V Německu shořela sbírka desítek vzácných starých autobusů poté, co do ní přidali elektrický

Jen ohořelá torza zbyla z více jak dvou desítek vzácných starých autobusů, které ve svém depu po dekády uchovával stuttgartský dopravní podnik. Vyšetřování tragédie zatím není u konce, vše ale mělo začít u novějšího elektrického stroje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

V Německu shořela sbírka desítek vzácných starých autobusů poté, co do ní přidali elektrický

2.10.2021 | Petr Miler

V Německu shořela sbírka desítek vzácných starých autobusů poté, co do ní přidali elektrický

/

Foto: Andreas Rosar, Fotoagentur Stuttgart

Jen ohořelá torza zbyla z více jak dvou desítek vzácných starých autobusů, které ve svém depu po dekády uchovával stuttgartský dopravní podnik. Vyšetřování tragédie zatím není u konce, vše ale mělo začít u novějšího elektrického stroje.

Není ničím až tak neobvyklým, když dopravní podniky velkých měst zachovávají ve svých flotilách staré stroje, které dále udržují fit a čas od času je vytáhnou zpět na silnice při oslavách výročí či propagačních akcích. Přesně to byl i případ stuttgartského SSB, který ve svém depu uchovával desítky vyřazených modelů mapujících historii firmy až do 60. let minulého století. Uchovával, už neuchovává.

Jakési malé muzeum čítající více jak dvě desítky dnes už vzácných strojů jako Mercedes-Benz O307, O322 nebo O317 doslova lehlo popelem masivním požáru provázeném řadou explozí. Bojovalo proti němu více jak 200 hasičů ze Stuttgartu a okolních obcí, po noci práce ale mohli konstatovat uspokojení jen nad tím, že se jim požár podařilo lokalizovat, a tedy zabránit jeho dalšímu šíření. Ani jeden ze starých autobusů se zachránit nepodařilo.

Příčiny požáru jsou zatím předmětem šetření, vznikl ale poté, co měly být staré modely použity pro prezentaci nejnovějších elektrifikovaných přírůstků do flotily SSB znovu od Mercedesu a jeden či více z nich být zaparkovány vedle těch historických. Zatím není jasné, zda šlo o ryze elektrické či hybridní vozy, tato změna jinak obvyklého stavu ale celkem pochopitelně vede k domněnkám o problému s jejich bateriemi.

Korelace a kauzalita mohou být jiné věci, takže si počkejme na definitivní výsledky vyšetřování, na následky požáru je každopádně smutný pohled. Přiložené fotografie ukazují téměř celý průběh incidentu od chvíle, kdy hořely první autobusy, až po pohled na jejich skoro neidentifikovatelné „ostatky”.

Dodejme, že událost si naštěstí nevyžádala žádné oběti na životech, dva lidé ale museli být hospitalizováni poté, co se nadýchali kouře. SSB podle prvotních informací plánuje sbírku alespoň z nějaké části obnovit, bude se ale muset činit - 50 nebo 60 let staré autobusy někteří nadšenci stále udržují při životě, je jich ale jako šafránu a fandové je obvykle odmítají prodat. Obnova kteréhokoli ze shořelých strojů je pochopitelně nemožná.


V Německu shořela sbírka desítek vzácných starých autobusů poté, co do ní přidali elektrický - 1 - SSB-Depot Stuttgart pozar 2021 rijen 01V Německu shořela sbírka desítek vzácných starých autobusů poté, co do ní přidali elektrický - 2 - SSB-Depot Stuttgart pozar 2021 rijen 02V Německu shořela sbírka desítek vzácných starých autobusů poté, co do ní přidali elektrický - 3 - SSB-Depot Stuttgart pozar 2021 rijen 03V Německu shořela sbírka desítek vzácných starých autobusů poté, co do ní přidali elektrický - 4 - SSB-Depot Stuttgart pozar 2021 rijen 04V Německu shořela sbírka desítek vzácných starých autobusů poté, co do ní přidali elektrický - 5 - SSB-Depot Stuttgart pozar 2021 rijen 05V Německu shořela sbírka desítek vzácných starých autobusů poté, co do ní přidali elektrický - 6 - SSB-Depot Stuttgart pozar 2021 rijen 06V Německu shořela sbírka desítek vzácných starých autobusů poté, co do ní přidali elektrický - 7 - SSB-Depot Stuttgart pozar 2021 rijen 07V Německu shořela sbírka desítek vzácných starých autobusů poté, co do ní přidali elektrický - 8 - SSB-Depot Stuttgart pozar 2021 rijen 08V Německu shořela sbírka desítek vzácných starých autobusů poté, co do ní přidali elektrický - 9 - SSB-Depot Stuttgart pozar 2021 rijen 09
Sbírka více jak 20 starých autobusů stuttgartského SSB lehla popelem poté, co se v ní objevila elektrická novinka. Zda to bylo příčinou ničivého požáru, bude ještě předmětem šetření, předběžné závěry ale míří tím směrem. Foto: Andreas Rosar, Fotoagentur Stuttgart

Zdroj: Stuttgarter Zeitung

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše