Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná stačí říci pravdu

Mezi lidmi koluje spousta různých „triků”, které vám v takové situaci mají pomoci, ze všech ale má nakonec nejlépe fungovat ta možná úplně nejobyčejnější - upřímnost.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná stačí říci pravdu

29.5.2020 | Petr Prokopec

Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná stačí říci pravdu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mezi lidmi koluje spousta různých „triků”, které vám v takové situaci mají pomoci, ze všech ale má nakonec nejlépe fungovat ta možná úplně nejobyčejnější - upřímnost.

Říká se, že lež má krátké nohy a daleko neujde. A stejně tak se říká, že bychom měli dodržovat pravidla silničního provozu. Nicméně běžně dochází k situacím, kdy je porušujeme. A co více, následně ještě lžeme, abychom z daného průšvihu vybruslili. Jak přitom zjistila americká společnost CarInsurance, i tento přístup se rychle jedoucím motoristům může vyplatit. Stejně tak ovšem vyšlo najevo, že ještě účinnější bývá docela obyčejná upřímnost.

Dle studie CarInsurance 29 procent řidičů uvedlo, že nikdy nebyli nachytáni při rychlé jízdě. Naopak u 36 procent respondentů na střet se zákonem kvůli jízdě přes limit v posledních pěti letech došlo. Takřka jedna třetina hříšníků (konkrétně 31 %) následně uvedla, že při jednání použila výmluvu, zatímco 64 % lidí šlo cestou upřímnosti.

My se nejprve zastavíme u lhářů, jejichž nejčastějším argumentem (v 37 %) byla nevědomost, že jedou rychle. A zajímavé je, že ve 32 procentech případů tato výmluva zafungovala. Stejně jako ve 20 procentech případů prošla výmluva na pozdní příchod do práce či lékařskou pohotovost. Dále se jako efektivní lež jeví zmínka o nutnosti použít toaletu, kromě toho řidiči uvedli, že neviděli značku s omezením či měli jednoduše držet krok s okolní dopravou. Prochází také výmluvy, dle nichž motoristé spěchali vyzvednout dítě či k soudu, ovšem již jen ze 13, respektive 10 procent.

Ještě častěji ale zafungovala upřímnost, tedy obvykle prosté přiznání, že řidič věděl, že jede rychle, doufal, že se na to nepřijde a už to nebude opakovat. Policisté jsou v takovém případě skoro u každého druhého řidiče (41 %) shovívaví a řeší situaci pouze domluvou, zejména pak v případě mužů - 84 procent žen uvedlo, že nikdy nepožádaly o řešení domluvou. „Obyčejná” pravda - neboť obvykle nejvyšší povolenou rychlost porušujeme proto, že limit shledáme zbytečně nízkým a činíme tak vědomě - je tak paradoxně nejlepším řešením, jak se z následných patálií vyvléci.

Zajímavé je zjištění, že dle 56 procent dotázaných je jízda přes limit v pořádku, když jedou po dálnici. Častěji přitom tento názor zastávají muži (62 %) než ženy (51 %). Ve srovnání s loňskem jde o nižší čísla, neboť v předchozím kole ankety schvalovalo rychlou jízdu mimo rezidenční oblasti hned 71 procent respondentů. K opačnému vývoji pak došlo při zvažování vlivu počasí, neboť 41 % lidí je ochotno jet rychleji za slunečného dne. Loni to bylo jen 28 %.

Pro Američany je pokuta za rychlost nemalým problémem, nikoliv jen proto, že musí přesunout obsah svých peněženek do státní kasy. Zároveň přestupek ovlivňuje i výši pojištění, přičemž za jednu pokutu může roční poplatek narůst o 22 až 30 procent v závislosti na tempu a státu. Nicméně pokud vás strážci zákona nachytají, jak překračujete limit minimálně o 50 km/h, může již pojistka narůst dokonce až o 70 procent.

Je tedy vlastně pochopitelné, proč lidé zkouší policistům lhát. Stejně se ale efektivnější jeví zdá být upřímnost, nakonec policisté musí být unaveni slýchat dokola ty samé výmluvy a někteří budou podobně jednajícím řidičům dávat pokutu bez jakéhokoli rozmyslu.


Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná stačí říci pravdu - 1 - USA pokuty za rychlost vymluvy a uprimnost 01Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná stačí říci pravdu - 2 - USA pokuty za rychlost vymluvy a uprimnost 02Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná stačí říci pravdu - 3 - USA pokuty za rychlost vymluvy a uprimnost 03
Americká policie slyší velmi často od rychle jedoucích motoristů výmluvy i upřímnost. A dost často dotyčné nechává jen pouze s varováním, ať již lhali či ještě častěji když mluvili pravdu

Zdroj: CarInsurance

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše