Nicméně před zhruba 100 tisíci lety byly od sebe hvězdy vzdáleny více a lidé skutečně mohli pozorovat na obloze pouhým okem všech „sedm sester“. Tím se i vysvětluje, proč příběh o nich není lokálním, ale znají jej prakticky na všech kontinentech ve stejné podobě. Dle Norrisových by to ovšem znamenalo, že nejstarším dochovaným lidským příběhem není Epos o Gilgamešovi.

V tomto ohledu se ale nejspíše budou vést nemalé spory, neboť onen epos se dochoval ve formě textu, zatímco z příběhu o sedmi sestrách tu máme pouze tradované příběhy. Ať tak či onak, Subaru nyní odkazuje na to, co sice není, ale co můžeme na obloze vidět okem stále. A Japonci se možná ani o přesnější reflexi reality nesnažili, neboť se jim právě šest hvězd hodilo do krámu. Logo reflektuje i strukturu firmy v době jejího vzniku - hlavní hvězda z oněch šesti odkazuje na mateřskou firmu Fuji Heavy Industries, pět menších pak na její dceřiné společnosti.


V logu Subaru je faktická nepřesnost, její pozadí bylo vysvětleno teprve nyní - 1 - Subaru logo vysvetleni 01V logu Subaru je faktická nepřesnost, její pozadí bylo vysvětleno teprve nyní - 2 - Subaru logo vysvetleni 02V logu Subaru je faktická nepřesnost, její pozadí bylo vysvětleno teprve nyní - 3 - Subaru logo vysvetleni 03V logu Subaru je faktická nepřesnost, její pozadí bylo vysvětleno teprve nyní - 4 - Subaru logo vysvetleni 04V logu Subaru je faktická nepřesnost, její pozadí bylo vysvětleno teprve nyní - 5 - Subaru logo vysvetleni 05V logu Subaru je faktická nepřesnost, její pozadí bylo vysvětleno teprve nyní - 6 - Subaru logo vysvetleni 06
Logo Subaru je světoznámé, stejně jako příběh za ním stojící. Až nyní bylo vysvětleno, proč nepřesně reflektuje počet hvězd souhvězdí, podle nějž se i firma jmenuje, i když už z dávných mýtů víme, že čítá o jednu více. Ilustrační foto: Subaru

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.