Nejvíce a nejméně poruchová auta dle CR: Překvapení na vrcholu i na chvostu

V obecné rovině tradičně úspěšným značkám pro tento rok nekraluje žádné z obvyklých jmen, známe i nejlepší a nejhorší konkrétní modely.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Nejvíce a nejméně poruchová auta dle CR: Překvapení na vrcholu i na chvostu

20.11.2020 | Petr Prokopec

Nejvíce a nejméně poruchová auta dle CR: Překvapení na vrcholu i na chvostu

/

Foto: Mazda

V obecné rovině tradičně úspěšným značkám pro tento rok nekraluje žádné z obvyklých jmen, známe i nejlepší a nejhorší konkrétní modely.

Americký magazín Consumer Reports (CR) koncem každého roku zveřejňuje žebříček nejvíce a nejméně spolehlivých aut, stejně jako hodnotí i jejich výrobce. Pro letošek vycházel z odpovědí 329 tisíc respondentů, kteří hodnotili své zkušenosti s vozy za posledních dvanáct měsíců. Zmínit měli hlavně problémy, a to i ty, které byly kryté zárukou. Na druhou stranu však statistiku neovlivňují opravy po dopravních nehodách, stejně jako opravy v rámci svolávacích akcí. Majitelé aut dané problémy neřadili jen do jednotlivých kategorií, ale také měli uvést výši nákladů či dobu, po kterou vůz stál v servisu.

Suma sumárum zde tak máme velmi komplexní žebříček, který ve srovnání s předchozími roky přináší pár novinek. Na čele pelotonu sice opětovně najdeme japonské značky, poprvé se ale na vrchol dostala Mazda, která obvykle zase tak vysoko ve studiích spolehlivosti nebývá. Až druhá je většinou vítězná Toyota a třetí Lexus, další typický vítěz. Překvapením je rovněž čtvrtá příčka, kam se posunul loni osmnáctý Buick. Americká značka takto působivého hodnocení dosáhla zejména díky malému portfoliu, u kterého se dokázala vyvarovat stěžejních problémů. U páté Hondy pak stále vysoká kvalita většiny modelů vyvažuje problémy u Odyssey a Passport.

Zajímavý je propad u osmého Subaru a devátého Porsche, jde o výrobce, kteří obvykle stojí výše. Tomu japonskému přitom velkou měrou škodí SUV Ascent, zatímco na hodnocení toho německého se podílí negativně hlavně Macan a Cayenne. I přesto Porsche zůstává nejlepší evropskou automobilkou, jakkoliv tu je jeden zdvižený varovný prst. CR totiž poukazuje na problémy elektromobilu Taycan, který sice tento žebříček neovlivnil, neboť ještě není tak rozšířen, ovšem magazín jej lidem nedoporučuje.

Elektromobily obecně ostatně výrobcům nemalou měrou škodí, tedy alespoň v rámci tohoto hodnocení spolehlivosti. Audi je čtrnácté hlavně kvůli E-Tronu, zatímco takovou Kiu poslal na patnáctou příčku model Niro. A nejspíše již ani nemá smysl mluvit o Tesle, která je nyní na předposledním pětadvacátém místě. Pouze Model 3 je hodnocen alespoň lépe než průměrně, zatímco takový Model Y dostal pouze 5 bodů ze sta možných. Audi i Kia již oznámily, že identifikovaly problémy a řeší je, zato Tesla jako obvykle mlčí. Nakonec, už za ni ani nemá kdo mluvit.

Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut


Nejvíce a nejméně poruchová auta dle CR: Překvapení na vrcholu i na chvostu - 1 - Nejvice a nejmene spolehliva auta Consumer Reports 2020 tab 01Nejvíce a nejméně poruchová auta dle CR: Překvapení na vrcholu i na chvostu - 2 - Nejvice a nejmene spolehliva auta Consumer Reports 2020 tab 02Nejvíce a nejméně poruchová auta dle CR: Překvapení na vrcholu i na chvostu - 3 - Nejvice a nejmene spolehliva auta Consumer Reports 2020 tab 03
Japonci znovu prokazují svou kvalitu, zatímco takové Porsche padá dolů. Na chvostu pak již tradičně najdeme Teslu. Grafika: Autoforum.cz, Zdroj dat: Consumer Reports

My se nyní přesuneme k nejlepším a nejhorším modelům, z nichž „vypíchneme“ pouze ty, které jsou k dostání i na starém kontinentu. Začneme vozy, se kterými dle magazínu neuděláte chybu. Na čele je Toyota Prius, která překonala i Lexus NX. Problémů se ovšem nemusíte bát ani u Hondy HR-V, Hyundai Kona, Audi A4 a A5 či Mazdy CX-5, jejichž skóre je ve všech případech vyšší, než je souhrnné hodnocení Mazdy jakožto nejlepší automobilky.

Po čem byste naopak pošilhávat neměli, to jsou překvapivě hlavně modely od Volva. Švédská značka si sice meziročně polepšila díky trojici S60/V60/XC40, ovšem SUV XC60 a XC90 jsou hodnoceny jako jedny z nejhorších aut na trhu, jejichž kvalita je podle CR dokonce horší než u Tesly Model S. Také tu v této hitparádě najdete, stejně jako Ford EcoSport. Na druhou stranu jde ale pořád o spolehlivější auta, než jakým je Jeep Compass - ten je úplně nejhorší.

Nejvíce a nejméně spolehlivé modely aut

Nejvíce a nejméně poruchová auta dle CR: Překvapení na vrcholu i na chvostu - 4 - Consumer Reports 2020 nejvice a nejmene spolehliva auta 04Nejvíce a nejméně poruchová auta dle CR: Překvapení na vrcholu i na chvostu - 5 - Consumer Reports 2020 nejvice a nejmene spolehliva auta 05Nejvíce a nejméně poruchová auta dle CR: Překvapení na vrcholu i na chvostu - 6 - Consumer Reports 2020 nejvice a nejmene spolehliva auta 06
Pokud zvolíte Toyotu Prius, Lexus NX či Hondu HR-V, chybu rozhodně neuděláte. Foto: Automobilky

Nejvíce a nejméně poruchová auta dle CR: Překvapení na vrcholu i na chvostu - 7 - Consumer Reports 2020 nejvice a nejmene spolehliva auta 07Nejvíce a nejméně poruchová auta dle CR: Překvapení na vrcholu i na chvostu - 8 - Consumer Reports 2020 nejvice a nejmene spolehliva auta 08Nejvíce a nejméně poruchová auta dle CR: Překvapení na vrcholu i na chvostu - 9 - Consumer Reports 2020 nejvice a nejmene spolehliva auta 09
Vyhnout byste se naopak měli Jeepu Compass, Volvu XC90 nebo Tesle Model S. Foto: Automobilky

Zdroj: Consumer Reports

Petr Prokopec