Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava?

Global NCAP se podíval na rumunské SUV nabízené v Indii. Je to v základu úplně stejné auto jako to prodávané u nás, jen bez některých prvků.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava?

11.5.2017 | Petr Prokopec | 32 příspěvků

Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Global NCAP se podíval na rumunské SUV nabízené v Indii. Je to v základu úplně stejné auto jako to prodávané u nás, jen bez některých prvků.

Přístup Euro NCAP ke způsobu realizace nárazových zkoušek kritizujeme už delší dobu. Nikoliv proto, že bychom brojili proti navyšování bezpečnosti na silnici, v tomto ohledu lze pochválit jakýkoliv přínos. Problémem je, že hodnocení Euro NCAP stále méně reflektuje skutečnou schopnost vozu ochránit vás při nárazu. Žije si ve vlastním světě, ve kterém jsou kupříkladu autonomní brzdy pomalu důležitější než tuhost toho či onoho vozidla.

Pochopitelně, tyto systémy mohou nehodě zabránit, ale jako takové by měly být hodnoceny samostatně - schopnost auta nehodě předejít a schopnost auta při nehodě ochránit posádku jsou dvě docela jiné věci, které by neměly být míchány dohromady. Tady ale míchány jsou a přitom stačí, aby se senzory zmíněné technologie z jakéhokoli důvodu ocitly mimo hru a bezpečnost je náhle o poznání nižší, než jakou Euro NCAP svým hodnocením deklaruje. Naopak auto, které je kvůli absenci těchto prvků hodnoceno hůře, může při samotné nehodě obstát lépe. Tomu se říká srozumitelná informace pro zákazníka?

Zmiňujeme se o tom proto, že bruselské praktiky do značné míry přejala i organizace Global NCAP. To není až tak překvapivé, za zrodem obou stojí Max Mosley, někdejší prezident mezinárodní automobilové federace FIA. Kromě toho Global NCAP zastřešuje výsledky všech lokálních organizací, tedy nejen té evropské, ale také latinsko-americké, australské nebo čínské, de facto tedy jede podle stejných pravidel.

Aktuálně se Global NCAP soustředí také na indický trh, kde se na bezpečnost příliš nehledí. Stav tamních silnic totiž často neumožňuje rychlou jízdu, mimo to zákazníci požadují po výrobcích spíše bohatou výbavu v případě komfortních prvků, nikoliv v rámci těch bezpečnostních. Indická vláda se ovšem rozhodla, že je potřeba, aby bylo zapracováno i na ochraně posádky a pěších.

A právě zde vstupuje do hry ona Global NCAP, které se nejnověji začíná zaměřovat právě na vozy určené pro indický trh. Nyní jí přitom „padl do spárů“ Renault Duster, tedy jinak označená verze rumunského SUV, které u nás známe jako Dacii. Není to v základu jiné auto, indické Dustery se vozí i do Evropy, jeho výbava je ale nižší. Standardně tak v základu nemá ani jeden airbag.

Asi se tedy nebudete divit, že výsledky čelního nárazu jsou mizerné, překvapivé ale je, jak moc. V případě ochrany dospělé posádky nezískal Duster ani jeden ze 17 možných bodů, což se projevilo nulovým počtem hvězdiček. Alespoň dvě si pak rumunské SUV s logem Renaultu odváží za ochranu dětí, kde pobralo 16,98 bodu ze 49 možných. Global NCAP přitom rizika nevidí jen v absenci airbagu, ale také v nedostatečně pevném skeletu vozu.

V návaznosti na tyto výsledky francouzská automobilka požádala organizaci, aby Duster otestovala ještě jednou, tentokráte již vybavený čelním airbagem řidiče. A druhé hodnocení překvapí znovu - stačilo totiž opravdu jen tak málo jako implementace jednoho airbagu, a vůz má rázem tříhvězdičkové hodnocení. Tedy jinými slovy, v případě ochrany dospělé posádky získal devět bodů.

Ještě překvapivější ovšem je, že ačkoliv ochrana dětí je i nadále dvouhvězdičková, počet udělených bodů v této kategorii se zvýšil z oněch 16,98 na 17,75. Výše jsme si přitom řekli, že jedinou novinkou je čelní airbag řidiče, tedy prvek, který na bezpečnost dětí nemá jediný vliv. Metodika Global NCAP tedy začíná zavánět podivnými čachry, jako je tomu ostatně pravidelně u evropské pobočky.

Nejde však o jedinou nejasnost. Stačí třeba pohled na figurínu spolujezdce, kde byla s příchodem airbagu řidiče zlepšena ochrana krku. Opětovně tak můžeme nechápavě kroutit hlavou, což se ostatně týká i samotné figuríny řidiče. Ta totiž při absenci airbagu vykazuje větší nebezpečí pro hlavu a krk, hodnocení ochrany hrudníku je ovšem průměrné - s příchodem airbagu se však zhoršuje.

Pochopitelně, organizací Global NCAP požadované zařazení airbagů do standardní výbavy vozů prodávaných v Indii lze jen kvitovat. Nicméně je na tom Duster bez airbagů skutečně tak špatně, že jeho bezpečnost pro dospělou posádku lze označit za naprsoto nulovou? A změní jeden nafukovací vak pasivní bezpečnost z... „žádné” na docela obstojnou? A jak ovlivní bezpečnost členů posádky, před kterými se vůbec nenafukuje?

Duster možná není nejbezpečnější auto, což tento výsledek jen potvrzuje, přesto se v tomto státě zdá být cosi shnilého. NCAPy všeho druhu v posledních letech spíše manipulují, než dělají svou práci a nechávají neprůstřelné výsledky mluvit samy za sebe. A to je zkrátka škoda...

Výsledky crash testu Renaultu/Dacie Duster v základní výbavě


Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 1 - Global NCAP 2017 Renault Duster 01Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 2 - Renault Duster 2017 Global NCAP crash test 01Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 3 - Renault Duster 2017 Global NCAP crash test 02Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 4 - Renault Duster 2017 Global NCAP crash test 03Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 5 - Renault Duster 2017 Global NCAP crash test 04Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 6 - Renault Duster 2017 Global NCAP crash test 05Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 7 - Renault Duster 2017 Global NCAP crash test 06Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 8 - Renault Duster 2017 Global NCAP crash test 07Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 9 - Renault Duster 2017 Global NCAP crash test 08Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 10 - Global NCAP 2017 Renault Duster 02Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 11 - Global NCAP 2017 Renault Duster 03Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 12 - Global NCAP 2017 Renault Duster 04

Výsledky crash testu Renaultu/Dacie Duster s čelním airbagem řidiče

Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 13 - Global NCAP 2017 Renault Duster 05Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 14 - Global NCAP 2017 Renault Duster 06Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 15 - Global NCAP 2017 Renault Duster 07Základní verze Dacie Duster má 0 hvězd z crash testu. Změní tolik jen výbava? - 16 - Global NCAP 2017 Renault Duster 08

Petr Prokopec

Diskuze 32 příspěvků

Autobazar

zobrazit vše