Vzácná silniční jachta jedoucí až 290 km/h se prodala za dvojnásobek očekávané ceny

Na první pohled šlo velmi zajímavou možnost, jak se dostat ke vzácnému autu ve skvělém stavu za ještě rozumnou cenu. Výsledek je ale jiný, stroj dalším zájemcům právem učaroval o dost víc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Vzácná silniční jachta jedoucí až 290 km/h se prodala za dvojnásobek očekávané ceny

23.4.2019 | Mirek Mazal

Vzácná silniční jachta jedoucí až 290 km/h se prodala za dvojnásobek očekávané ceny

/

Na první pohled šlo velmi zajímavou možnost, jak se dostat ke vzácnému autu ve skvělém stavu za ještě rozumnou cenu. Výsledek je ale jiný, stroj dalším zájemcům právem učaroval o dost víc.

Automobily značky Alpina sice mají základ v BMW, mnohdy ale působí zcela odlišným dojmem. Německá společnost samostatně vyvíjí přepracované varianty bavorských modelů a prodává je za patřičně vyšší ceny. Se sídlem v bavorském Buchloe spolupracuje přímo s mnichovskou automobilky, přitom má status samostatného výrobce.

Upravené vozy s novými logy jsou rovněž vybaveny unikátním kódem VIN, který nahrazuje sériové číslo vzniklé na výrobní lince BMW. Tato dodnes trvající praxe je v podstatě zbytečná, bavorská automobilka ale zřejmě chce dávat jasně najevo, že bez její velkorysosti by žádná Alpina jako samostatná automobilka nemohla existovat. Kromě kulatého znaku s katalyzátorem a klikovou hřídelí v červeno-modrém pozadí jsou pro Alpiny typické dvacetipaprskové disky kol se středovými pokličkami a charakteristicky modré podbarvení budíků.

Malý podnik si zakládá na zlepšení jízdních vlastností a zvýšení výkonu i komfortu. Specifická je též ruční výroba, proto se každý exemplář hned po dokončení stává originálem s vyšší cenou než klasické BMW propuštěné z běžného dealerství. Časem vybrané kusy začnou zajímat automobilové sběratele a jejich ceny se často drží velmi vysoko, to ovšem neměl být případ šestilitrového modelu B12 s prodlouženým rozvorem, který se o minulém víkendu stal předmětem aukce RM Sotheby's.

Alpina B12 z roku 2000 působila jako kočár na stříbrném podnose poháněný ručně skládaným vidlicovým dvanáctiválcem, přesto jeho koupě neměla zruinovat ani hůře situované zájemce o výjimečný automobil staršího data zrodu. Takové se dnes v dražbách prodávají často za až absurdní částky, případ této B12 to ale být neměl, i když zaškrtávala všechna správná políčka v hodnocení zajímavosti auta.

Její pohonná jednotka má o tři desetiny litru zvýšený objem, její výkon se vyšplhal na dobu vzniku úctyhodných 430 koní (316 kW) a 600 Nm. Dálniční expres ostrých tvarů tak může jet rychlosti až 290 km/h, stovka se mihne zhruba za šest sekund. S tím si neutrhnete ostudu ani dnes. Dlouhá limuzína byla doplněna o pružiny a tlumiče na míru, přibyl interiér čalounění nejjemnější kůží s jedinečnými akcenty výrobce. Výbava směle konkuruje mnohem novějším vozům, výjimečností ale sama těžko snese rovného. Celkem vzniklo 94 podobných kusů, z toho jen 23 s větším prostorem pro cestující vzadu.

Prodávaný unikát ve výtečné kondici byl původně dodán svému prvnímu majiteli do Japonska na konci roku 2000. Po šestnácti letech ho někdo dovezl do Belgie a současný vlastník jej poslal do prodeje. Specifikace laku Titan Silver s černou kůží a ořechovými ozdobami je vhodně decentní kombinace, která okouzlí i skoro dvě dekády od data výroby.

Není divu, že se prodal bez problémů, ale co ona cena? Ta odhadovaná hovořila o přijatelných 25 až 35 tisíc Eur, tedy 642 až 900 tisíc Kč. Jedinečná silniční jachta s dvanáctiválcem a nájezdem jen 50 273 kilometrů ale evidentně zlákala více zájemců a ten nejodvážnější se ozval, když licitátor vypouštěl z úst cifru 52 900 Eur, tedy 1,36 milionu Kč. To je skoro dvojnásobek střední ceny původního odhadu, ale nakonec není divu - takové auto nebude mít v garáži nikdo jiný, věrná kopie nebo druhý stejný kus se nikdy nevyrobily a už ani nikdy nevyrobí.


Vzácná silniční jachta jedoucí až 290 km/h se prodala za dvojnásobek očekávané ceny - 1 - Alpina B12 6,0 V12 2000 Long aukce 01Vzácná silniční jachta jedoucí až 290 km/h se prodala za dvojnásobek očekávané ceny - 2 - Alpina B12 6,0 V12 2000 Long aukce 02Vzácná silniční jachta jedoucí až 290 km/h se prodala za dvojnásobek očekávané ceny - 3 - Alpina B12 6,0 V12 2000 Long aukce 03Vzácná silniční jachta jedoucí až 290 km/h se prodala za dvojnásobek očekávané ceny - 4 - Alpina B12 6,0 V12 2000 Long aukce 04Vzácná silniční jachta jedoucí až 290 km/h se prodala za dvojnásobek očekávané ceny - 5 - Alpina B12 6,0 V12 2000 Long aukce 05Vzácná silniční jachta jedoucí až 290 km/h se prodala za dvojnásobek očekávané ceny - 6 - Alpina B12 6,0 V12 2000 Long aukce 06
Alpina B12 6,0 V12 je dálniční koráb s přesně padnoucím oblekem z přelomu tisíciletí, který měl být v perfektiním stavu k mání s překvapivě skromnou cenovkou. Nakonec stál mnohem víc

Zdroj: RM Sotheby's

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše