Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby

Je to paradox, ale čím novější auto máte, tím snáze může být ukradeno. Způsoby obrany ale existují a s trochou kreativity nemusí být ani komplikované, ani drahé.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby

24.11.2018 | Mirek Mazal

Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to paradox, ale čím novější auto máte, tím snáze může být ukradeno. Způsoby obrany ale existují a s trochou kreativity nemusí být ani komplikované, ani drahé.

Vývoj aut míří stále kupředu, přesto lze dnes ta moderní ukrást snáze než kdy dříve. Zloději ze staré školy se svými šperháky moc šanci nemají, ti vybavení moderní technikou dostupnou už za pár stovek vás ale o auto připraví rychle a nenápadně.

Zámkové experty nahradily počítačové technologie těžící ze systémů ulehčeného přístupu do vozu a jeho startování. Bezklíčový systém vstupu a startu sice usnadňuje život, paradoxně ale pomáhá také nenechavcům nepozorovaně odcizit celý automobil během pár chvil. Je to tak rychlé a efektivní, že si Nicolas Cage s Angelinou Jolie musí při sledování sebe sama ve filmu „60 sekund” dlouho drbat hlavu. Tak dlouho to dnes netrvá nikomu.

Je úplně jedno, že máte v autě nejlepší imobilizér nebo alarm, nic z toho nefunguje, pokud si auto „myslí”, že jej otevírá a startuje jeho právoplatný majitel. A přesně toho dnes každý trochu schopný zloděj dosáhne. Patřičně vybavený kriminálník dokáže zesílit vyhledávací signál klíče umístěného třeba uprostřed vašeho domu tak, auto detekuje i na desítky metrů. Jednoduše do něj sedn a odjede, aniž by vzbudil podezření.

Je to znepokojivý stav, zvláště když systémem zvaným též keyless může být vybaven skoro jakýkoli automobil bez ohledu na třídu a cenu. Není ale neřešitelný. Pokud se chcete vyhnout trvalé deaktivaci systému bezklíčového vstupu a přesto klidně spát, tady je pár možných řešení.

1. Odstínění klíče

Nejjednodušším opatřením je odstínění signálu vysílaného automobilovým klíčem. Pokud se nedostane mimo vymezený prostor, pak jeho signál nikdo bez fyzického přístupu ke klíči nemůže zesílit a auto jednoduše odcizit.

Je to možné provést mnoha způsoby. Důvtipní kutilové si vyrobí stylovou kovovou krabici se znakem oblíbené automobilky, ti méně kreativní do dají klíč do obyčejného kuchyňského hrnce. Fungovat pochopitelně bude i trezor a nejjednodušší je zabalit klíč do alobalu; jen pozor na to, aby klíč neskončil na grilu s bramborami.

Lépe vyhlížejícím řešením jsou nepropustná pouzdra, která svým materiálem odcloní veškeré vlnění. Metalické kapsy vytváří Faradayovu klec, která veškeré vysílané vlnění zachytí a nevypadají hloupě. Seženete je nanejvýš za pár stovek.


Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby - 1 - Ochrana pred modernim kradenim aut 01Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby - 2 - Ochrana pred modernim kradenim aut 02Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby - 3 - Ochrana pred modernim kradenim aut 03

2. Tajný vypínač

Pochopitelně, stejně jako můžete zabránit tomu, aby se klíč spojil s autem na straně klíče, může něčeho podobného dosáhnout i na straně auta - stačí, aby ani úspěšné vyhledání klíče nebylo zlodějům nic platné.

Tajný vypínač na odpojení paliva nebo elektrické energie od motoru je dlouhodobě vyhledávanou fintou nejen českých řidičů. Další velmi levná varianta přerušení dodávky bezpečnostním relátkem umožňuje blokovat například startér, zapalování anebo elektrické čerpadlo. Skrytý vypínač se zloději naučili bystře lovit, pro nervózního lapku ale může mít každé zdržení cenu ztráty života na svobodě. Takže když mu auto nepůjde rychle nastartovat, kradení si rychle rozmyslí a vyhlédne si lehčí kořist.

Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby - 4 - Ochrana pred modernim kradenim aut 10Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby - 5 - Ochrana pred modernim kradenim aut 11Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby - 6 - Ochrana pred modernim kradenim aut 12

3. Mechanické zabezpečení

Zdánlivě překonaná řešení se dnes vracejí do módy. Těžké páky na volant, zámky pedálů či řadicích pák prakticky znemožňující manipulaci i s jinak ovládnutým vozidlem postupně zmizely z novějších aut, teď ale představují další účinnou cestu, jak moderním zlodějům zkřížit plány.

Jsou to už dražší a někdy také uživatelsky komplikovanější způsoby (někteří si koupí i soukromou botičku podobnou té, kterou dává policie za špatné parkování), zloděj fascinován možností ukrást auto pár elektronickými „udělátky” z Číny ale nemá šanci si s nimi jakkoli poradit. Krádež vzdá, jen co je uvidí.

Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby - 7 - Ochrana pred modernim kradenim aut 04Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby - 8 - Ochrana pred modernim kradenim aut 05Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby - 9 - Ochrana pred modernim kradenim aut 06

4. Softwarové zabezpečení

Nejdražším, ale také nejelegantnějším řešením na tomto seznamu je boj stejnými, tedy elektronickými prostředky. Pokud nechcete vypnout celý keyless, pak jsou k dispozici zařízení, která přidávají další elektronickou ochranu před startem a skrytě sledují pohyb vozidla.

Dodatečně zabudovaný systém vysílá signál, který přijímá centrální pracoviště. Jakýkoliv nezvyklý pohyb s automobilem systém okamžitě nahlásí a majitel dostane zprávu. Pokud není pohyb autorizován, je vydán podnět soukromým detektivům i policii, která začne případ řešit jako krádež. Nic není neprůstřelné, ale znovu - moderní zloději obvykle nejsou připraveni řešit jakékoli další překážky a podobný systém už nepřechytračí.

Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby - 10 - Ochrana pred modernim kradenim aut 07Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby - 11 - Ochrana pred modernim kradenim aut 08Jak ochránit vaše auto před moderními zloději? Existují levné a zaručené způsoby - 12 - Ochrana pred modernim kradenim aut 09

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.