Němci najeli 516 tisíc km s moderním Mercedesem, než se pokazil. Ukázali jeho stav a řekli, co vše to stálo

Pokud patříte mezi ty, kteří se jen smějí testům na 100 tisíc km, protože ty přece zvládne každé lepší auto s nadhledem, tady máte něco lepšího, asi pětkrát lepšího. 516 tisíc najetých km pod dohledem, to už je něco.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Němci najeli 516 tisíc km s moderním Mercedesem, než se pokazil. Ukázali jeho stav a řekli, co vše to stálo

1.8.2022 | Petr Prokopec

Němci najeli 516 tisíc km s moderním Mercedesem, než se pokazil. Ukázali jeho stav a řekli, co vše to stálo

/

Foto: Mercedes-Benz

Pokud patříte mezi ty, kteří se jen smějí testům na 100 tisíc km, protože ty přece zvládne každé lepší auto s nadhledem, tady máte něco lepšího, asi pětkrát lepšího. 516 tisíc najetých km pod dohledem, to už je něco.

V roce 2007 přišel na trh Mercedes-Benz třídy C generace W204. Třícípá hvězda na něm od začátku pracovala s předpokladem, že půjde o nejprodávanější model v historii značky, a proto neponechala nic náhodě. Již v během vývoje proto došlo na využití digitálního prototypu, ke kterému Němci přikročili jako vůbec první na světě. Ten jim umožnil najetí 24 milionů virtuálních kilometrů a absolvování crash testů ještě před tím, než byl vůbec fyzicky vyroben první vůz. V horečnatosti přitom značka pokračovala, a tak již během ženevské premiéry přijímala objednávky.

Přesunout se můžeme do současnosti - o 15 let a více jak půl milionu kilometrů dále. Přesně porci 516 tisíci najetých km německý Auto Bild naložil exempláři, který pořídil na opravdu velmi dlouhodobý test. Jde o provedení C180K, tedy vůz osazený 1,8litrovým motorem, jemuž kompresor dopomáhal k výkonu 156 koní. Magazín za sedan svého času zaplatil 29 900 Eur (dnes 736 tisíc Kč, kdeže tyto sněhy jsou). A pokud by se vozu zbavil po 100 tisících km, dostal by velkou část zaplacené sumy zpět, to se ale nestalo.

Jak jsme ale už zmínili, auto si nechal dodnes a třída C má nyní za sebou již 516 tisíc km, více už jich ale neujede. Autu se porouchal motor, a tak jej nechali převézt do Stuttgartu, kde jej podrobili tradiční prohlídce pod dohledem experta z Dekry. V tu chvíli nebylo jasné, co autu je, rozborka to ale rychle ukázala. Šlo o relativní banalitu, autu se porouchala napínací kladka jednoho z řemenů, což vedlo k rozkladu celého mechanismu, jehož části poškodily sání. Oprava by tedy nakonec nebyla až tak drahá, Auto Bild už ale tento vůz dál trápit nebude.

Než se vrátíme do současnosti, zrekapitulujme si předchozí zaznamenané problémy. Prvních 100 tisíc km auto zvládlo bez ztráty květinky, jediným problémem byla propíchnutá pneumatika. Nejinak tomu bylo až do dvou set tisíc kilometrů, po překročení této mety nicméně začalo auto navštěvovat servisy poměrně často. Nejprve se porouchal plynový pedál, posléze pak čelní stěrače. Následoval katalyzátor včetně dvou lambda sond, potřebná byla revize brzd a airbag vyslal zprávu o svém selhání.

To nejsou úplně malé problémy, nadměrné spalování žárovek je pak menším, ale o to více obtěžujícím problémem. Céčko má totiž potíže s napětím, načež je vhodné, když sebou budete vozit náhradní žárovky. A také trochu oleje, kterého vůz postupem času začal spotřebovávat stále více. Až do konce testu šlo ale o ještě přijatelné desetiny litru na 1 000 kilometrů, třebaže žíznivost opravdu narůstala. Po najetí 207 000 km byla celková spotřeba oleje 39 litrů, po najetí 301 800 km již 93 litrů.

Zajímavé nicméně je, že růstu se dočkal také výkon, neboť právě po překročení třísettisícové bariéry došlo na jeho řádnou opravu, očistu i změření. A namísto oněch 156 koní jich Němci měli pod palcem již dokonce 161. Ve výsledku tak nepřekvapí, že se zlepšilo zrychlení z klidu na stovku z 9,1 na 8,9 sekundy. Kromě toho klesla brzdná vzdálenost, a to za tepla i studena, přičemž dolů šla dokonce i hlučnost, zejména při jízdě městskými rychlostmi.

Finální rozborka pak ukázala jen malé opotřebení vnitřních částí motoru, byl by schopen dále sloužit dál. Ještě lépe na tom byla převodovka a dokonce i stále původní spojka. Co už si ale začalo říkat o pozornost, byla koroze, zejména v oblasti prahů už jsou místa, kde si rez našla cestu i skrz karoserii. Po 15 letech a 516 tisících km najetých ve všech podmínkách včetně těch zimních se ale nelze zase tak divit.

Pozitiv tedy není málo, problémy ale též nelze zastírat. K těm už zmíněným je třeba připočíst rovněž třeba dveře u řidiče opravované po nehodě, nové čalounění sedadla řidiče, vodní pumpu nebo mnohé senzory. Vyměněna byla také baterie nebo ložiska zadní nápravy, stejně jako kryt hlavy válců. A aby toho nebylo málo, třída C se po najetí 286 tisíc kilometrů dočkala i nového softwaru řídicí jednotky.

Veškeré tyto opravy pochopitelně nikdo nedělal z lásky k bližnímu, Auto Bild tak vyšly na 20 298,88 Eur, tedy asi půl milionu korun. Pokud k tomu pak ještě připočteme pořizovací cenu, rázem jsme na více jak 1,2 milionu korun, na které patnáctileté vlastnictví Mercedesu C180K a najetí půl milionu kilometrů vyšlo. Takto ojeté kusy lze přitom prodat zhruba za 100 tisíc Kč, jakkoliv jsou v dobrém stavu. Ježdění autem tak jen na ztrátě hodnoty a servisních nákladech stojí jen okolo 2,20 Kč na kilometr, to je úžasně málo. Je to také 73 tisíc za rok, ale kdo jezdí tolik? Do 200 tisíc km nestálo auto nad rámec ztráty hodnoty skoro nic. I když je pro celkový obrázek třeba připočítat náklady na palivo či pojištění, na auto prémiové značky je to velmi příhodná bilance.


Němci najeli 516 tisíc km s moderním Mercedesem, než se pokazil. Ukázali jeho stav a řekli, co vše to stálo - 1 - Mercedes C180K 2007 500 tkm AB ilu 01Němci najeli 516 tisíc km s moderním Mercedesem, než se pokazil. Ukázali jeho stav a řekli, co vše to stálo - 2 - Mercedes C180K 2007 500 tkm AB ilu 02Němci najeli 516 tisíc km s moderním Mercedesem, než se pokazil. Ukázali jeho stav a řekli, co vše to stálo - 3 - Mercedes C180K 2007 500 tkm AB ilu 03Němci najeli 516 tisíc km s moderním Mercedesem, než se pokazil. Ukázali jeho stav a řekli, co vše to stálo - 4 - Mercedes C180K 2007 500 tkm AB ilu 04Němci najeli 516 tisíc km s moderním Mercedesem, než se pokazil. Ukázali jeho stav a řekli, co vše to stálo - 5 - Mercedes C180K 2007 500 tkm AB ilu 05Němci najeli 516 tisíc km s moderním Mercedesem, než se pokazil. Ukázali jeho stav a řekli, co vše to stálo - 6 - Mercedes C180K 2007 500 tkm AB ilu 06
Mercedes C180K zvládl půl milionu v relativně velmi dobrém stavu, jakkoli řadě oprav se nevyhnul. Celková ekonomická bilance pro něj ale vyznívá velmi příznivě. Foto: Mercedes-Benz

Zdroje: Auto Bild@Youtube, Auto Bild

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.