Auto pro těžké časy: Jednou z nejspolehlivějších ojetin vůbec je auto za pár desítek tisíc, které poslouží i rodině

Chcete-li koupit v bazaru co nejvíc za co nejmíň a nemít obavy o budoucí spolehlivost ani provozní náklady, nejde zajít o mnoho dále než sem. Tohle auto je ve většině svých ročníků v TÜV Reportu v nejlepší desítce, i když může stát doslova pakatel.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Auto pro těžké časy: Jednou z nejspolehlivějších ojetin vůbec je auto za pár desítek tisíc, které poslouží i rodině

5.12.2022 | Petr Prokopec

Auto pro těžké časy: Jednou z nejspolehlivějších ojetin vůbec je auto za pár desítek tisíc, které poslouží i rodině

/

Foto: Honda

Chcete-li koupit v bazaru co nejvíc za co nejmíň a nemít obavy o budoucí spolehlivost ani provozní náklady, nejde zajít o mnoho dále než sem. Tohle auto je ve většině svých ročníků v TÜV Reportu v nejlepší desítce, i když může stát doslova pakatel.

Pokud jste někdy usedli do Hondy Jazz, nejspíše víte, že jde o jedno z aut, která hodně klamou tělem. Od trochu vyššího, čtyřmetrového japonského hatchbacku by totiž na první pohled nikdo neočekával stejný prostor jako v limuzíně střední či vyšší střední třídy. Uvnitř se jej ale skutečně dočkáte, jakkoli pohled na výbavu vás již rychle vrátí na zem - po palubce obšité jemnou kůží a ozdobené kořenovým dřevem totiž budete pátrat marně. Neznamená to nicméně, že by Jazz byl s kvalitou na štíru, naopak.

Pohled do nového TÜV Reportu je doslova odzbrojující. V kategorii dvou- a tříletých aut patří Jazzu vynikající 8. místo, to je lepší výsledek než třeba u Mercedesu třídy A a srovnatelný s Porsche Cayenne. Ani starší exempláře pak neztrácí na lesku - v hodnocení čtyř- až pětiiletých kousků je Jazz 9., pouze u šesti- až sedmiletých vozů klesá na 26. místo, za osm až devět let už je ale 15. a v kategorii deseti- až jedenáctiletých vozů se opět vrací do nejlepší desítky. Tady se Hondě Jazz mohou rovnat už jen auta Audi Q5, BMW X1 nebo VW Touareg, tedy násobně dražší modely prestižnější značek, o která se lidé podle toho starají.

Jazz je vedle toho sluha pro každý den, o kterého si leckdo opře jízdní kolo. Neměl by, jenže ono kolo snadno může mít větší hodnotu než japonský nezmar. To je skutečně fascinující, neboť v bazarech si můžete vybírat můžete mezi první a druhou novodobou generací Jazzu (dříve vznikla ještě dvě auta stejného jména, u nás jsou ale prakticky neznámá), které dnes koupíte i za nejnižší desítky tisíc. Nelze pochopitelně počítat s tím, že každý kousek bude zárukou nesmrtelnosti, ale celkově je Jazz hodnocen velmi kladně. Existuje jen pár oblastí, na které je třeba dávat pozor - u novějšího modelu jsou to zejména zadní brzdy, které se mohou zaseknout, zatímco u druhé generace směřují občasné výtky k automatické převodovce a přepínání dálkových světel.

Mimo to je třeba zmínit, že Jazz vyráběný v letech 2007 až 2014 byl výrazně postižený skandálem firmy Takata, který se týkal defektních airbagů. V případě zájmu si tedy rozhodně ověřte, zda vámi vyvolený exemplář již má za sebou svolávací akci a výměnu. Stejně tak je třeba zkontrolovat hlavně zadní světla, zatímco novějším kouskům odchází spíše ta přední. Naopak téměř úplnou bezproblémovost přitom Jazz vykazuje v případě podvozku, obavy tedy nemusíte mít ani o tlumiče, ani o pružiny. A co je podstatné, zvedat v podstatě nemusíte ani kapotu, neboť o potížích třeba s únikem oleje si Jazz obvykle může nechat jen zdát.

Jak se tedy ukazuje, mýty o mimořádné kvalitě japonských vozů jsou tímto modelem potvrzeny, a to hned dvěma generacemi. Navíc skutečně nejde o drahé auto, v bazarech navzdory své kvalitě neplatí za vyhledávané zboží. Za ultra vysokou spolehlivost tak mnoho nedáte - vozy první dnes skloňované generace lze koupit od asi 20 tisíc, na exempláře ve slušném stavu s nájezdem okolo 100 tisíc km je ale třeba pár desítek tisíc přidat, 50 „táců” už bude stačit. Na další generaci (vyráběnou od roku 2013) bude třeba zhruba 130 až 140 tisíc korun, je to pořád nepříliš staré auto. A od 170 tisíc korun už lze mít opravdu pěkné kousky.

Takový vůz skutečně poslouží i menší rodině, a to nejen z hlediska prostoru pro posádku - v případě zavazadelníku lze počítat s prostorem schopným pobrat přes 1 380 litrů nákladu všeho druhu. Lepší auto pro těžké časy budete hledat obtížně, je to levný, praktický a přitom odolný vůz s nízkými provozními náklady po všech stránkách.


Auto pro těžké časy: Jednou z nejspolehlivějších ojetin vůbec je auto za pár desítek tisíc, které poslouží i rodině - 1 - Honda Jazz ojetina ilustracni foto 01Auto pro těžké časy: Jednou z nejspolehlivějších ojetin vůbec je auto za pár desítek tisíc, které poslouží i rodině - 2 - Honda Jazz ojetina ilustracni foto 02Auto pro těžké časy: Jednou z nejspolehlivějších ojetin vůbec je auto za pár desítek tisíc, které poslouží i rodině - 3 - Honda Jazz ojetina ilustracni foto 03
U druhé novodobé generace Hondy Jazz je třeba prověřit hlavně zadní brzdy, jinak jde o téměř bezproblémový vůz od zhruba 130 tisíc Kč. Foto: Honda

Auto pro těžké časy: Jednou z nejspolehlivějších ojetin vůbec je auto za pár desítek tisíc, které poslouží i rodině - 4 - Honda Jazz ojetina ilustracni foto 04Auto pro těžké časy: Jednou z nejspolehlivějších ojetin vůbec je auto za pár desítek tisíc, které poslouží i rodině - 5 - Honda Jazz ojetina ilustracni foto 05Auto pro těžké časy: Jednou z nejspolehlivějších ojetin vůbec je auto za pár desítek tisíc, které poslouží i rodině - 6 - Honda Jazz ojetina ilustracni foto 06
První novodobá generace je extrémně spolehlivá, téměř nejvíce ze všech aut. Přitom se dá koupit s vyšším nájezdem už od 20 tisíc Kč, za 50 tisíc už půjde o pěkný kousek. Foto: Honda

Zdroj: TÜV

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.