Zaměstnanci Tesly vynesli ven fotky ukazující i nadále tragickou kvalitu výroby

Tesla se zdá být nepoučena z dřívějších nezdarů a výroba jejích aut nadále probíhá způsobem zaostávajícím za standardem konkurentů. Potíže se řeší, jak se dá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zaměstnanci Tesly vynesli ven fotky ukazující i nadále tragickou kvalitu výroby

16.7.2019 | Mirek Mazal

Zaměstnanci Tesly vynesli ven fotky ukazující i nadále tragickou kvalitu výroby

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tesla se zdá být nepoučena z dřívějších nezdarů a výroba jejích aut nadále probíhá způsobem zaostávajícím za standardem konkurentů. Potíže se řeší, jak se dá.

Zaměstnanci Tesly jsou nuceni vynechávat či měnit některé kroky standardizovaného výrobního postupu jen proto, aby společnost plnila agresivní výrobní cíle Modelu 3. Sami dělníci se takto nelichotivě vyjádřili televizi CNBC ke zvykům uvnitř továrny firmy ve Fremontu a zejména pak ve „stanové hale“ jménem GA4. Tam je například stalo běžným postupem opravovat nedostatky černou elektroizolační páskou.

Hned čtyři pracovníci montážní linky dosvědčili, že byli vedením směny nuceni používat černou pásku k olepení prasklin na plastových držácích a pouzdrech, což doložili i fotografiemi. Podobným způsobem se „opravoval” často praskající segment umožňující montáž kamer u čelního skla. A olepení se někdy používalo i na tlumení nežádoucích vibrací.

Kromě pochybné montáže si lidé u pásu stěžovali na časté chyby v kompletaci dílů. Viditelně chybějící šrouby se nestíhaly doplnit kvůli velmi tempu výroby. Přísné kvóty byly komplikovaně splnitelné také následkem špatných podmínek v GA4 jako zima či horko nebo špinavý vzduch.

Mluvčí výrobce nepopírá, že by k takovým věcem došlo, problémem jsou ale prý zaměstnanci nedodržující dané výrobní postupy, nikoli systémové chyby. Ulehčující práce jsou prý neschváleným procesem a vozidla jsou před odesláním důkladně kontrolována.

Nařčení nespokojených zaměstnanců upozorňuje na obtížnou rovnováhu Tesly mezi snahami o zvýšení produkce a snížení nákladů. Automobilka nedávno akcionářům sdělila, že ve třech měsících do 30. června 2019 sjelo z linky 87 048 nových vozidel, včetně 72 531 kusů Modelu 3. Firma letos očekává dodávky minimálně 360 tisíc aut, z toho více než 250 tisíc prý bude právě Model 3. S problémy s kvalitou se Tesla potýká dlouhodobě a po jejich alespoň částečném vyřešení u starších modelů se ve velké míře znovu objevují u Modelu 3. A tlak na maximalizaci objemu výroby tohoto modelu jejich odstranění zjevně neprospívá.


Zaměstnanci Tesly vynesli ven fotky ukazující i nadále tragickou kvalitu výroby - 1 - Tesla GA4 pracovni podminky foto 01
Tesla spěchá s výrobou na úkor první jakosti. Zaměstnanci popsali používání ulehčujících postupů, chyby v montáži, odbývání důrazu na kvalitu i nevhodné pracovní podmínky. Slova jsou podložena fotografiemi. Zde používání černé elektrikářské pásky...

Zaměstnanci Tesly vynesli ven fotky ukazující i nadále tragickou kvalitu výroby - 2 - Tesla GA4 pracovni podminky foto 02
...chybějící matice...

Zaměstnanci Tesly vynesli ven fotky ukazující i nadále tragickou kvalitu výroby - 3 - Tesla GA4 pracovni podminky foto 03Zaměstnanci Tesly vynesli ven fotky ukazující i nadále tragickou kvalitu výroby - 4 - Tesla GA4 pracovni podminky foto 04Zaměstnanci Tesly vynesli ven fotky ukazující i nadále tragickou kvalitu výroby - 5 - Tesla GA4 pracovni podminky foto 05
...nebo zima v montážním stanu

Zdroj: CNBC

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše