Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech? Chytrý postup ušetří čas i trápení

Pokud neparkujete v garáži, ranních patálií s namrzlými skly auta se v zimě nezbavíte. Jak se s nimi tedy poprat co možná nejrychleji?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech? Chytrý postup ušetří čas i trápení

2.1.2020 | Mirek Mazal

Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech? Chytrý postup ušetří čas i trápení

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud neparkujete v garáži, ranních patálií s namrzlými skly auta se v zimě nezbavíte. Jak se s nimi tedy poprat co možná nejrychleji?

Letošní zima zatím řidičům moc zabrat nedává, o to více nepříjemnosti ale připravují rána, jako je to dnešní. Starosti s „rozmrazováním” auta při nich mají ráno všichni, kteří nemají to štěstí a parkují mimo garáž nebo nemají vůz vybavený nezávislým topením. Každý řeší tuto nepříjemnost po svém - někdo zkrátka vezme škrabku a oddře si své, další si sednou do auta a čekají, až se na místě vyhřeje. A jiní riskují a s mizerným výhledem na všechny strany vyrazí na cestu.

Ani jedna z těchto cest ale není ideální - některé jsou zdlouhavé, další zbytečně pracné, jiné nebezpečné. Správným postupem se lze této patálie zbavit relativně rychle a s výsledkem, který vás bude těšit. Stačí se držet kombinace triků, která se osvědčila jako nejefektivnější.

Pochopitelně, stále se neobejdeme bez dobré škrabky na sklo - každý nechť si vybere tu, která mu sedí nejvíce. Po odemknutí vozu je ideální nastartovat motor a pustit výhřev zadního okna. Šťastlivci s elektrickým vyhříváním i předního okna mají vystaráno stiskem příslušného spínače, ale zbytek je odsouzen podniknout další krok. Následuje zapnutí topení na maximální možnou teplotu a navedení foukaného vzduchu na čelní sklo.

Není z toho potřeba mít strach, postupným zahříváním sklo hned nepraskne, neboť topení se bude zahřívat pomalu. Třetím bodem celé akce je zapnutí vnitřního okruhu. Recirkulace uvnitř zamezuje přístupu studeného vzduchu zvenčí, topení tak rychleji zahřeje vzduch v kabině. Problém je, že dva poslední kroky v moderních autech často nelze provést současně, zůstaňte tedy alespoň u maximálního proudu vzduchu na čelní sklo.

Až poté je čas vystoupit znovu ven a pustit se do manuálního čištění námrazy na vozidle. Začít je třeba u bočního prosklení, které bývá vzhledem ke své velikosti namrznuté relativně málo a díky tloušťce skel také nejdříve povolí. S tím si tedy poradíte rychle a než se tak stane, topení dostane chvíli času na zahřátí čelního skla, které naopak bývá namrznuté nejvíce. Díky tomu se alespoň částečné uvolní vrstva ledu z předního okna, jehož očištění vám pak půjde snáze.

Pokud byste chtěli postup dále urychlit, můžete použít tekutiny, díky nimž námraza povolí ještě rychleji. V obchodech se dají koupit rozličné rozmrazovače, obvykle chemické směsi, nám se ale nejvíce osvědčila směs, která svou primitivností mnoho důvěry nevzbuzuje, funguje ale velmi dobře. Stačí smíchat ocet s vodou v poměru 3:1 a tento „lektvar” nanést na sklo pomocí vlastního rozprašovače. Uvidíte, jak snadno pak půjde námraza dolů. Příjemným a rychlým procese se zbavování auta ledu a sněhu nestane, tak příjemný a rychlý, jak jen může být, ale bude.


Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech? Chytrý postup ušetří čas i trápení - 1 - Navod na skrabani v zime 01Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech? Chytrý postup ušetří čas i trápení - 2 - Navod na skrabani v zime 02Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech? Chytrý postup ušetří čas i trápení - 3 - Navod na skrabani v zime 03
Namrzlé auto čeká o zimních ránech na naprostou většinu řidičů

Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech? Chytrý postup ušetří čas i trápení - 4 - Jak co nejrychleji zbavit skla auta namrazy 01
Pokud si s námrazou chcete poradit co nejrychleji, nejprve pusťte motor a namiřte proud vzduchu a čelní sklo

Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech? Chytrý postup ušetří čas i trápení - 5 - Navod na skrabani v zime 04
Pak se pusťte do těch bočních, která půjdou obvykle mnohem snáze

Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech? Chytrý postup ušetří čas i trápení - 6 - Navod na skrabani v zime 05
A pak teprve očistěte čelní sklo, jehož námraza v mezičase obvykle povolí

Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech? Chytrý postup ušetří čas i trápení - 7 - Jak co nejrychleji zbavit skla auta namrazy 02Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech? Chytrý postup ušetří čas i trápení - 8 - Jak co nejrychleji zbavit skla auta namrazy 03
Chcete-li postup dále zrychlit, připravte si doma vlastní rozmrazovač. Stačí smíchat ocet a vodu v poměru 3:1...

Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech? Chytrý postup ušetří čas i trápení - 9 - Jak co nejrychleji zbavit skla auta namrazy 04Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech? Chytrý postup ušetří čas i trápení - 10 - Jak co nejrychleji zbavit skla auta namrazy 05
...a námraza půjde dolů velmi snadno

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše