Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Američané ukázali, jaký vliv má kvalita paliva na životnost motoru, šetřit na něm se vážně nevyplácí
7.8.2024 | Petr Prokopec
V Evropě je nabízené spektrum paliv poněkud homogennější než v USA. Právě na rozdílu následků provozu auta na tzv. Top Tier paliva ve srovnání s těmi obyčejnějšími ale ukazuje, jak velké škody může lacinější benzin napáchat.
Pokud evropští motoristé těm americkým něco závidí, jsou to obvykle ceny pohonných hmot. A právem, litr benzinu či motorové nafty ve Státech i dnes stojí asi polovinu toho, na kolik přijde obdobné palivo v Evropě. Rozdíl přitom není primárně v tom, co za své peníze dostanete, rozdíl je ve zdanění, které je na starém kontinentu naprosto extrémní a ve své podstatě nepochopitelné. Přímo i zprostředkovaně nám zásadně zdražuje životy výměnu za plnění kas států, které s penězi tradičně hospodaří úplně nejhůř ze všech.
Přesto to není tak, že by paliva prodávaná v Evropě a v Americe byla úplně stejná. Na starém kontinentu je tento obor (jako snad všechno) více regulovaný, a tak je nabídka paliv homogennější, ve Státech je o poznání pestřejší. Rozdíl přitom primárně není v oktanech, jakkoli se na první pohled může zdát, že standardní paliva mají jen 87 oktanů, ty ze středního pásma pohonné hmoty disponují 89 až 90 oktany a 91 až 94 oktanů mají jen ta nejdražší. Tak to ale není.
Jak byste možná i tušili, evropské oktany a americké oktany nejsou jedno a to samé. Americký způsob značení je reflexí tzv. Indexu odolnosti proti klepání (Anti Knock Index alias AKI). A to není to samé co minimální hodnota oktanového čísla, která je u názvů nabízených automobilových paliv používána v Evropě, jde o minimální hodnotu průměru oktanových čísel zjištěnou motorovou metodou. Ve výsledku tak jde o obdoby benzinů s přibližně 91, 95 a 98 oktany jako u nás.
V jednom ohledu ale podstatný rozdíl existuje, a to v přidaných aditivech do paliv. Také ta jsou v Evropě používaná v různé míře a různé podobě, rozdíly ale nejsou tak velké jako u standardních a tzv. Top Tier paliv, která známe z USA. Za ta se musí připlácet, v principu vám ale jejich prospěšnost naznačí, proč má i tady smysl investovat různých verv, v-powerů, paliv evo apod., zdánlivě jen marketingem „nahoněných” benzinů. I ty totiž obsahují aditiva, která mají podstatný vliv na životnost vašeho motoru - pokud je výrobce skutečně používá, nelže o tom, že tankování takového benzinu prodlouží vašemu motoru život.
Přesně tím se zabývá přiložené video kanálu Total Seal Piston Rings na Youtube. To uvádí, že také v USA legislativa nařizuje výrobcům pohonných hmot používat v souladu se standardy EPA jistou koncentraci aditiv i v běžném palivu, nicméně u těch s označením Top Tier jde většinou o pětinásobek.
Co to s motory provádí, ukázala už dříve studie American Automobile Association, na kterou se video též odkazuje. Z jejích výsledků vyplynulo, že při spalování prémiového aditivovaného paliva na trase dlouhé 8 000 kilometrů je zakarbonování, tedy zanesení vnitřních komponentů motoru o 45 až 72 procent nižší, než je tomu u běžného benzinu. Ony rozdíly připadají právě na zmíněná aditiva. Obecně pak platí, že běžný benzin se na zanesení vstřikovacího systému či spalovací komory projeví 19krát víc než prémiové palivo.
Palivo s více aditivy tedy nevede jen k delší životnosti, ale zároveň zlepšuje akceleraci a chod motoru na volnoběh, stejně jako snižuje také spotřebu. Proto kvalitu paliva nepodceňuje - všechna na první pohled vypadají jako podobná tekutina za různou cenu, šetření na něm se ale nevyplácí, na fungování i životnost motoru má zásadní vliv.


Paliva s větším množstvím aditiv se snadno vyplatí, i když jsou dražší. V USA to platí víc než u nás, v principu jde ale pořád o totéž - víc smysluplných aditiv znamená pro motor vašeho auta podstatné plus. Ilustrační foto: ADAC Presse
Zdroj: Total Seal Piston Rings@YouTube
Bleskovky
Stačí skutečně velmi, velmi málo, aby nejnovější Ferrari vypadalo dokonale věrohodně jako nová Toyota
před 6 hodinamiBMW se hlásí o rekord z nejnáročnějšího okruhu světa. Pomalé jeho auto není, vše ostatní je ale diskutabilní
včeraČínskému SUV Ferrari za cenu Škody začaly při ostré jízdě hořet brzdy, výrobce říká, že je to úplně normální
2.7.2025
Nové na MotoForum.cz
- Pasini v Brně havaroval, Sachsenring musí vynechat včera 19:09
- Petronas Honda se dvěma novými piloty včera 14:49
- Borja Gomez tragicky zahynul 3.7.2025
- Top crash pilotů po 10 Grand Prix 3.7.2025
- BMW R 1300 RS 2025: sportovnější roadster 3.7.2025
Nejnovější články
Až komicky silný Ariel Atom je tu po 25 letech od zrodu proto, aby vám zdeformoval obličej jako Clarksonovi. Vypadá i jede jako malá F1
před 2 hodinamiProdeje elektrických Fordů se dál mohutně propadají, sportovní spalovací Mustang už v USA dokonce překonává rodinný Mach-E
před 3 hodinamiPorsche je nepoučitelné a znovu opakuje 12 let starou chybu, tentokrát v ještě větším měřítku
před 5 hodinamiStačí skutečně velmi, velmi málo, aby nejnovější Ferrari vypadalo dokonale věrohodně jako nová Toyota
před 6 hodinamiNádrž mu sluší. Spalovací Fiat 500 je tady, aby zachránil už pět let (ne)prodávaný elektrický propadák
před 8 hodinami
Živá témata na fóru
- Fiat a vše kolem nich 07.05. 13:46 - Stepan
- Řidiči, co to mají v ruce... 07.04. 20:15 - M.Z.
- Cyklistické vlákno 07.04. 13:49 - HondaMan
- Dříve M135i, nyní ///M2 07.04. 13:31 - Vrooom
- Výběr navigace do auta 07.04. 11:40 - Josef1
- Policejní kontroly a měření 07.03. 16:53 - řidičBOB
- VZKAZY 07.03. 16:38 - řidičBOB
- BMW Divize 07.03. 12:13 - pavproch