Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Nejvíce a nejméně spolehlivá ojetá auta podle GTÜ: Němci nahoře, ostatní dole
24.6.2018 | Petr Prokopec
Svět německých studií spolehlivosti aut není jen „profláklý” TÜV Report nebo statistiky Dekry. Své k věci říká i GTÜ a výsledky stojí za pozornost.
Spolehlivostí nových či ojetých aut se zabývá řada studií, z nichž nejznámější je u nás asi německý TÜV Report. TÜV ale není jediná organizace, která dává dohromady podobná data, něco velmi podobného dělá i GTÜ alias Gesellschaft für Technische Überwachung. Také ta může v Německu provádět technické kontroly a pro letošní rok dala dohromady data ke spolehlivosti 250 modelů aut v neskutečných pěti milionech exemplářích. Ty pak byla rozřazena podle jednotlivých obchodních tříd, a to bez ohledu na to, zda šlo o prémiové či mainstreamové vozy Mezi SUV tak došlo třeba i k souboji Mercedesu GLA či Porsche Cayenne s Dacií Duster.
Na výsledcích je znát, že má německé kořeny - ať už náhodou nebo ne. Mezi vítězi jednotlivých kategoriích se totiž v případě aut starých maximálně tři roky nedostala žádná jiná značka kromě těch německých. S vyšším stářím vozidel pak můžeme zaznamenat pár bodů k dobru pro Jaguar či Toyotu, tím ale zastoupení zahraničních výrobců na postu nejvyšším končí.
Bližší informace o jednotlivých vozech respektive o prvních třech v dané kategorii i o tom nejhorším, najdete v přiložených tabulkách. My tak jen dodáme, že dané číslo reflektuje průměrný počet problémů na 100 vozů. Nejčastěji jsou přitom zastoupeny závady spojené s elektronikou, což odpovídá výsledkům z předchozích let a povaze modernějších aut obecně. Jednotlivé segmenty si nyní projdeme trochu podrobněji.
Malé vozy

V případě malých vozů starých od jednoho roku do tří let získalo zlato Audi A1, mezi staršími auty bodují Japonci. Poslední místa si tady rozebraly značky Chevrolet, Dacia a Kia.
Kompaktní vozy
Pokud by hierarchie koncernu VW Group fungovala tak, jak si sama firma představuje, mělo by Audi A3 i v případě spolehlivosti skončit před Volkswagenem Golf. Zvláště když jde o vozy užívající stejnou techniku. Realitou je však pravý opak, oba koncernoví rivalové se pak u aut do tří let stáří musely sklonit před Mercedesem třídy A. Mezi staršími auty je to v případě zlata znovu hlavně přetahovaná mezi Golfem a třídou A, na chvostu najdeme jen Francouze a jednu Kiu.
Střední třída
Jinak než drtivým nelze nazvat vítězství Mercedesu třídy C. Třícípá hvězda totiž opanovala nejen sekci aut ve stáří do tří let, ale bere prvenství v každé následující. Na Audi A4 pro změnu ve všech případech zbyla druhá příčka, ta třetí je pak obsazena řadou aut včetně Škody Superb. Zajímavý je pak pohled na poslední příčku, která až na jednu výjimku v podobě Opelu Insignia připadla pokaždé Citroënu C5.
Vyšší střední třída
Že stále více elektronických prvků není vždy ku prospěchu věci, je patrné v tomto segmentu, konkrétně u Jaguaru XF. Jeho současná, tedy druhá, generace je totiž na posledním místě, zatímco v případě té první vůz vede sekci šesti- až sedmiletých vozů. V případě osmi- až devítiletých pak bere bronz, což výše zmíněné jen potvrzuje. První příčku pak bere Audi A6, zklamáním mohou být výsledky postarších Mercedesů třídy E, ty donedávna platily za „držáky”.
Luxusní třída
Další kategorie a další mrak nad Mercedesem. Je překvapivé, že v této kategorii nejhorších výsledků dosáhla třída S, tedy naprostý lídr, zvláště v rámci komfortu, jehož touží Audi i BMW dosáhnout. Přesto A8 stejně jako v předchozích letech získalo prvenství, bronz pak připadl na řadu 7. Mezi tyto dva vozy se vklínilo Porsche Panamera, jehož kvalita ale klesá se stále větším stářím - a míří na samotné dno u osmi- až devítiletých vozů.
Sportovní vozy a kabriolety
Pokud se někde výsledkům této studie nedivíme, je to tato kategorie. Zde totiž drtivým způsobem vyhrálo Porsche 911, které je za symbol kvality i ve spoustě dalších studií. Úspěch značky z Zuffenhausenu přitom potvrdila i dvojice Boxster/Cayman, jenž se dvakráte umístila na druhém místě. Na posledním místě pak vždy bez ohledu na stáří skončil Peugeot 207 CC, další francouzský stroj.
MPV
Na Mercedes třídy B se svého času koukalo jako na zcela zbytný model značky, jenž nemůže přitáhnout dostatek zákazníků. Výsledky studie však dokazují, že jich jistě není málo - a co více, že pokud danou koupi uskutečnili, neudělali chybu. Kříženec mezi hatchbackem a MPV je totiž nejlepší ve všech sekcích, nejhorší příčka pak pro změnu pokaždé připadá na Renault Kangoo.
SUV
Jsme ve finále, a to u aktuálně nejoblíbenější kategorie. Tu znovu ovládl Mercedes, jemuž dokáže zdatně sekundovat jen dvojice Audi Q3/Q5. Zmínit pak jen můžeme, že kromě mixu prestižních a mainstreamových vozů došlo také na porovnávání aut různých velikostí a tedy zcela jiného cenového pásma. Není tak vlastně ani překvapivé, že pódium okupuje i Porsche Cayenne, zatímco na chvostu skončila Dacia Duster, která si v podobných žebříčcích vede mizerně skoro bez ohledu na to, jakým způsobem vznikají...
Zdroj: GTÜ
Bleskovky
Nejextrémnější Ford Mustang všech dob překonal svůj vlastní rekord z nejnáročnějšího okruhu světa, dejte mu ještě šanci
před 11 hodinamiČíňané na sebe naskládali sedm úplně nových aut a nechali je tak tři dny stát venku na odiv všem
včeraSlovinská basketbalová superstar si lebedí nad svým novým autem. Aby ne, jde o 1000koňovou raketu pro 25 vyvolených
30.4.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejčtenější články
Škoda končí se svým dlouholetým sloganem, Simply Clever jsou její auta stále míň
1.4.2025Řízení absurdně těžkého nového BMW M5 nezvládají ani profíci, jeden z nich těžce havaroval dokonce se safety carem
1.4.2025Zlobil? Šéf Seatu po kritických slovech na adresu elektromobilů a EU náhle s okamžitou platností skončil
1.4.2025Uniklý ceník příplatků Bugatti Tourbillon ukazuje, jak moc jsme všichni chudí, kupec Ferrari by neměl ani na lepší lak
1.4.2025Tohle je motor W10, který VW kvůli testům nacpal do BMW M5. Auto koupil Slovák, teď na brzdě ukázal, co umí
1.4.2025
Živá témata na fóru
- S větrem ve vlasech.... 05.02. 19:01 - jerry
- Fiat a vše kolem nich 05.02. 16:23 - Stepan
- VZKAZY 05.02. 14:28 - pavproch
- Prodám Volkswagen Transporter 2.0 TDI 05.02. 12:09 - M.Z.
- Řidiči, co to mají v ruce... 05.02. 08:53 - řidičBOB
- Onboard videa 05.01. 09:03 - řidičBOB
- Táhneme na Brusel 04.30. 11:59 - abgx1
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 04.30. 08:43 - řidičBOB