Černé skříňky v autech budou v USA povinné, od roku 2015

Americký senát schválil zákon, který počítá se zavedením povinnosti instalace tzv. černých skříněk do aut A očekáván je i souhlas druhé komory.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Černé skříňky v autech budou v USA povinné, od roku 2015

15.5.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Černé skříňky v autech budou v USA povinné, od roku 2015

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Americký senát schválil zákon, který počítá se zavedením povinnosti instalace tzv. černých skříněk do aut A očekáván je i souhlas druhé komory.

Jedno z dlouho propíraných automobilových témat začíná nabírat reálné obrysy. Senát Spojených států Amerických schválil zákon, který stanovuje povinnost vybavit všechna nová auta prodávná na americkém trhu od roku 2015 tzv. černou skříňkou, tedy zařízením, které bude průběžně ukládat informace o aktuální rychlosti vozu, směru jízdy, míře akcelerace či decelerace a další telemetrická data.

Konkrétní informace o tom, jaká data bude vlastně zařízení ukládat, zatím nejsou známy. Záměr zákonodárců hovoří jen obecně o „sledování a ukládání dat, která jsou spojena s bezpečností provozu motorového vozidla”, ale asi si dokážeme představit, o jaké detaily se bude jednat.

Otevřený záměr zákonodárců je zřejmý - usnadnit vyšetřování příčin dopravních nehod a tím do budoucna předejít vzniku dalších. Skrytý záměr ale může být docela jiný - dále se vlámat do již tak narušeného soukromí motoristů a využívat data ze situací, kdy se sice nic nestalo, ale stát se mohlo, protože byl porušen zákon, k jejich pokutování, věznění či jinému trestání.

V tuto chvíli tak americký zákon postaven není, neboť předem počítá s tím, že majitelem černé skříňky bude provozovatel vozu a státní orgány budou moci nahlížet do uložených dat jen na základě soudního příkazu. Ale to se jistě dá změnit, konec konců s výjimkami se počítá už nyní - bez souhlasu soudu budou moci záznamy vidět třeba záchranáři nebo hasiči při vyšetřování nehod. Stačí pár dalších výjimek a využití docela odlišné od původního záměru se stane realitou.

Aby celý záměr nabyl platnosti, musí zákon přijmout i sněmovna reprezentantů, očekáván je ale hladký průchod původní nebo jen mírně pozměněné verze.

My jen můžeme doufat, že se v našich končinách podobné iniciativy hned tak nedočkáme. Murphy by řekl, že zneužito bude jednou vše, co zneužito být může a neděláme si iluze, že by i cosi jako černé skříňky jednou nepřineslo popotahování řidičů za chování, kterým nikomu nebylo nikterak ublíženo. Protože když už tam přece ty černé skříňky jsou... Tak ať tam raději nejsou.

Přečtěte si také:
- Policejní Passat a mrtvý motorkář v Dobříši: zabíjet a mlžit
- Výběr spotřební daně z paliv loni vážně klesl, změnit to jde snadno
- Limity spotřeby paliva vyženou z trhu nových aut miliony zákazníků


Černé skříňky v autech budou v USA povinné, od roku 2015 - 1 - Cerna skrinka letadlo
Černé skříňky v letadlech zpravidla nejsou černé. Ale o to tu asi nejde...

Zdroj: Car and Driver

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše