Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík

Auto obvykle není dobrou investicí, každý rok se ale na trhu objevují taková, která se dají koupit ještě relativně levně, než začnou stoupat na ceně. Experti z Hagerty taková vybrali.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík

12.1.2019 | Mirek Mazal

Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Auto obvykle není dobrou investicí, každý rok se ale na trhu objevují taková, která se dají koupit ještě relativně levně, než začnou stoupat na ceně. Experti z Hagerty taková vybrali.

Automobil je běžně spotřebním zbožím, které si jednoho dne za určitou cenu koupíte, pak jej několik let provozujete a nakonec jej za zlomek původní ceny prodáte. Jiný osud těžko kdy potká jakoukoli Škodu Octavia 2,0 TDI, na trhu se ale vyskytují i zajímavější vozy s jedinečným charakterem, které byly vyrobeny v citelně menším množství. A jejich koupě v určitou chvíli ztrátová být nemusí.

Obvykle to není v momentě, kdy je koupíte nová, to byste si museli pořídit limitované speciality nejprestižnějších značek, na které naprostá většina z nás nemá peníze. Dobrou investicí se ale mohou stát i starší vozy prodávané za nanejvýš statistíce korun, kterých v určité chvíli začne být na trhu ve slušném stavu tak málo a poptávka po nich zůstane tak vysoká, že dojde k postupnému růstu jejich cen.

Viděli jsme to už mnohokrát, například svého času nijak zvlášť populární BMW Z3 M Coupe se kdysi dalo koupit v dokonalém stavu jako ojetina za 500 nebo 600 tisíc korun. Pokud jste nad ním tehdy ohrnuli nos, ušetřili jste půl milionu, pokud ne, dnes ho můžete prodat klidně o další milion dráž, během pouhých pár let se stalo žádanou a nedostupnou raritou.

Přesně tento moment ke koupi se ve svém nejnovějším výběru snaží vystihnout společnost Hagerty. Firma zaměřující se na oceňování a pojišťování klasických aut a další záležitosti s nimi spojené vydala pro seznam aut pro letošní rok, která se nyní dají koupit relativně levně, později se ale mají stát žádanými klasickými modely. Výběr zahrnuje šest dostupných vozů, které není složité sehnat ani u nás nebo v Evropě. Podívejme se tedy, jakým směrem by se měly ubírat investiční plány zájemců o zajímavé automobily, na kterých neproděláte kalhoty.

1. Chevrolet Corvette Grand Sport (1996)

Jakákoliv Corvette má šanci být obdivovanou sběratelskou komoditou, u některých je to ale pravděpodobnější než u jiné. Obecně nepříliš vyhledávaná 'Vette generace C4 se v roce 1996 vyráběla ve verzi Grand Sport, které bylo vyrobeno jen 1 000 kusů. V Evropě jde celkem o raritu, i tady se ale čas od času kousek v prodeji objeví. Většina z omezené edice byla od počátku vnímána jako sběratelské objekty, proto majitelé udržovali vozy od počátku ve výborné kondici. Doteď ale ceny padly až někam k půlmilionu korun, nyní by měly zamířit rychle nahru.


Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 1 - Auta ktera se stanou klasikami v roce 2019 01Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 2 - Auta ktera se stanou klasikami v roce 2019 02Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 3 - Auta ktera se stanou klasikami v roce 2019 03

2. Porsche Boxster (1997-2004)

První moderní pokus o dostupný roadster Porsche dosud nepůsobil jako spolehlivá investice, jeho ceny padly velmi nízko. Pro letošní rok ale Hagerty předpovídá obrat. Moderní klasika se vyznačuje vynikajícími jízdními vlastnostmi, které bývají přehlíženy ve stínu slavnějších modelů stuttgartského portfolia. Podceňovaný Boxster nabídne opravdu hodně, slušné kusy přitom dnes startují i na méně než 200 tisících Kč.

Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 4 - porsche boxster s 986 ilu 02Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 5 - porsche boxster s 986 ilu 03Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 6 - porsche boxster s 986 ilu 05

3. Subaru Impreza WRX STi (2004-2007)

Jeden ze snů mladých mužů, kteří vyrostli a najednou mají peníze na uložení do vysněného vozu. Jedním z takových může být Subaru Impreza WRX STi z poloviny minulé dekády, které se objevilo v mnoha počítačových hrách. Virtuální realita z Need for Speed se může stát skutečností a starší verze budou růst na ceně. Problémem je omezená nabídka originálních kusů v dobrém stavu, když ale nějaký najdete, můžete se těšit z hodně zajímavého auta, které poroste na ceně. Aktuálně můžete vybírat exempláře od asi 300 tisíc Kč výše.

Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 7 - trista 2004 subaru impreza wrx sti 02Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 8 - trista 2004 subaru impreza wrx sti 03Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 9 - trista 2004 subaru impreza wrx sti 06

4. Toyota MR2 (1985-1989)

Lehký sportovní roadster s motorem uprostřed přináší požitek z jízdy a podle Hagerty potěší i sběratele benzínových klasik. První generace vznikla ve spolupráci s automobilkou Lotus, tím pádem světlo světa spatřila tunová motokára. Zvládá pobavit řidiče i přinést finanční zhodnocení počátečního vkladu, stačit vám bude i méně než 100 tisíc Kč.

Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 10 - Auta ktera se stanou klasikami v roce 2019 04Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 11 - Auta ktera se stanou klasikami v roce 2019 05Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 12 - Auta ktera se stanou klasikami v roce 2019 06

5. Buick Roadmaster (1991-1996)

Jeden z nejprostornějších kombíků všech dob, který zvládne pojmout až sedm cestujících nebo až ukrutných 2 616 litrů nákladu, je původně ryze americkým zbožím, není ale zase tak těžké jej pořídit i v Evropě. Na prodej tu bývají současně i desítky kusů s cenami slušných exemplářů začínajícími na asi 200 tisících Kč. Osmiválec spojený výhradně s automatem je typický pro zemi původu a představuje vskutku netradiční cestu k pohodlnému a praktickému autu, které na ceně jen poroste.

Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 13 - Nejprostornejsi kombi vsech dob 25Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 14 - Nejprostornejsi kombi vsech dob 26Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 15 - Auta ktera se stanou klasikami v roce 2019 07

6. Dodge Ram SRT10 (2004-2006)

Ani v České republice kupodivu není až tak složité svého času nejrychlejší pick-up světa. Desetiválcové provedení s pohonem z Viperu může být vybaveno i manuální převodovkou a představuje vskutku svérázné řidičské náčiní - vypadá nemotorně, jeho pět stovek koní a pohon zadních kol ale pálí pneumatiky na počkání. V Evropě se najde nyní v prodeji asi 20 kousků a ceny už stoupají - začínají na ďábelských 666 tisících Kč.

Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 16 - dodge ram srt10 prodej 03Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 17 - dodge ram srt10 prodej 07Experti vybrali dostupná auta, na nichž letošní koupí vyděláte. Je tu i obří kombík - 18 - 2004 dodge ram srt10 10

Zdroj: Hagerty

Mirek Mazal