„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí

Bolt sice na papíře vypadá dobře, jenže nemá tu správnou image. Jeho prodeje zaostávají za očekáváními automobilky tak moc, že nyní musí zastavit výrobu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí

19.7.2017 | Marek Bednář | 14 příspěvků

„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Bolt sice na papíře vypadá dobře, jenže nemá tu správnou image. Jeho prodeje zaostávají za očekáváními automobilky tak moc, že nyní musí zastavit výrobu.

Chevrolet Bolt měl sebrat Tesle zákazníky Modelu 3. Byl představen s obrovským předstihem před dostupnou Teslou, má papírově větší dojezd a zrychlení na 60 mph (97 km/h) je jen o 0,9 vteřiny horší. A hlavně, v USA si ho můžete hned teď koupit - na trh přišel už na konci roku 2016.

Teslu Model 3 si lidé mohli v té době jen předobjednat - a i pokud by to udělali, byli by v pořadníku někde okolo čtyřsettisícího místa. Tak obrovský byl zájem o Model 3 v prvních několika týdnech loňského jara, kdy byly otevřeny předobjednávkové knihy. Všichni tito lidé mají zájem o elektromobil, takže když přijde nějaký jiný o něco dříve, třeba svůj zájem nasměrují k Chevy, je to tak?

Očividně není. Ony statisíce lidí mají zájem ne tolik o levnější elektromobil, jako o levnější Teslu. Za první pololetí roku 2017 prodal Chevrolet 7 592 Boltů. Není to překlep, opravdu necelých osm tisíc. V dubnu dokonce překonal prodeje Boltu i Nissan Leaf, dnes už zastaralý elektromobil s dojezdem oproti Boltu méně než polovičním.

Ona zmínka výše o možnosti koupit hned teď navíc neznamená „hned teď objednat”, ale skutečně přijít pěšky do dealerství a hned odjet novým Boltem. Dealer Paul Masse Chevrolet na Rhode Islandu má na skladě 82 Boltů v cenách od 34 888 do 41 488 dolarů, tj. od zhruba 787 do 936 tisíc korun. Z celkového počtu 690 skladových aut dělají jen Bolty asi 12 %, což je opravdu hodně - i to ukazuje, jak nečekaně malý zájem o tyto vozy je.

Bolt není nejhůře prodávaný Chevrolet v tomto roce, modely Caprice a SS jsou na tom s 295, resp. 2 324 ks hůře. Naopak Corvette a zejména Camaro jsou oblíbené - prodalo se jich 13 707, resp. 36 567 kusů. V červnu byl totálním propadákem model Spark - prodalo se jich jen 11 kusů oproti 1 642 ks Boltu. Větší, podobně zaměřený a hlavně plug-in-hybridní Volt ovšem táhne víc než Bolt - za červen se ho prodalo 1 745 kusů, za první pololetí 10 932 kusů.

Chevrolet kvůli nízkým prodejům Boltu pozastavuje činnost továrny Orion v Detroitu, kde se vyrábí právě Bolt a evropské dvojče Opel Ampera-e. Tedy sám říká, že Bolt za odstávku nemůže, že za to mohou jiné modely, je ale nad slunce jasnější, že prodej pouhých 7 592 aut za pololetí Američané nečekali, nemohli čekat - to je v milionech aut prodaných na americkém trhu jehla v kupce sena.

Celé to ukazuje na to, že lidé opravdu nestojí o elektromobily jako takové, tím spíše ne o ty levné. Chtějí být součástí snu jednoho obratného marketingového mága. Ten z Tesly udělal něco více než vůz, udělal z něj prostředek sociálního vyjádření. A lidé chtějí ukázat, že jeho vize sdílejí, že chtějí být stejnými průkopníky jako on. Proto jim nevadí nekvalita jeho vozů a proto nestojí o produkty jiných značek. V tomto prostě nejde o auta, jde o projev životního postoje, definovaného ne elektromobilem, ale produktem značky Tesla. Bohužel pro GM...


„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 1 - 2017 chevrolet bolt produkcni 01„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 2 - 2017 chevrolet bolt produkcni 02„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 3 - 2017 chevrolet bolt produkcni 03„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 4 - 2017 chevrolet bolt produkcni 04„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 5 - 2017 chevrolet bolt produkcni 05„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 6 - 2017 chevrolet bolt produkcni 06„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 7 - 2017 chevrolet bolt produkcni 07„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 8 - 2017 chevrolet bolt produkcni 08„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 9 - 2017 chevrolet bolt produkcni 09„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 10 - 2017 chevrolet bolt produkcni 10„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 11 - 2017 chevrolet bolt produkcni 11„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 12 - 2017 chevrolet bolt produkcni 12„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 13 - 2017 chevrolet bolt produkcni 13„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 14 - 2017 chevrolet bolt produkcni 14„Zabiják Tesly” od Chevroletu si vylámal zuby, lidé o obyčejný elektromobil nestojí - 15 - 2017 chevrolet bolt produkcni 15
Chevrolet Bolt není takový hit, v jaký automobilka doufala

Zdroj: Jalopnik

Marek Bednář

Diskuze 14 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše