Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo

Na trhu je to stále větší rarita a za výjimečné už je nutné považovat i hodně ojeté exempláře s jasnou historií, jako je tento. Pohled do statistik VW ovšem ukazuje, že jako nový si takový vůz koupilo docela dost lidí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo

22.10.2019 | Mirek Mazal

Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Na trhu je to stále větší rarita a za výjimečné už je nutné považovat i hodně ojeté exempláře s jasnou historií, jako je tento. Pohled do statistik VW ovšem ukazuje, že jako nový si takový vůz koupilo docela dost lidí.

Osmiválcový Passat měl za úkol sehrát roli vlajkové lodi Volkswagenu před dokončením poněkud přeceňovaného sourozence jménem Phaeton. Oba německé modely ale mají krom obdobných úkolů společnou ještě jednu věc - rozporuplnou image, jež sebevědomé dvojici způsobila pro VW nečekanou ignoraci ze strany zákazníků a vedla nevyhnutelně k postupnému vyklizení prodejních pozic.

Passat jako takový překonal všechny kritické momenty, od roku 1972 se montuje dodnes a platí za stálici střední třídy. Stejně tuhý kořínek ale neměla verze B5.5 W8. Vlajková loď vydržela v nabídce jen čtyři roky (2000 až 2004), během nichž vzniklo celkem 11 888 exemplářů. To je obecně málo, pohled do německých statistik ale v tomto kontextu vykresluje zajímavý obrázek.

Domácí klientela si koupila 2 359 Passatů se čtyřmi výfuky, což je na jeden trh docela hodně. Co je ještě překvapivější, 682 vozů mělo šestistupňovou manuální převodovku. To představuje skoro 30 % všech prodejů, podobné zastoupení manuálních převodovek má dnes na trhu silných aut leda Porsche 911 GT3, jinak je 10 nebo 15 % úspěch.

Rychlosti byly zpřevodované k dosažení maximální rychlosti omezené na 250 km/h. Relativně kompaktní agregát vměstnaný před řidičem dokázal zatáhnout na stovku za 6,5 sekundy. Stejně jako do tempa se mu ale chtělo navštěvovat čerpací stanice. Originálně uspořádané válce s atmosférickým plněním dodávaly nenucený výkon až 275 koní ve vyšších otáčkách, kde zároveň rostla spotřeba k průměru 13 litrů na 100 kilometrů. Své si vzal i pohon všech kol, tehdy ještě stálý jako u Audi A4.

I když se jen v Německu Passatů 4,0 W8 s manuálním šestistupněm prodalo docela dost, zachovalý ojetý kus, aby dnes člověk pohledal. Nabídka alternativ s ručně řazenou převodovkou je vůbec velmi omezená a neodpovídá někdejšímu podílu těchto verzi na celkových prodejích. Že by si je majitelé nechávali coby vzácnost častěji než manuály? Skoro to tak vypadá.

Zavděk je tak třeba vzít i ojetějšími exempláři s jasnou historií majitelů a servisních zásahů, které do vaší garáže nepoputují rovnou s nárokem na generální opravu klíčové techniky. Nejzachovalejší Passat W8 s manuálem, navíc žádoucí kombík, se prodává za Hamburkem v obci Klein Nordende. Přes dva předchozí majitele a pravidelnou péči se dostal do prodeje černý kus s nájezdem 167 400 kilometrů a nese cenovku 6 990 Eur (179 tisíc Kč).

Detaily nabídky o vozu prozrazují jen základní informace, stav viditelných částí ale vypadá velmi dobře, dotykové plochy přežily dosavadní provoz, lak důstojně odráží odlesky a krémové čalounění se vyhnulo větším poškozením. Pozitivní zprávy obohacuje příjemná výbava v podobě navigace, střešního okna, vyhřívaných sedadel, automatické klimatizace anebo xenonových světel. Za sedmnáct let v provozu jsou všechny důležité prvky plně funkční. Žádný zázrak tento exemplář není, ale to je právě to zajímavé - lepší nabídka v současnosti na trhu není a nějakou chvíli ani nebyla.


Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 1 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 01Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 2 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 02Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 3 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 03Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 4 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 04Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 5 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 05Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 6 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 06Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 7 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 07Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 8 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 08Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 9 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 09Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 10 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 10Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 11 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 11Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 12 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 12Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 13 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 13Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 14 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 14Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 15 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 15Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 16 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 16Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 17 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 17Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 18 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 18Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 19 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 19Vrcholných Passatů s manuálem se prodalo docela dost, ojeté je ale nabízí málokdo - 20 - Volkswagen Passat W8 kombi 2002 prodej 20
Vzácný Volkswagen Passat W8 kombi 4x4 s manuálem je k mání v Německu. I když nemá bůhvíjaké parametry, na současném trhu je to zřejmě nejlepší kousek

Zdroj: Mobile.de

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše