Zredukovat emise aut lze jen s diesely, ne s elektromobily, říká automobilový expert

Emise aut jsou dnes velkým tématem, třebaže jejich podíl na celkovém mixu je relativně malý. Veškerá pozornost se soustřeďuje na elektromobily, ty ale podle Barta Somerse nevyřeší nic.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zredukovat emise aut lze jen s diesely, ne s elektromobily, říká automobilový expert

21.12.2019 | Petr Prokopec

Zredukovat emise aut lze jen s diesely, ne s elektromobily, říká automobilový expert

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Emise aut jsou dnes velkým tématem, třebaže jejich podíl na celkovém mixu je relativně malý. Veškerá pozornost se soustřeďuje na elektromobily, ty ale podle Barta Somerse nevyřeší nic.

Již čtyři roky je odborná a především laická veřejnost bombardována informacemi, že diesely jsou špatné a pomalu stojí za nadcházejícím koncem světa. Že je takové tvrzení přinejmenším přitažené za vlasy, nemusíme dodávat. Koneckonců o tom svědčí i ta skutečnost, že největší averzi vůči vznětovým motorům chovají lidé, kteří je dlouhá léta považovali za ideál vedoucí k zelenější planetě. Poté se však provalil podvod Volkswagenu, jenž dieselové agregáty poznamenal nesmazatelným stigmatem.

Nicméně se zas a znovu ukazuje, že lpět na minulosti je chyba. Automobilový expert Bart Somers z laboratoře Zero Emission spadající pod technickou univerzitu v nizozemském Eindhovenu totiž uvádí, že moderní diesely jsou čistější než moderní benzinové motory a boj proti nim nedává smysl. Diesely podle něj dokážou přírodě i napomoci, neboť nasávají špinavější vzduch, než jaký vychází z jejich výfuků díky filtrům pevných částic, vstřikování močoviny a dalším antiemisním opatřením. Pokud s přitom uvědomíme, že Somers je univerzitní expert na udržitelnou dopravu, pak je třeba jeho slova brát vážně.

„Nedávno jsem četl článek v magazínu Cambustion (sic - pozn. red.), kde porovnávali moderní diesel s hybridním benzinovým ústrojím během cesty napříč Londýnem. Diesel produkoval méně emisí NOx než hybrid, přestože oba plnily normu Euro 6. Je těžké říci, zda by takto dopadlo srovnání u všech automobilek. Nicméně neočekávám, že se po stránce výkonové budou příliš lišit. Každopádně to znamená, že pokud emise již nejsou problém, pak jsou diesely lepší cestou vedoucí k redukci emisí CO2.“

Jinými slovy, diesely v praxi překonaly i vyzdvihované hybridní ústrojí, vůči němuž se mohou pochlubit nižšími emisemi NOx i CO2. Jejich výše je přitom hluboko pod současnými a v mnoha případech také pod budoucími normami. Proto by dle Somerse neměly být posílány k ledu, ale naopak by právě okolo nich měly být postaveny snahy o ochranu životního prostředí. To by se totiž mohlo zlepšit opravdu rychle a snadno.

„Nizozemsko by se mělo zaměřit na vývoj biopaliv a syntetických paliv, čímž by se daly emise CO2 drasticky zredukovat téměř na nulu. Zvláště když současný elektrický mix je spojen s produkcí emisí CO2. Tedy i jízda na elektřinu produkuje emise, stejně jako je s nimi spojena výroba baterií, zvláště když ty vznikají v Číně, která po stránce energetické spoléhá hlavně na nežádoucí elektrický mix. Proto je každá kWh spojena s vysokými emisemi CO2.“

Suma sumárum, i automobilový expert specializující se na udržitelnost dopravy považuje současné elektrické šílenství za kontraproduktivní. Stejně jako zanevření na diesely. Bohužel se však nedá předpokládat, že by mu kdokoliv na těch nejdůležitějších místech naslouchal. Individuální automobilová doprava se totiž stala politikům a aktivistům trnem v oku, a tak se ji rozhodli za pomoci řečí o environmentalismu vzít pořádně pod krkem. A to se jim bohužel daří.


Zredukovat emise aut lze jen s diesely, ne s elektromobily, říká automobilový expert - 1 - Bart Somers a dieselove motory 01
Bart Somers z laboratoře věnující se udržitelnosti dopravy...

Zredukovat emise aut lze jen s diesely, ne s elektromobily, říká automobilový expert - 2 - Bart Somers a dieselove motory 02Zredukovat emise aut lze jen s diesely, ne s elektromobily, říká automobilový expert - 3 - Bart Somers a dieselove motory 03Zredukovat emise aut lze jen s diesely, ne s elektromobily, říká automobilový expert - 4 - Bart Somers a dieselove motory 04Zredukovat emise aut lze jen s diesely, ne s elektromobily, říká automobilový expert - 5 - Bart Somers a dieselove motory 05Zredukovat emise aut lze jen s diesely, ne s elektromobily, říká automobilový expert - 6 - Bart Somers a dieselove motory 06Zredukovat emise aut lze jen s diesely, ne s elektromobily, říká automobilový expert - 7 - Bart Somers a dieselove motory 07
...považuje moderní diesely, jaké pracují třeba pod kapotou Audi S4 nebo S5, za extrémně čisté

Zdroj: RAI Vereniging

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše