Všechny Toyoty, které vídáme na záběrech z humanitárních misí, pochází z jediného dosud zcela neznámého místa

Jsou to svým způsobem slavná auta, pozadí jejich vzniku ale bylo dosud zcela neznámé. Na svět nepřichází tak, že je Toyota vyrobí a různé pobočky OSN si jej upraví dle svého, ani zdaleka. Všechny vznikají v konečné specifikaci v nenápadné dílně v Gibraltaru.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Všechny Toyoty, které vídáme na záběrech z humanitárních misí, pochází z jediného dosud zcela neznámého místa

24.11.2022 | Petr Prokopec

Všechny Toyoty, které vídáme na záběrech z humanitárních misí, pochází z jediného dosud zcela neznámého místa

/

Foto: Toyota Gibraltar Stockholdings, tiskové materiály

Jsou to svým způsobem slavná auta, pozadí jejich vzniku ale bylo dosud zcela neznámé. Na svět nepřichází tak, že je Toyota vyrobí a různé pobočky OSN si jej upraví dle svého, ani zdaleka. Všechny vznikají v konečné specifikaci v nenápadné dílně v Gibraltaru.

O humanitární pomoci se letos mluví více, než je obvyklé. Stojí za tím pochopitelně konflikt na Ukrajině, který si vyžádal již řadu obětí ve všech smyslech těchto slov. Hlavně kvůli tomu vyráží Organizace spojených národů na Ukrajinu a stejně jako během jiných misí jí společnost dělají hlavně vozy Toyoty. To nejde přehlédnout, jen málokdo ale ví, že všechny zachycené Hiluxy, Land Cruisery a další modely značky prošly přípravou na tuto službu na jediném místě, které dosud unikalo pozornosti.

Jde o pobočku japonské automobilky na Gibraltaru, kde se nachází dílna, která vozy na náročnou službu připravuje. Společnost Toyota Gibraltar Stockholdings byla značkou jmenována jako oficiální úpravce aut určených humanitárním organizacím. Založena byla v roce 1996, přičemž do dnešních dní dodala do více než 100 světových zemí přes 80 tisíc aut. Měsíčně se přitom místním technikům dostane pod ruku zhruba 650 aut, přičemž zájemci mohou vybírat z více než dvou tisíc různých specifikací. Problémem pak není ani umístění volantu. OSN a další klientela tak v podstatě jen sdělí své požadavky, které pak Toyota vyplní.

Modifikace spočívají hlavně v úpravě podvozku a spodních partií. Vozy humanitárních organizací totiž povětšinou slouží tam, kde se nenachází hladký asfalt. Toyoty tak kvůli neschůdnému terénu dostávají off-roadové pneumatiky, navijáky, ochranné rámy či specifické úchyty na kanystry a rezervní kola. To je nicméně základní nabídka, klientela si ovšem může vybrat kompletní přestavby.

Z toho důvodu gibraltarská pobočka odebírá auta přímo od Toyoty na základě konkrétních specifikací. Následně je pak může přetransformovat na ambulance, pohotovostní a nouzová vozidla či auta, jenž mají splynout s okolím. Tradiční bílá je tak u nich nahrazena třeba maskáčovou zelenou. Zvolena ovšem může být i béžová, přičemž veškeré modifikace zesilující strukturu vozu a navyšující jeho schopnosti jsou na první pohled neviditelné.

Zajímavé přitom je, že Land Cruisery, jenž jsou na Gibraltaru upravovány, spadají do generace J70. Ta je na trhu již od roku 1984, přičemž Toyota tuto legendu nadále vyrábí a soustavně vylepšuje. Pro letošní rok se tak off-road dočkal čelních a bočních airbagů, stejně jako ekologičtějších motorů. Zesílena pak byla i samotná struktura, aby vůz prošel bočními crash testy.

Britský Top Gear měl možnost do gibraltarské dílny nahlédnout, čímž na ni upozornil celý svět. Na místě se nenachází jen upravené Land Cruisery, ale i novější modely jako Prado či již zmíněný Hilux. S těmi přitom humanitární organizace vyráží na mise, během kterých dochází na přesun jak po silnicích, tak mimo ně. K mání je nicméně i modifikované SUV RAV4, minibus Hiace či sedan Corolla.


Všechny Toyoty, které vídáme na záběrech z humanitárních misí, pochází z jediného dosud zcela neznámého místa - 1 - Toyota humanitarni vozy ilustracni foto 01Všechny Toyoty, které vídáme na záběrech z humanitárních misí, pochází z jediného dosud zcela neznámého místa - 2 - Toyota humanitarni vozy ilustracni foto 02Všechny Toyoty, které vídáme na záběrech z humanitárních misí, pochází z jediného dosud zcela neznámého místa - 3 - Toyota humanitarni vozy ilustracni foto 03Všechny Toyoty, které vídáme na záběrech z humanitárních misí, pochází z jediného dosud zcela neznámého místa - 4 - Toyota humanitarni vozy ilustracni foto 04Všechny Toyoty, které vídáme na záběrech z humanitárních misí, pochází z jediného dosud zcela neznámého místa - 5 - Toyota humanitarni vozy ilustracni foto 05Všechny Toyoty, které vídáme na záběrech z humanitárních misí, pochází z jediného dosud zcela neznámého místa - 6 - Toyota humanitarni vozy ilustracni foto 06
Vozy humanitárních organizací, většinou pak Toyoty Land Cruiser, jsou upravovány na jediném místě, a to ve specializované dílně na Gibraltaru. O jeho existenci měl dosud tušení málokdo. Foto: Toyota Gibraltar Stockholdings, tiskové materiály

Zdroje: Top Gear@Youtube, Toyota Gibraltar Stockholdings

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.