Chcete nové auto? Nakupujte raději rychle, brzy zmizí z nabídky spousta motorů

Nabídka aut, včetně jejich motorizací, měla v posledních letech tendenci se jen rozšiřovat. Tomu bude konec, paleta motorů v létě pořádně prořídne.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Chcete nové auto? Nakupujte raději rychle, brzy zmizí z nabídky spousta motorů

31.1.2018 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Chcete nové auto? Nakupujte raději rychle, brzy zmizí z nabídky spousta motorů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nabídka aut, včetně jejich motorizací, měla v posledních letech tendenci se jen rozšiřovat. Tomu bude konec, paleta motorů v létě pořádně prořídne.

V automobilovém průmyslu nyní probíhá malá revoluce. Na jednu stranu se odehrává před zraky všech, na tu druhou ale platí, že jen málokdo tuší, jaké konkrétní důsledky bude mít. Kde kdo ví, že od září roku 2017 se spotřeba a emise aut měří podle nové metodiky WLTP a ti znalejší budou vědět také to, že se týká pouze vozů nově uváděných na trh. Od září letošního roku ji ale budou muset absolvovat všechny aut vozů, které mají být nadále prodávány. A právě tento moment bezprecedentním způsobem otřese trhem.

Na rozdíl od dřívějších testů spotřeby a emisí v rámci „Nového evropského jízdního” cyklu (NEDC) z roku 1992, postupně nastupuje „Světově harmonizovaná testovací procedura lehkých vozidel”. Jako moment jejího nasazení je obecně vnímáno září roku 2017, toto vnímání je ale v podstatě mylné - v tuto chvíli se týká naprosté hrstky aut. Tím pravým momentem jejího nástupu se stane až září roku 2018, kdy se dotkne úplně všech nových vozů na trhu.

Stejně jako jako dřívější NEDC, také WLTP zjišťuje množství vyprodukovaných emisí a spotřebu paliva, jen jiným, prý realističtějším způsobem. Ten má zabránit dosavadním podvodům s naměřenými hodnotami, protože přesněji definuje podmínky, za kterých je měření provedeno. Navíc je testování v laboratoři doplněno o skutečné jízdy na silnicích. Ty se skrývají pod názvem Real Driving Emissions (RDE), jejichž výsledky se nesmí od laboratorního měření odlišit o více než 110 procent (tedy nesmí být více jak 2,1x vyšší). To se zdá být jako velká tolerance, je ale tak nastavena proto, že podmínky RDE nejsou příliš přesně definovány a jde jen o jakési ověřovací měření.

Pro zákazníka je to zdánlivě výhoda. Výsledky nových testů mají být realističtější, však podle Asociace výrobců automobilů (VDA) mají zvýšit papírovou spotřebu paliva nejméně o 20 %. Udávané hodnoty tak budou lepším vodítkem ke koupi skutečně úsporného a nebo k přírodě šetrného vozu. Takže všechno pěkné? Ne ta tak docela.

Jednak jsou tu vysocí představitelé automobilek, kteří tvrdí, že nové testy stejně nevyřeší problémy stávajících nerealistických testů NEDC, které se staly terčem obřích machinací. Expert Mercedesu Christoph Höhmann, zodpovědný za certifikaci emisí a spotřeby v EU, řekl, že sice stojí za WLTP, považuje jej ale jen za jakýsi krok z bláta do louže. Na otázku, jestli si myslí, že nový testovací režim je správná věc, odpověděl: „Je lepší než ten starý. Ale pokud očekáváme, že bude všechno napraveno, pak to není pravda.“

Höhmann říká, že automobilky si časem stejně najdou cesty, jak výsledky testování „ohnout”, WLTP prostor pro takové jednání pouze zmenšuje. Pokračuje příkladem nových testů RDE, které zahrnují analýzu emisí na silnici pomocí zařízení PEMS (Portable Emissions Measurement System). „Rámec testu neříká, kdy musíte během jízdy přeřadit rychlostní stupeň, nebo zda byste během testu měli používat například klimatizaci nebo vyhřívání zadního okna. Klimatizace by mohla mít obrovský vliv, nemusíte ji zapínat, ale pravděpodobně ji budete mít zapnutou v reálném světě.“

WLTP bude také poskytovat odlišné výsledky v závislosti na zvolené výbavě auta, která ovlivňuje hmotnost, aerodynamiku a spotřebu energie. Aktualizovaný měřící proces tedy možná přinese zpřesnění dat, spásu ale rozhodně nepředstavuje. Přesto se zcela jednoznačně stane katem spousty dnes nabízených motorů.

Po diskuzích se zástupci automobilek víme, že výrobci mají nyní plné ruce práce, aby vůbec získali do září certifikaci podle protokolu WLTP pro všechny nabízené modely. Zkušební stolice jedou na plné obrátky a pokud se nepodaří zajistit všechny dokumenty, prodej nových aut v EU bez nutné homologace bude od září protizákonný. Předpisy WLTP jsou obsaženy na více než 700 stranách, přičemž samotná zkouška trvá dvakrát tolik než u starého NEDC. Aby nedošlo k podvádění, všechny testy WLTP jsou dohlíženy nezávislým subjektem, zatímco 50 % RDE testů musí provést externí organizace.

Některé automobilky už nyní připouští, že homologaci všech verzí nestihnou včas a nástup nových verzí motorů bude znamenat „díry” ve výrobě některých modelů. To ale není to nejhorší, hlavní potíží je, že spousta současných motorů novými testy prostě nemůže projít - buď vůbec nesplní emisní limity nebo budou klasifikovány jako příliš „užrané” na to, aby bylo ekonomicky únosné je dále nabízet pod tíhou masivních pokut EU.

Reálný nástup WLTP tak efektivně pošle do důchodu spoustu současných motorů. Proto třeba Škoda už nyní vyprodává některé verze svých aut, protože jejich motory jsou s WLTP nekompatibilní. Pokud jde o koncern Volkswagen, můžeme u většiny mainstreamových aut nadále počítat už jen s agregáty s objemem 1,0, 1,5 a 2,0 litru. Nabídka prořídne i u jiných značek a víme o jedné, které zůstane v nabídce pouze jediný benzínový motor.

Všechny konkrétní důsledky nemůžeme i s ohledem na příslib diskrétnosti některým našim zdrojům ani vypočítat, mnohé automobilky ale předem přiznávají, že koncovým zákazníkům nějakou chvíli nebudou mít co kloudného nabídnout a očekávají výrazný pokles zájmu. Spasit je má pouze firemní klientela, která své autoparky inovovat musí a na atraktivitu toho či onoho konkrétního motoru pro zákazníka až tak nehledí.

A mimochodem, pokud byste si mysleli, že automobilky s vidinou takové budoucnosti mohou dnes nabízené vozy alespoň nějakou dobu skladovat a tím vyjít zákazníkům vstříc, je třeba dodat, že Evropská unie myslela i na to. Množství skladových aut plnících pouze staré normy limituje a ty ve výsledku nebudou k mání dlouho.

Nabídka motorů nových aut od léta bezprecedentně prořídne, cokoli nabízeného déle než chvíli z ní může zcela zmizet a nikdy už se nevrátí. Pokud tedy máte nějaký nový vůz vyhlédnutý, doporučujeme s nákupem příliš neotálet, od září už mezi novými auty nemusí být z čeho brát...


Chcete nové auto? Nakupujte raději rychle, brzy zmizí z nabídky spousta motorů - 1 - WLTP od zari 2018 povinne pro vsechny 01Chcete nové auto? Nakupujte raději rychle, brzy zmizí z nabídky spousta motorů - 2 - WLTP od zari 2018 povinne pro vsechny 02
Stručný anglický popis, co se skrývá pod čtyřmi písmeny WLTP. V létě se budou se dít věci

Chcete nové auto? Nakupujte raději rychle, brzy zmizí z nabídky spousta motorů - 3 - mereni rde emissions analytics uk 01Chcete nové auto? Nakupujte raději rychle, brzy zmizí z nabídky spousta motorů - 4 - mereni rde emissions analytics uk 02Chcete nové auto? Nakupujte raději rychle, brzy zmizí z nabídky spousta motorů - 5 - mereni rde emissions analytics uk 03Chcete nové auto? Nakupujte raději rychle, brzy zmizí z nabídky spousta motorů - 6 - mereni rde emissions analytics uk 04Chcete nové auto? Nakupujte raději rychle, brzy zmizí z nabídky spousta motorů - 7 - mereni rde emissions analytics uk 05Chcete nové auto? Nakupujte raději rychle, brzy zmizí z nabídky spousta motorů - 8 - mereni rde emissions analytics uk 06Chcete nové auto? Nakupujte raději rychle, brzy zmizí z nabídky spousta motorů - 9 - mereni rde emissions analytics uk 07Chcete nové auto? Nakupujte raději rychle, brzy zmizí z nabídky spousta motorů - 10 - mereni rde emissions analytics uk 08
Měření emisí externí firmou v reálném provozu (RDE)

Mirek Mazal

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše