Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Na magistrále v Praze přibyl zbytný semafor. Proboha proč?
5.8.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek
Místo řešení problémů v pražské dopravě se řidiči dočkali jen další restrikce, která jim znechutí vjezd do centra. Tentokrát opravdu hloupé.
Ode dneška budou řidiči pohybující se pražské magistrále potřebovat opět o něco pevnější nervy. V zocelování jim pomůže nový světelný semafor zprovozněný na konci Nuselského mostu ve směru do centra - ano, tam, kde není žádná křižovatka, přechod, ani nic podobného, je tam prostě „jen tak”. Opatření města je součástí dopravního zklidňování centra, což si můžete představit jako jeden z těch účinných a moderních výdobytků dnešního urbanismu zaměřeného hlavně na vyhánění lidí i s jejich auty z měst, nebo ještě lépe, cestou k jejich zdržení, zregulování a ideálně zpoplatnění. Že jsem příliš paranoidní? Tak se na to podívejme.
Nejspíš se shodneme na tom, že přivedení jedné z nejdůležitějších dopravních tepen metropole téměř do jejího středu nebylo z těch nejšťastnějších řešení. V době vzniku magistrály svůj účel jistě splnilo, jeho krátkozrakost však odhalil v celé své nahotě přibývající počet aut a obzvláště promeškání rozvoje další infrastruktury, která by dovolila řidičům Praze se zdaleka vyhnout, když do ní vůbec nemíří.
Následky motoristé i obyvatelé Prahy sklízí dodnes a nemá smysl nad tím brečet. Podstatné je, jestli město má zájem provést nějakou nápravu. V případě magistrály můžeme beze všech pochybností říci, že nikoli, pokud tedy nepovažujete za zlepšení rozhodnutí vzít řidičům nejdříve jeden pruh, pak je zastavit na dalším novém semaforu a navíc plánovat v blízkosti přechod pro chodce a v místě křížení s Michelskou ulicí chtít další semafor.
Místo pomoci motoristům je řešením radních řidiče dále zpomalit, znechutit a donutit je hledat buďto jiné způsoby přepravy anebo jiné, v tomto případě bohužel často neexistující alternativy. O nic jiného se totiž nový semafor v místě neexistující křižovatky nepostará. A představa, že pomůže Pražanům tím, že nechá stát méně aut mezi domy? Na vyvrácení této domněnky stačí pouhý selský rozum - čím více přerušíte provoz, tím méně bude plynulý, a to znamená delší kolony, více rozjezdů a tedy i více emisí a hluku. Globálně je to jasná prohra a i kdyby to lokálně mělo něco řešit, auta budou stát akorát o kousek jinde, kde také žijí lidé, akorát jiní. To že má někdo ocenit? Snad leda magistrát získá možnost označit (co na tom, že jím způsobené) nové problémy za další omezování rezidentů a tím pádem se ohánět dalšími restrikcemi.
Prozatím vedlejší dobrou zprávou je, že tento výbuch geniality se už nelíbí ani představitelům jiných městských částí, kteří chápou, že nejde o řešení, ale letící horký brambor. Konkrétně se ozvali zastupitelé Prahy 4, kteří považují semafor za „nesystémové opatření, které s nimi nikdo nekonzultoval“, ačkoli se jich přímo dotýká. Neděláme si iluze, že to lze považovat za příslib nápravy, mohlo by to být ale signálem, že ne všichni pražští radní považují řidiče za obtížný hmyz.
Bez ohledu na to by si radní měli uvědomit, že situaci lze konstruktivně vyřešit jen tak, že zkrátka dovolí řidičům jet efektivněji jinudy, ne jet méně efektivně po původní cestě. To je ryzí destrukce. Ale o nic jiného už se roky v Praze nikdo nepokouší...

Pražský magistrát v tom má jasno - problémy s dopravou vyřeší semaforem uprostřed ničeho..
Foto: idnes.cz
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Fiktivní motor Porsche s fiktivním řazením a fiktivním zvukem ukázal v praxi svou směšnou faleš, je to absurdita od A do Z
před 2 hodinami
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
25.6.2026
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Ve Sprintu dominovala Trackhouse Aprilia: Vyhrál Fernandez před Ogurou včera 16:07
- Pole Position v Assenu si vyjel v Moto2 Alonso, 11. Salač včera 15:41
- Lídr Quiles získal PP v Moto3 včera 14:32
- Pole Position získal Martin před Ogurou a Bezzecchim včera 11:35
- Aldeguer kvůli zranění zad vynechá zbytek Dutch TT včera 08:00
Nejnovější články
VW má v krizi vyhodit 100 tisíc lidí, zavřít čtyři továrny a rozdělit se na víc firem. Ani po všech rozprodejích a škrtech neuniká riziku krachu
před 57 minutami
Fiktivní motor Porsche s fiktivním řazením a fiktivním zvukem ukázal v praxi svou směšnou faleš, je to absurdita od A do Z
před 2 hodinami
Malý sporťák Suzuki míval 136 koní a rozdával rány, ten nový jich má jen 82 rozdává leda úsměvy
před 3 hodinami
V6, manuál, dřevo a tři dveře: K mání je nejetý VW Golf v dnes neuvěřitelné verzi, ukazuje přesně to, co teď Volkswagenu chybí
před 5 hodinami
Hyundai odhalilo novou Elantru a sál ztichl. Je sotva rozpoznatelná jako Hyundai, uvnitř připomíná Škodu, na zádech si nese svůj kříž
včera
Živá témata na fóru
- Tiguan 2.0TSI 6MT 4x4 Sport&Style 06.28. 11:04 - pavproch
- BMW Divize 06.27. 11:30 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.26. 15:36 - řidičBOB
- Banky, peníze, finance, investice... 06.26. 15:16 - pavproch
- Letní 225(př) + 255(z) 18-19" - které? 06.26. 13:54 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 06.26. 13:53 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.26. 11:35 - Brus
- Fiat a vše kolem nich 06.26. 10:56 - pavproch
