Kdy letos přezout na zimní pneu? Nenechte se zmást klamnými signály

I když prodejci pneu by byli nejraději, kdybyste přezuli už v srpnu a počasí předchozích dnů mohlo motivovat k témuž, faktem je, že ten správný čas pro většinu z nás ještě nenastal.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Kdy letos přezout na zimní pneu? Nenechte se zmást klamnými signály

30.10.2019 | Petr Prokopec

Kdy letos přezout na zimní pneu? Nenechte se zmást klamnými signály

/

I když prodejci pneu by byli nejraději, kdybyste přezuli už v srpnu a počasí předchozích dnů mohlo motivovat k témuž, faktem je, že ten správný čas pro většinu z nás ještě nenastal.

V posledních týdnech jsme se několikrát věnovali zimním pneumatikám, respektive výměně těch letních za zimní, když jsme vám přiblížili výsledky německých i českých testů. 1. listopad je již za humny, což dle §40a zákona 361/2000 Sb. znamená, že řidiči mají povinnost použít právě zimní pneumatiky. Nicméně legislativa není až tak striktní, jak by se na první pohled mohlo zdát, neboť zákonodárci kupodivu v tomto případě měli všech pět pohromadě a pamatovali i na výkyvy počasí.

Co přesně to tedy znamená? Především tolik, že zimní pneumatiky musíte mít na svém voze nasazeny v případě, kdy je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Případně ve chvílích, kdy lze vzhledem k povětrnostním podmínkám něco takového předpokládat. Tyto body jsou velmi důležité, neboť pokud do dané rovnice zařadíme i aktuální meteorologickou předpověď, můžete návštěvu pneuservisu ještě na dlouho odložit a vyhnout se zbytečným problémům.

Český hydrometeorologický ústav totiž předpokládá, že ačkoli dnes, zítra a částečně ještě v pátek bude opravdu a zima, v dalších dnech máme očekávat stabilně přes 10 stupňů - již v sobotu má být 14 stupňů. A i první listopadové týdny má být relativně teplo, pod oněch 10 stupňů teplota klesne spíše zřídka.

Zimní pneumatiky jsou ovšem koncipovány tak, aby dobře fungovaly při teplotách do 7 stupňů Celsia a i za nich fungují hůře než letní, pakliže nesněží. Kdysi jsme vám ukazovali test, který dokládal, že na suchu a mokru fungují letní lépe za jakékoli teploty, tedy i pod nulou. Řeči o průměrné denní teplotě nižší než 8 stupňů coby vhodných podmínkách pro přezutí jsou jen ničím nepodloženým mýtem - zimní pneu jsou lepší jen na sněhu a ledu, musely by panovat teploty v řádu desítek stupňů pod nulou, aby byly lepší i na suchu. Nakonec, před brzkým přezouváním nedávno varovalo i BMW - na suché i mokré silnici jsou letní pneumatiky lepší bez ohledu na teplotu.

Ani mírnější zimní počasí ovšem v dohledné době nelze očekávat, a tak s použitím zimního obutí lze počítat jak s vyšší spotřebou, tak především s horšími jízdními vlastnostmi - například brzdná dráha se prodlužuje až o desítky procent, jak znovu ukázalo zmíněné srovnání BMW. A v neposlední řadě budou „zimáky” trpět také větším opotřebením a můžete si je při vyšším nájezdu snadno zničit dříve, než je poprvé budete skutečně potřebovat. Přezutí z letních pneumatik v tuto chvíli nedává velký smysl, pokud nemíříte do hor, nebo tam nežijete.

Tímto vás rozhodně nechceme vyzývat k tomu, abyste na zimní pneumatiky zcela zanevřeli, o jejich přínosu za adekvátních podmínek nemá smysl diskutovat, nakonec i to výše zmíněné srovnání jasně ukázalo. Jen je zkrátka třeba používat hlavu více než kdy jindy a sledovat předpověď počasí. Že bude listopad, neznamená fakticky nic - může být a podle všeho bude tepleji než v posledních říjnových dnech.

Vyjma horských oblastí tedy návštěvu pneuservisu skutečně ještě odložte, a pokud ji máte již za sebou, možná popřemýšlejte, zda na zimních opravdu setrvat. Zvláště pokud máte velký nájezd a používáte dvě sady kol, jejichž výměna je jednoduchá a levná. Mít na zimní přezuto moc brzy není nic chytrého nebo opatrného - i špičkové zimní pneu v teple obvykle fungují hůře než mizerné letní...


Kdy letos přezout na zimní pneu? Nenechte se zmást klamnými signály - 1 - adac test zimnich pneu 2016 ilu 01Kdy letos přezout na zimní pneu? Nenechte se zmást klamnými signály - 2 - adac test zimnich pneu 2016 ilu 02Kdy letos přezout na zimní pneu? Nenechte se zmást klamnými signály - 3 - adac test zimnich pneu 2016 ilu 03
Zimní pneumatiky jsou koncipované tak, aby to nejlepší odváděly při teplotách maximálně do 7 stupňů Celsia. V první listopadových týdnech lze ale čekat naprůměrně teplé počasí. Pokud tedy nebydlíte na horách či v oblasti, kde je zimní obutí vyžadováno dopravními značkami, s přezouváním ještě vydržte

Foto: ADAC

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše